کد خبر: ۲۳۷۸۵۴
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
توصیه ها را بپذیرید
اگر کرونا وارد بوشهر شود شک نکنید که مسئولان استان بوشهر از پس آن بر نمی آیند چرا که تجربه نشان داده مدیریت بحران استان بوشهر حتی در خاموش کردن یک آتش، یک آبگرفتگی و حتی یک ترافیک نیم بند عاجز است چه برسد بر این که به مقابله با بیماری برخیزد که با وجود کنترل های وسیع و خارج از تصور در کشور چین ، این بیماری هنوز دارد تلفات انسانی می گیرد.
به گزارش جنوب نیوز، با رسانه ای شدن ورود ویروس کرونا به کشور و ایجاد تلفات انسانی، اکنون بخش عمده ای از جمعیت کشور از جمله استان بوشهر دچار استرس و نگرانی هستند.

این شرایط سبب شده تا در کنار نبود یک ساختار منسجم و هدفمند پیشگیری، مدیریت بحران در وضعیت عادی موجود را دچار چالش کرده و بر نگرانی مردم به شکل عمیقی افزوده شود.

اگر چه در اولین گام مدارس و مراکز دانشگاهی و آموزشی تعطیل و هرگونه نشست مشترک عمومی از قبیل سمینارها، همایش ها ، انجام مسابقات ورزشی با تماشاگر و حضور ورزشکاران در سالن های ورزشی از جمله سالن های بدن سازی و سایر ورزش های انفرادی و گروهی ممنوع اعلام شده اما هنوز درب سفره خانه ها، قهوه خانه ها و حتی ادارات دولتی بر روی مردم باز است.

کرونا به عنوان ویروسی از خانواده بزرگ ویروس‌ها که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در حالی مرزهای جغرافیای را در نوردیده که خیلی سریع وارد تعدادی از استان های کشور شده است.

اگر مسئولان استان بوشهر منتظر هستند تا این بیماری در استان بوشهر ورود و تلفاتی بگیرد و سپس به تعطیلی ادارات دولتی که خود کانونی وسیع برای انتشار این بیماری هستند اقدام کنند که سخت در اشتباه می باشند.

همان گونه که در یک روز تعطیل ادارات دولتی و بخش عمده ای از بازار به غیر از فروشگاه های ارائه کننده نیازهای اولیه مردم تعطیل هستند و کمترین میزان حضور مردم در فضای عمومی شهری را شاهد هستیم باید به سمتی برویم که در این روزها نیز همین شرایط رخ دهد.

این بدان معناست که در بحث پیشگیری، تک بعدی و یا حتی چند بعدی عمل نکنیم بلکه نیاز است که همه ابعاد در نظر گرفته شود. وقتی تعطیلی ادارات در دستور کار قرار گیرد سیستم حمل و نقل عمومی مانند تاکسی ها و اتوبوس های خط شهری ناچار نمی شوند روزانه مردمی را جابجا کنند که می توانند ناقل کرونا باشند.

وقنی فروشگاه ها ، رستوران ها، دکه های عرصه فست فود، سفره خانه ها، چای خانه ها و مراکز عرصه قلیان ، تعطیل شود، کم ترین سود آن این است که همین افرادی که به این مراکز مراجعه می کنند کمتر در معرض خطر قرار می گیرند و کمتر به دیگران منتقل می نمایند.

با نگاهی گذرا به فضای استان بوشهر و به خصوص مراکز صنعتی جنوب و شمال این استان مشخص است که به دلایلی هیچ گونه تمهیدات لازم برای مقابله با کرنا در نظر گرفته نشده و جمعیتی سیال از اقصی نقاط ایران به این استان به دلیل فعال بودن فضای کسب و کار، در رفت و آمد هستند که هر آن می توانند در انتقال این بیماری به استان بوشهر تاثیرگذار شوند.

اگر کرونا وارد بوشهر شود شک نکنید که مسئولان استان بوشهر از پس آن بر نمی آیند چرا که تجربه نشان داده مدیریت بحران استان بوشهر حتی در خاموش کردن یک آتش، یک آبگرفتگی و حتی یک ترافیک نیم بند عاجز است چه برسد بر این که به مقابله با بیماری برخیزد که با وجود کنترل های وسیع و خارج از تصور در کشور چین ، این بیماری هنوز دارد تلفات انسانی می گیرد.

نگاه مردم به مسئولان استان بوشهر این است که تا کرونا پایش را به بوشهر باز نکرده ، در قالب برنامه های وسیع پیشگیری، استان وارد فضای نیمه قرنطینه شود، ماسک های استاندارد و مواد بهداشتی ضدعفونی کننده به شکل رایگان در اختیار مردم قرار گیرد، انجام تمامی اعمال جراحی غیرضروری در بیمارستان های و کلینیک های جراحی روزانه ( دی کلینیک ها) استان متوقف ، تمامی مراکزی که به نوعی سبب انتقال این ویروس می شوند از جمله ادارات دولتی به حالت تعطیل و در بدترین شرایط به حالت نیمه تعطیل در آید و همه اماکنی که اقدام به فروش اغذیه روباز می کنند و محافلی مانند کافی شاپ ها، سفره خانه ها و قهوه خانه ها و حتی رستوران ها تا اعلام وضعیت سفید، تعطیل اعلام شود.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
0
بخدا راست گفتی خدانکنه کرونا بیاد بوشهر وگرنه کل استان از بین میره
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: