کد خبر: ۲۴۰۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۲ تير ۱۳۹۹
روح الله زم در برنامه بدون تعارف:
گرداننده شبکه آمدنیوز، درباره مسائل مختلف از جمله چگونگی دریافت اخبار از داخل کشور، تعاملش با ضد انقلاب و کشورهای متخاصم با ایران، فراخوان رضا پهلوی و نحوه برخورد نیروهای اطلاعات سپاه توضیح داد.
زم

به گزارش جنوب نیوز،  روح الله زم گرداننده شبکه معاند آمدنیوز، در گفت وگوی تلویزیونی با برنامه بدون تعارف بخش خبری 20:30، درباره مسائل مختلف از جمله نحوه دستگیری خود، چگونگی دریافت اخبار از داخل کشور، تعاملش با ضد انقلاب و کشورهای متخاصم با ایران، فراخوان رضا پهلوی، نحوه برخورد نیروهای اطلاعات سپاه و ..... توضیح داد.

وی همچنین برخی فعالیتهایش را اشتباه خواند و بابت آنها از مردم پوزش طلبید.

زم در ابتدای این گفت وگو درباره اتفاقاتی که در سال 88 منجر به بازداشت او شد، گفت:  من تقریبا دو ماه و نیم بازداشت بودم و بعد از آزاد شدن از زندان احساس کردم که باید یک انتقامی بگیرم. یعنی گفتم این کار باید یک جوابی داشته باشد و از در زندان که آمدم بیرون به بازجویم گفتم که من از زندان بروم بیرون قضیه به سادگی تمام نمی شود و او گفت که حالا برو بیرون تا ببینیم چه می شود!

وی در پاسخ به این سوال که در چه سالی از ایران رفت، خاطرنشان کرد: فکر می کنم 10 یا 11 خرداد سال 90 بود که رفتم مالزی. یک سال مالزی بودم. آنجا ازدواج کردم (چون از همسر اولم در سال 87 در ایران جدا شده بودم) بعد از مالزی رفتم ترکیه و بعد از آن نیز رفتم فرانسه. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز درباره اینکه چه اتفاقی در فرانسه افتاد که منجر به شکل گیری روح الله زم و گردانندگی شبکه آمدنیوز شد، تصریح کرد: آنجا دیگر همکاری من با سایت سحام شروع شد و آنها گفتند چون اخبار خاص به تو می رسد، شما بیا و خبرنگار سحام نیوز بشو. بعد از آن بود که تقریبا یک سال و نیم خبرنگار سحام نیوز بودم که دوران اوج سحام نیوز هم بود. 

زم درباره خطوط قرمز سحام نیوز گفت: این سایت نیز به هر حال خطوط قرمز خود را دارد. خطوط قرمز آنها گروه های سلطنت طلب، مجاهدین خلق و... هستند

وی همچنین در پاسخ به این سوال که شکل گیری کانال آمد نیوز از کجا کلید خورد، گفت: ما یک گروه بودیم و استارت یک رسانه ای که داشته باشیم همان سال 90 با همان 5_6 نفر از رفقا خورد. منتها شرایط طوری بود که همه آنها پناهنده و خارج از کشور بودند. آمدنیوز تقریبا خرداد یا تیر 95 بود که شروع شد. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز افزود: ما ابتدا کار را به شکل سایت آغاز کردیم. آن زمان اصلا تلگرام نبود که کانال داشته باشیم. البته تلگرام هم که آمد خود من علاقه ای به فعالیت در کانال نداشتم و فکر می کردم که هیچ کس کانال را نمی بیند و همه خبرها را از سایت ها دنبال می کنند. تا بعد که یک دفعه جو تلگرام گرفت و ما گفتیم که یک کانال نیز در تلگرام بزنیم که به یک باره دیدیم کانال نیز خیلی گرفت. 

زم درباره نحوه شبکه سازی‌هایی که در قالب کانال آمدنیوز صورت گرفت، تصریح کرد: پس از تشکیل کانال به هر حال برای رسیدن اخبار، منابع به انحای مختلف به ما وصل می شد. مثلا آن اوایل  یک نفر به من پیام داد که آیا کانال آمدنیوز برای شماست؟ که من به او گفتم نه اصلا برای من نیست، یک گروه است که این کانال را می گرداند. به هر حال به مرور اسم کانال پیچید و طوری شد که هر کس به یک منبع وصل بود. مثلا منبعی که اطلاع از آمریکا داشت به یک آدم در آمریکا وصل می شد. 

وی در توضیح چگونگی وصل شدنش به افراد مختلف برای گرفتن اطلاعات از آنها گفت: خبرهای خاصی که می زدیم، در آن زمان به شکل اتوماتیک منابعی پیدا شدند که به ما اطلاعات و خبر می دادند. از وزارت خانه ها، ادارات مختلف که به شکل موردی به ما وصل می شدند و اطلاعات و خبر می دادند.

زم در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که از ادارات، سازمان ها و وزارتخانه ها به او اطلاعات می دادند افراد عادی بودند یا از مسئولان رده بالا بودند، افزود: آنهایی که به ما موردی اطلاع می دادند را نمی توانستیم بفهمیم که آدمهای عادی هستند یا از مسئولان رده بالا هستند. البته شما به گونه ای سوال می کنید که من نمی خواهیم و صلاح نیست که به شکل شفاف به سوال شما پاسخ بدهم. چون اسامی افراد بزرگی وجود دارد که صلاح نیست اسم آنها برده شود به این دلیل که اگر اسم آنها را ببرم ممکن است دوباره از من شکایت کنند و مجددا شکایات دیگری به پرونده من اضافه شود. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز در پاسخ به این سوال که هدفش از تشکیل این کانال چه بود؟ گفت: ما هدف اولی مان که کمی در میانه راه کمرنگ شد ولی تا انتهای مسیر آن رها نکردیم مبارزه با مفاسد اقتصادی بود. 

زم درباره این که آیا روش این مبارزه منطقی بود یا خیر؟ گفت: شما بگویید کجای آن غیرمنطقی بود؟ 

وی در واکنش به اینکه آیا مبارزه با مفاسد اقتصادی باید با تشویق به اغتشاش همراه باشد، گفت: در فضایی که من بودم تلقیناتی انجام می شد که این تلقینات در بستر تفکرات من سوار شده بود. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز در ادامه این مصاحبه در پاسخ به این سوال که به دنبال چه چیز بوده است، گفت: من به دنبال تاثیرگذاری بودم. 

زم درباره این که آیا فعالیت های آمدنیوز سرنوشت عده ای را او آن را تشویق به اغتشاشات خیابانی می کرد، تغییر نداد، خاطرنشان کرد: آنهایی که من دوبار مصاحبه کردم و گفتم که من اطلاعات فیک دادم. البته زمانی که کانال دست من بود آموزش ساخت مواد منفجره و کوکتل مولوتف انجام نشد. البته کانال برای هرکسی است که آن را ایجاد کرد. 

وی افزود: البته شما می گویید اغتشاشات، ما معتقد بودیم که این ها اعتراضات مردمی است. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز درباره اینکه اگر اعتراض هم بود، شما با اقداماتتان موجب به اغتشاش کشیدن آن شدید، گفت: خودم تا اواسط سال 97 یک گرایشاتی داشتم و فکر می کردم که شاید نظام بهتری از جمهوری اسلامی بتواند روی کار بیاید. یعنی از دی ماه تفکر براندازی بر من غالب شد. 

زم در پاسخ به این سوال که آیا به مردم خیانت نکرده ای، گفت: من به مردم خیانت نکردم بلکه تنها اشتباه رسانه ای کردم. به خاطر اینکه نظام نباید مردم را دستگیر می کرد ولی به هرحال به آتش اعتراضات دمیدیم. 

وی در پاسخ به این سوال که گروه های خارج نشینی که علیه نظام کار می کنند دنبال چه هدفی هستند، تصریح کرد: آنها به دنبال تغییر نظام هستند و نفی شخصی آنها در براندازی است. به هر حال من قبول دارم که فعالیت ما ممکن بود که اعتراض مردم را به اغتشاش بکشاند. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز همچنین در پاسخ به این سوال که نام عده ای که به شما اطلاعات نظام را می دهند را چه می گذارد، گفت: او در ساختاری که کار می کند ممکن است در حال خیانت باشد و ممکن است فردی بوده که حقوق می گیرد و دسترسی به اطلاعات محرمانه و اخبار طبقه بندی شده و برای ما می فرستد. 

وی درباره جعلی بودن اخباری که از جاسوس بودن فرزند رئیس سابق قوه قضاییه در کانال تلگرامی آمدنیوز منتشر کرده بود، تصریح کرد: سند این خبر مشکل داشت. البته ما تا 6 ماه بعد از انتشار این خبر نیز اطلاعی از اشکالی که در سند آن وجود داشت، نداشتیم. 

زم در ادامه این گفت وگو در پاسخ به این که چه زمانی به این نتیجه رسید که پایگاه سپاه را با موشک مورد هدف قرار بدهد، گفت: این مسئله مرتبط با فردی بود که از سال 95 برای پشتیبانی صفحه اینستاگرام آمدنیوز به من وصل شده بود. در اواسط گفت وگوهایی که با هم داشتیم به یکباره به من گفت که توانایی ساخت موشک را هم دارد. 

وی درباره ارتباطش با سرویس های اطلاعاتی فرانسه، آمریکا و کشورهای دیگر گفت: در خارج از کشور ارتباط گرفتن با این گروه ها تقریبا یک ارتباطاتی هست که وجود دارد البته نمی گویم که این ارتباطات خیلی علنی است ولی خب ارتباط گیری این سرویس ها به گونه است که معمولا در پوشش افراد با مهارت و شغل های مختلف به شما نزدیک می شوند.به طور مثال فردی که از طرف سرویس های اطلاعاتی به من نزدیک می شود خود را استاد دانشگاه و دکتر معرفی می کند. ما هم سازمان اطلاعاتی نداریم که بتوانیم فردی که به ما وصل می شود را مورد ارزیابی و شناسای قرار دهیم تا ببینیم که اصلا از کدام سرویس اطلاعاتی به ما وصل شده است. مشخصا راجع به فرانسه و آمریکا اشاره کردید این دو کشور اساسا بحث جدایی دارند. 

گرداننده شبکه معاند آمدنیوز ادامه داد: از طرف پلیس به من زنگ زدند و گفتند که باید به اداره پلیس بیایی. آنجا به من گفتند که به آنها گزارش رسیده که خطرات جانی من را تهدید می کند و گفتند که آیا این گزارشات را تایید می کنم. و من هم تایید کردم و گفتم که احساس می کنم که باید حفاظت جانی داشته باشیم. من همانجا از آنها پرسیدم که شما از طرف چه سازمانی هستید. آنها گفتند که پلیس فرانسه وظیفه حفاظت از من را بر عهده خواهد داشت. 

زم افزود: ولی به آنها گفتم که واضح بگویند