کد خبر: ۲۳۷۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
قهوه خانه "شابندر" در بغداد با بیش از 100 سال سابقه، یکی از جاذبه های توریستی پایتخت عراق است.
به گزارش «جنوب نیوز» به نقل از عصرایران؛ در انتهای خیابان "المتنبی" بغداد صدای قاشق های چای خوری که با صدای حرف زدن مردم همراه می شود جلب توجه می کند. این قهوه خانه در سال 1917 ( قبل از جدایی از عثمانی و کسب استقلال) افتتاح شد و با معماری قدیمی و پنجره های چشم‌گیر تاکنون شاهد اتفاقات مختلف تاریخی بوده است.

خیابان تاریخی و معروف المتنبی، محل اصلی خرید و فروش کتاب در بغداد است.

محمد الخشالی مالک این قهوه خانه تاریخ این مکان را توضیح می دهد. جایی که در ابتدا یک چاپخانه کتاب به همین نام یعنی شابندر بود. نام این محل برگرفته از نام موسی شابندر است که در دوره پادشاهی عراق یعنی در سال 1941 وزیر خارجه عراق شد.

این مکان از گذشته علاوه بر فعالان فرهنگی به محلی برای حضور سیاستمداران معروفی مانند نوری السعید (نخست وزیر سابق) و عبدالکریم قاسم (رییس جمهور سابق)  بود زیرا قهوه خانه به ساختمان های حکومتی کشور نزدیک بود.

علاوه بر این قهوه خانه برای بسیاری از ادبا، شعرا و نویسندگان به یک مرکزی فرهنگی تبدیل شد.

در سال 2007 انفجار خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی قهوه خانه شابندر باعث آتش سوزی بزرگی شد و این آتش سوزی بخش بزرگی از قهوه خانه و فروشگاه های تجاری نزدیک آن را فراگرفت و آسیب زد.

در نتیجه این حادثه 68 نفر کشته شدند که 4 نفر از آنها از فرزندان و نوه های مالک قهوه خانه بودند. بعد از این حادثه قهوه خانه به نام شهدا هم نام گرفت.

قهوه خانه با حمایت مالی دولت، بازرگانان و برخی مشتریان بازسازی شد. در بازسازی و شکل سابق معماری آن حفظ شد.

قهوه خانه همچنان محل حضور و دیدار افراد مختلف از بخش های فرهنگی جامعه عراق مثل شعرا، روسای عشایر، وکلا، نویسندگان و عامه مردم است.

دیوارهای قهوه خانه پر از عکس ها، گواهی ها، بریده روزنامه ها و نشانه هایی از زندگی مشتریانش در عصرهای مختلف است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: