کد خبر: ۲۳۷۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۸

جنوب نیوز: حسین راغفر، از چهره‌های اقتصاددان، به تازگی در اظهاراتی که سایت جماران آنها را منتشر کرد، گفته است: اعتیاد، رشد جرم و جرایم و طویل شدن صف گرفتن ویزا جلوی سفارت خانه‌ها خود نوعی دیگر از شورش است!

او همچنین می‌افزاید: متاسفانه مسئولان کشور عمدتا از واکنش های مردم درس نمی گیرند. از مسئله ای که در آبان ۹۸ رخ داد ظاهرا درسی گرفته نشده است و این یک هشدار جدی به مسئولان است. اگر از این مسئله درس نگریم قطعا تکرار می شود مگر اینکه به بازسازی اعتماد عمومی کمک کنیم.

راغفر در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار می‌کند: برای نجات کشور فراتر از هرچیزی باید با هدف حفظ تمامیت ارضی کشور به سیاست ها توجه شود. سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم نسبت به نظام در سه دهه گذشته فرسوده شده و اولین نشانه های بی توجهی به گروه های محروم در خرداد ۷۲ در مشهد و ۷۳ در اسلامشهر بود. تا پایان ۹۵ ما ۸۵ شورش نان در کشور داشتیم که به خاطر نادیده گرفتن تعهدات حکونت و دولت در قانون اساسی نسبت به مردم است.[۳]

*اگرچه آقای راغفر یک چهره اقتصاددان هستند اما این سخنان ایشان بدون هیچ پیوست عقلانی و اجتماعی بیان شده است...

بله! از سال ۷۲ برخی تجمعات در کشور با زمینه یا به بهانه "معیشت" بروز یافته است که برخی از آنها نیز با خساراتی همراه بوده. اما هیچکدام از این تجمعات به معنی "شورش نان" مردم در دوران قوام السلطنه و در بحبوحه قحطی بزرگ ایران نیست.

چه اینکه حکما آقای راغفر خوب می‌دانند که نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته است طی ۴۱ سال گذشته نان مردم و قوت لایموت آنها را بهبود ببخشد، رتبه ایران در شاخص گرسنگی را به جایگاه سیرترین کشورهای دنیا برساند [۴] و طبق آمارهای جهانی؛ ایران را از میزان فقر مطلق حدود ۶ درصد در ابتدای انقلاب به چند دهم درصد در موقعیت کنونی برساند.

(و این یعنی متجمعین و به خیابان‌آمدگان در نظام جمهوری اسلامی اگرچه شاید منفرداً مشکل گرسنگی هم داشته‌اند اما هرگز بصورت جمعی درگیر مشکل گرسنگی و نبود نان شب نبوده‌اند و مشکلات دیگری داشته‌اند.)

آقای راغفر جدای از اینکه همین سخنان را نیز بدون پیوست به مردم می‌گوید؛ بلکه ایشان و دوستانشان آنچه پیرامون مثبتات کارنامه اقتصادی نظام جمهوری اسلامی می‌دانند را هم نمی‌گویند و کتمان می‌کنند.

و همین نگفتن‌ها و سکوت‌هاست که زمینه‌ساز برخی اغتشاشات و رواج اطلاعات غلط اقتصادی در میان برخی از افراد شده است.

نهادهای ناظر کشور باید بدانند میان سکوت‌ها اشاره شده تا تأکید رهبر انقلاب مبنی بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران مایه مباهات است؛ یک باگ امنیتی وجود دارد که اگر به آن پرداخته نشود؛ ‌ شاهد «فتنه اقتصادی»؛ پس از پیش‌لرزه‌های آبان ۹۸ و دیماه ۹۶ خواهیم بود.

در بحث ادعای راغفر مبنی بر اینکه "اعتیاد، رشد جرم و جرایم و طویل شدن صف گرفتن ویزا جلوی سفارت خانه ها خود نوعی دیگر از شورش است! " نیز آقای راغفر باید کشوری را مثال بزنند که در آن خبری از اعتیاد و جرم و مهاجرت نباشد.

از طرف دیگر، آقای راغفر ظاهرا نمی‌داند که میزان دانشجویان مهاجر کره جنوبی در آمریکا ۸ برابر ایران است. [۵]

ایشان همچنین نمی‌داند و یا آمار غلطی را بیان کرده زیرا در بحث وقوع جرم؛ ایران اسلامی همه‌ساله شاهد کاهش جرم است نه رشد جرم!

جالب است که نه در کره جنوبی که مهاجرینی بیش از ایران دارد و نه در کشور آمریکا که میزان جرائم آن بیش از ایران است؛ هیچ رجل صاحب تریبونی پیدا نمی‌شود که این رخدادها را "شورش" بنامد...

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: