کد خبر: ۲۴۰۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۴ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۹

جنوب نیوز: رئیس‌جمهور روحانی، ‌ به تازگی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تاکید بر مقابله موثر با افزایش غیر قابل توجیه قیمت برخی از کالاها، تصریح کرد: همزمان با تلاش‌ها برای رونق تولید و سرعت و بهبود کیفیت تولید کالاها، عرضه کالا به مصرف کننده و خریدار نهایی نیز باید به همان اندازه مورد توجه و اهمیت باشد.

به گزارش خبرآنلاین، وی عرضه کالاها به قیمت مناسب را از برنامه‌های اصلی دولت در کنار رونق تولید برشمرد و افزود: باید با اصلاح مسیر تولید، توزیع و تعریف فرایندها در این زنجیره، در روند تعیین قیمت کالاها شفاف سازی انجام گیرد.

رئیس جمهور گفت: مقابله با گرانی بدون دلیل ایجاب می‌کند در کنار اعمال نظارت‌های تعریف شده برای دستگاه های مرتبط، با ایجاد شفافیت، زمینه نظارت عمومی را نیز فراهم کنیم.

روحانی تاکید کرد: مردم باید بدانند قیمت مواد اولیه برای ساخت محصول و تمام شده تولید محصولات چگونه است و وقتی کالایی به دست مردم می رسد چه مسیری برای تعیین قیمت را طی کرده است این شفافیت هم موجب نظارت عمومی و مقابله با فساد و گرانی خواهد بود و هم رقابت را در اقتصاد رقم خواهد زد.

رئیس جمهور افزود: همه تولیدکنندگان به ویژه دستگاه های دولتی موظف هستند فرایند قیمت‌گذاری و عرضه سریع و آسان کالاهای تولیدی به ویژه مواد اولیه را مشخص کرده و برای مقابله با معضل گرانی اقدامات موثر را انجام بدهند.

 روحانی با بیان اینکه افزایش قیمت در مورد کالاهایی که در بخش دولتی و عمومی غیر دولتی تولید می‌شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست، گفت: بخش عمومی باید در زمینه کنترل قیمت‌ها با تعریف فرایند تعیین قیمت ها و مقابله با گرانی پیشتاز باشد تا بتوانیم در شرایط جنگ اقتصادی و روزهای سخت پدید آمده از معضل کرونا، فشار اقتصادی را بر مردم کاهش دهیم. [۳]

*ما قضاوت درباره این اظهارات رئیس‌جمهور را بر عهده مردم می‌گذاریم...

و البته بیان این نکته ضروریست که آقای روحانی حوالی یکماه قبل هم پیرامون ضرورت مبارزه با گرانی و نظارت دولت بر قیمت‌ها سخنانی را مطرح کرد اما امروز کمترین اثری از این تأکیدات دیده نمی‌شود! [۴]

برخی معتقدند این تأکیدات روحانی در کنار رعایت نشدن آنها؛ عملا یک نمایش طنز تلخ را در مقابل مردم به اکران درآورده است.

نمایشی که برخی تحلیلگران معتقدند توسط یک "گروه خشن" از درون ستاد دولت کارگردانی می‌شود که برای به خیابان کشیدن مردم برنامه‌ریزی کرده‌اند و در این راه هم از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند.

همان گروه خشنی که تصمیم خلق‌الساعه و بدون پیوست گرانی بنزین را در آبان۹۸ در دامان آقای روحانی گذاشتند، از درون دولت درباره شرایط کشور سیاه‌نمایی می‌کنند و چند سال پیش هم در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری به تئوریزاسیون بحث "لزوم اعتراض میلیونی مردم علیه نظام اسلامی" پرداختند. [۵]

البته این می‌تواند یک فرض بدبینانه باشد... تنها در این صورت که آقای روحانی همچون ماجرای برجام، بر گزینه "نظارت بر قیمت‌ها" نیز اصرار کند و با مبارزه با گرانی‌ها به مردم ثابت کند به دنبال عصبانی کردن آنها نیست.

پیش از این، محسن مهرعلیزاده، فعال اصلاح‌طلب و از استانداران سابق در دولت آقای روحانی نیز طی یادداشتی در روزنامه ایران خواستار نظارت بر قیمت‌ها شده بود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: