کد خبر: ۲۴۰۳۴۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۹

جنوب نیوز: محافل دولتی و اصلاح‌طلب، چند وقتیست که با استشمام اثر برخی مشکلات خودساخته از جمله گرانی و کرونا؛ با ایما و اشاره مشغول تشویق مردم به آغاز خشونت و اعتراض خیابانی هستند.

از رفتار عدم نظارت دولت بر قیمت‌ها و بی‌توجهی ستاد اعتدال به هشدارهای مراجع و دلسوزان در این باره تا اشاره‌های هر روز رجال اصلاحات به عام‌البلوی بودن جامعه و لزوم به رسمیت شناختن "حق براندازی" و البته تأکیدات رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب به احتمال بروز خشونت بدون مذمت آن!

در این رابطه می‌توان به یادداشت روزبه کردونی، رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در شماره پنجشنبه گذشته روزنامه دولتی ایران اشاره کرد که در بخشی از آن بدون هیچ شماتتی پیرامون خشونت می‌خوانیم: ارائه اطلاعات دقیق، علمی و بی‌طرفانه به شهروندان می‌تواند از حس نارضایتی شهروندان کاسته و از خشونت‌های احتمالی پیشگیری کند؛ زیرا آنچنان که رابرت گور می‌گوید «اگر شدیداً ناراضی باشیم، مستعد پذیرش ایدئولوژی‌های جدید و باورهای ساده‌تری می‌شویم که بر درستی و سودمندی استفاده از خشونت تأکید می‌کند.»[۳]

و یا همینطور روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد که در شماره شنبه گذشته خود و در مصاحبه با فردی به نام رحیم ابوالحسنی، رییس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی و استاد جامعه‌شناسی سیاسی از قول وی نوشته است: جامعه با گوشت و پوست و استخوان درگیر اثرات و عواقب این گرانی است و در نتیجه این مساله منجر به ایجاد خشمی عظیم در جامعه شده که شاید اگر شرایط عادی و غیرکرونایی حاکم بود، این خشم موجب تظاهرات، اعتراضات و حتی خشونت‌های خیابانی می‌شد. [۴]

*دقت کنیم که هیچیک از این آدم‌ها و رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب ولو یک کلمه به مردم و مخاطبانشان نمی‌گویند که "خشونت بد است"!

بلکه به جای آن می‌بینیم حتی کسی مثل عباس عبدی از تقدیس خشونت حرف می‌زند [۵] و یا حتی بدتر از آن اظهار می‌دارد که: "با اعتراض خیابانی و راهبندان می‌توان به هدف رسید"[۶]

جمع‌بندی و آنالیز سیگمای حاصل از این رفتارها و ایما و اشاره‌ها به زعم ما بیانگر آنست که "کمیته X" یا همان مغز متفکر ستاد اصلاحات و اعتدال در حال تقلا برای جرقه زدن بر هیمه مشکلات دولت‌ساخته و ایجاد "فتنه اقتصادی" است.

فتنه‌ای که از ۱۰ سال قبل برای آن برنامه ریزی شده و پیرمردهای حاضر در کمیته X نیز از هم‌اکنون، حمایل بسته و با سلاح‌های خودکار منتظر آغاز آن هستند تا آبان ۹۸ را در سطحی وسیعتر و در رخدادی شبیه به سوریه تکرار کنند. [۷]

 همانطور که پیش از رخدادهای خون‌بار دیماه ۹۶ و آبان ۹۸ چنین هشداری را مطرح کردیم؛ اگر مقوله خشونت بصورت علنی در نزد جامعه تقبیح نشود، اگر جامعه‌شناسان نگویند که اعتراض خیابانی مشکلات را به جای حل شدن، تشدید می‌کند و اگر معلوم نشود آن دست پلیدی که اجازه نظارت دولت آقای روحانی بر قیمت‌های لجام گسیخته را نمی‌دهد کیست و کجاست!؟ باید منتظر حوادث خون‌بار بود!

جالب است که حتی همین عبارت خون‌بار نیز در فرامین رسانه‌ای همین افراد و پیرامون رخدادهای آینده گفته شده [۸] و منظور آن هم فرمان خشونت مسلحانه به مخاطبان خاص بوده است اما "آنها که باید"! کأنه این فرامین را ندیده‌اند!

باید دانست رجالی که به بهانه مشکلاتی که خود با دست خود در پیش پای مردم حفر کردند؛ علنا می‌گویند از روش‌های غیر قانونی استفاده خواهیم کرد و مردم باید مراکز حساس نظام را اشغال کنند [۹]؛ هدفی جز پایین کشیدن بیرق اسلام و سیدالشهدا(ع) از بلندای ایران عزیز ندارند و اگر خواص کشور همچنان به مثابه کوفه سال ۶۱ هجری از روشنگری عاجز باشند و همچنان چیزی درباره تقبیح خشونت به مردم نگویند؛ بسا که هشدار رهبر معظم انقلاب در اوایل دهه ۸۰ محقق و واقعه تکرار شود.

مصطفی تاجزاده پیش از این در اظهاراتی گفته بود: اغتشاشات آبان، خشن‌تر تکرار خواهد شد...

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: