کد خبر: ۲۳۹۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۳:۰۳ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
جنوب نیوز: رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یکی از الزامات در رأس امور بودن مجلس را حضور نمایندگان فعال، منظم، پاکدست، امانتدار و دارای شناخت از شرایط و اولویت‌های کشور دانستند و با تأکید بر اینکه «اقتصاد و فرهنگ» در صدر اولویت‌های کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.

با مرور مجموعه‌ی بیانات و اقدامات رهبر انقلاب اسلامی طی سالیان اخیر این گزاره به‌روشنی اثبات می‌شود که ایشان هم در مقام نظر و گفتار و هم در مرحله‌ی عمل و اقدام برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و پیشرفت اقتصاد کشور گام‌های مشخص و موثری برداشته‌اند. البته این اقدامات رهبر انقلاب در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی ایشان بوده است. با این حال فضای جنگ اقتصادی تحمیل شده توسط دشمنان مستکبر، تشدید مشکلات و برخی ناکارآمدی‌ها و اقدامات غلط مسئولین امر باعث شده حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در چارچوب انجام وظایف رهبری برای برداشتن باری از دوش مردم و گره‌گشایی از مشکلات‌شان حتی در برخی موارد به‌صورت جزئی‌تر و مصداقی‌تر نیز در مسائل اقتصادی ورود کرده‌اند؛ بسیاری از این موارد از دیده‌ها پنهان است و بصورت خصوصی انجام شده و برخی نیز به نحوی رسانه‌ای شده، از جمله «دستور تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا»، «اقدامات گفتمانی و فرهنگی برای حمایت از تولید ملی و کارگر ایرانی»، «موافقت با درخواست قوه قضائیه برای تشکیل دادگاههای ویژه برخورد با اخلال‌گران اقتصادی»، «توصیه و تذکر به وزارت اطلاعات برای عدم مماشات در مبارزه با مفسدان اقتصادی»، «رایزنی مشاوران سیاست‌خارجی رهبر انقلاب برای کمک به دیپلماسی اقتصادی دولت»، «برگزاری جلسات ویژه برای پیگیری امور اقتصادی کشور» و ... و البته که نسبت آنچه از اقدامات مستقیم رهبر انقلاب به اطلاع مردم رسیده با آنچه در واقع و مناسبات رهبری روی داده، بسیار اندک است.

همواره مجلس شورای اسلامی، جایگاه قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای درست و موثر قوانین به ویژه هزینه از بیت المال است. که در سال‌های اخیر با موضوع شفافیت نمایندگان تنور آن بسیار داغ شده، این در حالی است که بیشتر نمایندگان مجلس را اتاق شیشه ای می پندارند و همه در سخن موافق ولی بعضاً در مخالفت می‌کنند، اولین موضوع قابل اهمیت این است که شفافیت آرای نمایندگان مجلس، هرگز با مفهوم تفتیش عقیده همخوانی نداشته و منجر به آن نیز نمی‌شود. هدف اصلی از طرح مذکور، آگاهی مردم و موکلان نمایندگان، از رأی ایشان نسبت به یک طرح یا لایحه و پاسخگو نمودن نماینده نسبت به رأی خود است. لذا صداقت نمایندگان مجلس با آحاد ملت و پاسخگو بودن نسبت به ایشان، هرگز به معنی تفحص یا بازرسی ایشان نیست.

باید توجه داشته باشیم ، نهادی که مطابق اصل ۷۱ قانون اساسی در عموم مسائل می­‌تواند قانون وضع کرده و مطابق اصل ۸۴ در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید، آیا لازمه این اظهارنظر و وضع قانون، آگاهی از اوضاع کشور، ملت و قوای حاکم در پرتو شفافیت نیست؟ و اولین گام برای مطالبه شفافیت از قوای حاکم، شروع شفافیت از خود قوه قانون­گذاری و منتخبان ملت نیست؟ هنگامی‌که مهم‌ترین و مؤثرترین کنش نمایندگان مجلس فاقد شفافیت است، ایشان چگونه می­توانند به نمایندگی از مردم مطالبه شفافیت نمایند؟!

در موضوع دوم با توجه به اینکه الان ریاست قوه قضاییه عزم جدی برای ریشه کنی فساد دارد، برای اینکه اعتماد جامعه جلب شود نیاز است که مجلس جدید مبارزه با مفسدین اقتصادی را در اولویت کاری خودش قرار دهد، یعنی می‌توانیم اعتمادی که مردم نسبت به نظام داشتند، به نظام برگردد. اگر بحث فساد اداری و اقتصادی را در مجلس یازدهم  حل کردیم مانند صندوق ذخیره فرهنگیان و موارد دیگر؛ بسیاری از مشکلات مردم رفع می شود.

در بررسی ‌موضوع‌‌ سوم وقتی سخن از فرهنگ در یک جامعه به میان می آید سوالات بی‌شماری ذهن مردم جامعه را به خود مشغول می کند که پاسخگویی به هرکدام نیازمند ساعتها مطالعه و بررسی و تحقیق است . فرهنگ چیست ؟ مشخصه یک فرهنگ کامل چه چیزی است ؟ چگونه با فرهنگ های بد باید مبارزه کرد و فرهنگ های پسندیده را در جامعه نهادینه کرد؟ چه کسانی مسئول و متولی فرهنگ در جامعه هستند؟

دشمن امروز از هر فرصتی برای ضربه به این نظام و انقلاب استفاده می‌کند، که ضعف در حوزه فرهنگی زمینه را برای سوء استفاده دشمن و عمال داخلی آن فراهم می‌کند لذا مجلس یازدهم باید توجه به این بخش را در اولویت قرار دهد. همانگونه که اشاره شد مقوله فرهنگ یک مقوله پیچیده و عمومی است که تک تک افراد جامعه در قبال ان مسئول هستند . هر شخصی به نوبه خود باید در عملکرد شخصی و اخلاق و روحیات خود دقت داشته باشد، متاسفانه سبک زندگی ما در خدمت فرآیند غربی شدن است و محصول علوم انسانی غربی، تربیت افرادی روشنفکر خودبین، دنیامحور و کم تحمل است که همه نگاهشان به غرب و نان است که اگر این نگاه درست نشود؛‌ فرهنگ نیز اصلاح نخواهد شد.

 یکی از مسائلی که انتظار می رود تا مجلس آینده به آن اهمیت بدهد بحث صدا و سیماست. سیستم نظارتی بر روی صدا و سیما باید اصلاح شود و نهادهای آگاهی بخش صدا و سیما که بعضا عملکرد آگاهی بخشی آنها درست انجام نمی شود باید مورد بررسی قرار بگیرند و شورای سیاست گذاری برای صدا و سیما ایجاد شود تا گردش اطلاعات در این مجموعه به صورت قاعده مند صورت بگیرد.

‌بنابراین نگاه جامعه به مجلس یازدهم بسیار مطلوب و امیدوارانه است چرا که این مجلس میتواند موفقیت‌های زیادی برای کشور به ارمغان بیاورد و مجلس را به راس امور کشور بازگرداند.

یادداشت: حسین دهقان زاده، فعال رسانه ای ، اجتماعی جنوب‌ استان بوشهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: