کد خبر: ۲۴۰۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶:۰۴ - ۱۱ تير ۱۳۹۹
مدیرکل امور اجتماعی سازمان اوقاف کشور:
مدیرکل اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اعلام کرد که در اجرای مرحله اول هشتمین دوره طرح حمایتی «مهر تحصیلی » ، ۴۰ هزار بسته شامل نوشت افزار ، کیف ، کفش و لباس بین دانش آموزان مناطق کم برخوردار کشور توزیع می شود.
توزیع ۴۰ هزار بسته حمایتی بین دانش آموزان نیازمند کشور

به گزارش جنوب نیوز؛ رضا معممی مقدم روز سه شنبه در بازدید سرزده از کارخانه تولیدی «زگال شمال» در شهرک صنعتی بهارستان کرج، افزود: این بسته ها تا قبل از شهریورماه امسال از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه در اختیار دانش آموزان کم برخوردار و نیازمند کشور قرار می گیرد.

وی بیان داشت : با توجه به کاهش درآمد خانواده های کم برخودار متاثر از کرونا امسال اهتمام جدی تری نسبت به اجرای طرح مهر تحصیلی داریم.

معممی مقدم  اظهار داشت: طرح مهر تحصیلی یک طرح ویژه اجتماعی از محل عواید موقوفات دارای درآمد سال ۹۹ اجرایی خواهد شد و غیر از منابعی که از محل موقوفات مرتبط احصاء و تامین می شود هدفگذاری به جلب مشارکت های مردمی ترغیب و جذب خیرین هست.

وی گفت: از سوی دیگر ارایه این طرح باعث فرهنگ سازی و ایجاد وقف جدید پیرامون دانش آموزان کم برخوردار خواهد شد.

معممی مقدم تاکید کرد که متاسفانه اگر یک دانش آموز کم برخودار بازمانده از تحصیل شود بستر برای انحراف اجتماعی، بزهکاری، معتاد شدن و به زندان رفتن او فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: سنت حسنه وقف و واقفین نیک و ژرف اندیش پیش از این به قدری خوب فکر کرده اند که مساله اولوویت دار تحصیل را موضوعی برای وقف کرده اند به طوریکه در نیات خود بستر سازی و فراهم کردم مقدمات تحصیلی و ارتقای تحصیلی دانش آموزان کم برخوردار تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و دارالایتام سازمان اوقاف را جزو جامعه هدف خود قرار داده اند.

مدیرکل امور اجتماعی ومشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه یکی از مهمترین ویژگی های این طرح استفاده از کالاهای ایرانی در تهیه بسته های مهر تحصیلی است، گفت: در اجرای طرح مهر تحصیلی امسال یک میلیون قلم کالا در ۴۰ هزار بسته هدفگذاری شده است که بین دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی هدف توزیع خواهد شد.

برگزاری نمایشگاه تولیدات مهر تحصیلی در ۴۰۰ بقعه متبرکه

معممی مقدم در ادامه به اجرای طرحی نو در کشور اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار درصدد هستیم تا در ۴۰۰ بقعه متبرکه سراسر کشور نمایشگاه عرضه تولیدات و محصولات مهر تحصیلی را راه اندازی کنیم.

وی بیان داشت: در این نمایشگاه تولیدات مدرسه ای و نوشت افزاری کارخانجات در این نمایشگاه ها با تخفیف به فروش می رسد بدون اینکه اوقاف انتفاعی از آن ببرد ضمن اینکه بسته های مهر تحصیلی با حفظ کرامت دانش آموزان کم برخوردار در این نمایشگاه ها ارایه می شود.

وی با بیان اینکه این کار با هدف جهش تولید در واحدهای تولیدی انجام می شود، اضافه کرد: در این نمایشگاه ها به این دانش آموزان بسته ها را با عنوان هدایای تحصیلی اهدا می کنند که هدف از این کار در جمع مردم، برای فرهنگ سازی در بین عموم مردم و سوق دادن آن ها به اجرای وقف در این موضوع و کمک های خیراندیشانه می باشد.

وی با بیان اینکه فاز دوم این طرح نیز تا نیمه شهریور ماه اجرا خواهد شد، تصریح کرد: ۱۲۴۷ موقوفه مرتبط با این موضوع در سراسر کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۵۳ موقوفه دارای درآمد هستند و ۱۵۳۹ نیت مرتبط با مهر تحصیلی داریم.

معممی مقدم اضافه کرد: بیشترین موقوفات مرتبط را استان تهران و کمترین را استان های ایلام و خراسان شمالی است و این اطلاعات به ما عملیات می دهد که راهکار و خیر برای استان های کم برخوردار مثل ایلام، خراسان های شمالی و جنوبی و  چهارمحال و بختیاری پیدا کنیم.

وی ادامه داد: مطابق وقف نامه های مرتبط با حمایت های تحصیلی از دانش آموزان کم برخوردار برای آنان لوازم التحریر، کیف،‌ کفش و لباس تهیه می شود.

مدیرکل اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سال گذشته ۳۰ هزار بسته تامین شد که امسال علیرغم اینکه منابع مالی اوقاف کمتر شده است این طرح با ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته در قالب تهیه و توزیع ۴۰ هزار بسته مهر تحصیلی اجرا می شود.

وی افزود:‌ دانش آموزان از طریق معرفی نامه هایی که از سوی ادارات آموزش و پرورش، کمیته امداد، بهزیستی و متولیان موقوفات به مراکز افق اوقاف که مراکز اجتماعی فرهنگی در بقاع متبرکه هستند، ‌شناسایی می شوند.

وی یادآور شد که هزینه تهیه این بسته ها ۵۰ درصد از محل موقوفات مرتبط و ۵۰ درصد از سوی خیرین نیک اندیش تامین شده است.

معممی مقدم با بیان اینکه امسال نسبت به پیوند رسانه ای جدی طرح اهتمام جدی داریم، گفت: درصدد هستیم تا مهر تحصیلی از طریق رسانه های دیداری شنیداری و شبکه های مجازی و خبرگزاری ها تبلیغ شود.

کارخانه «زگال شمال» واقع در شهرک صنعتی بهارستان کرج در تولید لوازم التحریر دانش آموزی و اداری فعالیت می کند.

این کارخانه متعهد شد که ۱۰ درصد سفارش اوقاف در مهر تحصیلی را بسته های تحصیلی هدیه دهد که در سال جاری این رقم به چهار هزار بسته می رسد.

معممی مقدم امروز از روند بسته بندی و آماده سازی بسته های مهر تحصیلی که از محل موقوفات مرتبط با موضوع کمک به تحصیل تهیه می شود، بازدید کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: