کد خبر: ۲۳۸۵۳۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۲ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۹
عملیات کوبنده پهپادی و موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه متجاوزان سعودی، علاوه بر آنکه ریاض را به شوک فرود برد، حملات گسترده و دیوانه‌وار جنگنده های سعودی به صنعا را به دنبال داشت.
به گزارش جنوب نیوز، روند تحولات جنگ یمن پس از عملیات موفق اخیر ارتش و کمیته‌های مردمی در عمق خاک عربستان، وارد مرحله جدیدی شده است و در حالی که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اهداف حساسی را در ریاض هدف قرار داده اند؛ در مقابل جنگنده‌های ائتلاف تحت سرکردگی آل سعود، به شکل وحشیانه به بمباران صنعا پرداختند که در جریان آن یک مرکز نگهداری اسب عربی را هم هدف قرار دادند که بر اثر آن دستکم ۷۰ اسب کشته و ۳۰ اسب هم زخمی شدند.

موشک‌های ذوالفقار و پهپادهای صماد ۳، نفس متجاوزان را بریده اند

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره عملیات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن گفت: «اهداف حساسی را در ریاض با موشک‌های ذوالفقار و شماری از پهپادهای صماد ۳ هدف قرار دادیم. یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همزمان با ده‌ها فروند موشک بدر ۱ و پهپادهای تهاجمی قاصفِ کی -۲ مراکز مهم اقتصادی و نظامی را در استان‌های مرزی عربستان نجران، عسیر و جیزان هدف قرار دادند. به رژیم سعودی هشدار می‌دهیم اگر به تجاوزگری و محاصره یمن ادامه دهد، با عملیات دردناک و کوبنده روبرو خواهد شد.».

این در حالی است که ائتلاف سعودی مدعی شده بود که پدافند هوایی عربستان دو موشک بالستیک را در آسمان ریاض و بر فراز شهر جیزان در جنوب این کشور سرنگون کرده؛ اما برخی تصاویر پخش شده از سوی رسانه‌های سعودی، ناکامی دو فروند موشک پاتریوت را در سرنگون کردن موشک یمنی‌ها در آسمان ریاض نشان می‌دهد. این تصاویر که رسانه‌های سعودی بعداً آن را حذف کردند، نشان می‌دهد موشک یمنی می‌تواند از دو موشک پاتریوت شلیک شده عبور کند.

بدون شک این عملیات بزرگ یمنی‌ها که بازهم شاهکار یگان موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بود، بسیار دقیق و قوی بود
 
و اهداف بسیار حساسی را درهم کوبید به ویژه که موشک‌های ذوالفقار و پهپادهای صماد ۳ با قدرت تمام اهداف مهم را درهم کوبیدند.

این عملیات کوبنده شوک بزرگی به سعودی‌ها وارد کرد و از این رو کنترل سیاسی و نظامی خود را از دست دادند و به اقدامات جنون آمیز و بسیار خطرناک روی آوردند از جمله حملات گسترده هوایی به صنعا و الحدیده؛ به طوری که بیش از ۱۹ حمله هوایی به صنعا انجام دادند و سلسله حملاتی هم به استان الحدیده یمن انجام دادند.

مقامات صنعا اعلام کرده اند که این تحرک خطرناک سعودی و این اقدامات جنون آمیز آنها قطعاً از سوی یمنی‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هر حمله را با عملیات کوبنده‌تر پاسخ می‌دهد و واکنشی دردناک نشان خواهد داد و طی عملیات دقیق ضربات مهلکی به عربستان در عمق اراضی آن انجام خواهد داد.

یگان پهپادی و موشکی یمن توان خود را بارها ثابت کرده است که عملیات مهم ۱۴ سپتامبر سال گذشته میلادی گواهی بر این مدعاست. یگان پهپادی و موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توان فعال کردن دهها پهپاد و شلیک موشک‌های دور برد در آن واحد را دارد که پهپادهای صماد ۳ و موشک‌های راهبردی که برد آنها به ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر می‌رسد، توان وارد کردن ضربات مهلک به متجاوزان سعودی را دارند. بدون شک تاوانی که ریاض به دنبال تحرکات خطرناکش می‌پردازد، بسیار سنگین خواهد بود که تأثیرات منفی در افکار عمومی عربستان خواهد داشت.

در روی زمین هم برتری با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است

این در شرایطی است که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های زمینی هم دستاوردهای مهمی داشته اند و در الجوف پیروزی‌های مهمی داشته اند و در حال پیشروی به سوی مآرب هم هستند.

به نظر می‌رسد که طرف سعودی در این جنگ بیش از هر زمانی دیگری آشفته شده است. این باتلاقی که آل سعود در یمن به آن گرفتار شده است به خاطر پایداری یمنی‌ها و توسعه ادوات جنگی آنها و نیز به کارگیری تاکتیک‌های منحصر به فرد و به ویژه تمرکز بر روی اهداف اقتصادی از جمله تأسیسات نفتی است.
 

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نه تنها در میدان جنگ که در عرصه جنگ روانی هم، دشمن خود را فرسوده کرده اند و با وجود اینکه تفاوت امکانات و پول و ابزار رسانه‌ای میان طرفین جنگ، از زمین تا آسمان است اما امان متجاوزان سعودی را بریده اند.

هر سال که از جنگ یمن سپری می‌شود به همان اندازه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قوی‌تر و مقاوم‌تر از قبل می‌شود و امپراتوری رسانه‌ای، پول و دلارهای نفتی سعودی‌ها هم نتوانسته است که آنها را از باتلاقی که در یمن بدان گرفتار شده اند، نجات دهد.

طرح‌ها و تاکتیک‌هایی که از سوی رهبران مقاومت یمن به ویژه عبدالملک الحوثی مطرح و به کار گرفته می‌شود، نشان از این است که در دو جبهه سیاسی و نظامی می‌توانند، دشمن متجاوز را به زانو درآورند.

درباره روند تحولات جنگ یمن در حال حاضر به طور خلاصه می‌توان گفت که؛ اولاً، در عرصه موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توان وارد کردن ضربات مهلک به ریاض را دارد.

ثانیاً، در عرصه تحولات میدانی به ویژه در استان الجوف و مآرب کفه ترازو به نفع انصارالله یمن است.

ثالثاً، دامنه اختلافات و دودستگی‌ها در اردوی مقابل تشدید شده است.

در پایان باید گفت که زمانی که در مارس ۲۰۱۵ ائتلاف تحت سرکردگی آل سعود جنگ علیه یمن را آغاز کرد، فکر می‌کرد که ظرف چند هفته جنگ را به نفع خود رقم می‌زند و طرف مقابل را ضعیف می‌انگاشت اما پایداری ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نشان داد که یمن همچنان گورستان متجاوزان باقی خواهد ماند و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز به روز بر توان خود می‌افزاید و اخیراً حتی جنگنده‌های اف ۱۶ سعودی هم از سوی پدافند ارتش و کمیته‌های مردمی یمن رهگیری می‌شوند و مجبور به ترک آسمان یمن می‌شوند که از آن می‌توان به منزله پایان جولان دادن بدون مزاحمت جنگنده‌های سعودی یاد کرد. هزینه‌های گزاف آل سعود و خریدهای انبوه تسلیحات آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی طی سالیان گذشته هم نتوانسته است برای مقامات ریاض پیروزی را به ارمغان آورد و هم اکنون این موشک‌های یمنی هستند که بر ریاض و نجران و جیزان و دیگر مناطق عربستان فرود می آیند.

منبع: مهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: