کد خبر: ۲۳۷۱۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۱ - ۲۹ دی ۱۳۹۸
کاخ سفید در یک دو راهی سخت گیر کرده؛ یا باید صادقانه آمار تلفات سربازان آمریکایی در عین‌الاسد را اعلام و شکستن هیمنه آمریکا را بپذیرد یا همچون گذشته لاپوشانی و کتمان حقیقت پیشه کند.
به گزارش جنوب نیوز، طی روزهای گذشته و در حالی‌که رسانه‌ها و افکار عمومی داخل آمریکا از ارائه پاسخ‌های شفاف و روشن درباره میزان خسارات و تلفات مادی و جانی وارد شده به پایگاه نظامی «عین‌الاسد» از سوی مقامات رسمی، تقریبا ناامید شده‌اند، بسیاری از خانواده‌ها و تشکل‌های غیردولتی پیگیر آخرین وضعیت سربازان حاضر در این پایگاه در زمان حمله موشکی سپاه شده و اعتراضات خود را به اشکال مختلف اعلام کرده‌اند.

بنابر این گزارش، بسیاری از این خانواده‌ها، پس از آنکه ارتباطشان با فرزندانشان قطع شده، سراغ «اداره امور کهنه‌سربازان» رفته و از آنان خواسته‌اند که درباره آخرین وضعیت آنها کسب اطلاع کنند.

از سویی؛ بی‌توجهی مقامات رسمی به‌ویژه پنتاگون به درخواست‌های مکرر افکار عمومی درخصوص عدم کتمان حقیقت ماجرا و همچنین عدم همراهی رسانه‌های رسمی، موجب شده این مطالبه عموما در فضای شبکه‌های اجتماعی مطرح و فراگیر شود.

«اداره امور کهنه‌سربازان» یکی از ادارات دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است که معادل یک وزارتخانه در نظام‌های سیاسی دیگر کشورها بوده و دبیر آن عضوی از هیئت دولت فدرال آمریکا و مسئول مدیریت خدمات مزایای خاص، سلامتی ـ درمانی، یادواره‌ها و قبرستان‌های مربوط به بازنشستگان، معلولین جنگی و کشته‌های افراد نظامی این کشور است.

این اداره اگر چه به‌ظاهر در بسیاری از موارد درگیری‌هایی با پنتاگون دارد، اما به دلیل اینکه مدیر آن طبق قانون با نظر رئیس جمهور و تائید سنا منصوب می‌شود، عملا امکان رفتاری خلاف سیاست‌های کاخ سفید ندارد و لذا افراد و خانواده‌هایی که امورشان باید از طریق این اداره پیگیری شود، چاره‌ای جز پناه بردن به آن را ندارند.

در موضوعات گذشته مانند جنگ ویتنام، حمله به افغانستان و اشغال عراق که مشمول مرور زمان می‌شد، این اداره سعی می‌کرد تا خانواده‌ها را به نوعی راضی کند، اما در ماجرای عین‌الاسد، چون از همان ابتدا بنای شخص «دونالد ترامپ» و وزارت دفاع آمریکا بر کتمان حقیقت و بیان اطلاعات دروغ بود؛ اکنون افکار عمومی به راحتی حاضر به پذیرش و باور روایت کاخ سفید از این اتفاق نیست.

رصد حساب‌های شبکه‌های اجتماعی وابسته به فعالان ضدجنگ و خانواده‌های آمریکایی قربانی سیاست‌های جنگ‌طلبانه کاخ سفید، به وضوح بیانگر تشدید فشارها برای روشنگری پنتاگون از یک سو و انجام وظایف قانونی اداره کهنه‌سربازان از سوی دیگر است.

در این خصوص؛ افشاگری‌های گاه و بیگاه برخی رسانه‌ها درباره میزان تلفات انسانی عین‌الاسد به‌ویژه با توجه به داغ شدن فضای استیضاح ترامپ، کاخ سفید را در یک دو راهی سخت قرار داده است؛ یا باید صادقانه آمار تلفات سربازان آمریکایی در عین‌الاسد را اعلام و شکستن هیمنه آمریکا بپذیرد یا همچون گذشته با لاپوشانی و کتمان حقیقت از زیر بار این شکست بزرگ و تحقیرکننده، فرار کرده و با وعده و وعیدهای دیگر، افکار عمومی و خانواده‌ی قربانیان را آرام کند.

منبع: نورنیوز

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: