کد خبر: ۲۳۷۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۶ - ۲۲ دی ۱۳۹۸
چشم انداز سیاسی عمان در پی درگذشت سلطان قابوس و انتخاب هیثم بن طارق به عنوان حاکم جدید این کشور با ابهام‌هایی که مواجه شده است.
هیثم بن طارق نمایه

به گزارش جنوب نیوز، موضوع آینده عمان و نقش این کشور در تحولات منطقه‌ای در پی درگذشت «سلطان قابوس» و انتخاب «هیثم بن طارق آل سعید»، به عنوان حاکم این کشور، به مرکز بحث تحولات منطقه‌ای مبدل شده است.

سلطان قابوس، ۷۹ ساله، که جمعه شب درگذشت، از سال ۱۹۷۰ تاکنون قدرت را در کشور در دست داشت. وی از دیرپاترین حکام منطقه خلیج فارس بود که ضمن حفظ موقعیت بیطرفی کشور، نقش موثری در حل و فصل مناقشه‌های این منطقه داشت.

«هیثم بن طارق آل سعید» که روز شنبه در مقابل پارلمان عمان سوگند یاد کرد، پیشتر وزیر فرهنگ این کشور بوده، در نخستین سخنرانی عمومی خود به عنوان حاکم عمان، بر حرکت سیاست خارجی در مسیر پیشین تاکید کرده و گفت: «روابط دولت عمان با همه کشورها براساس همزیستی مسالمت آمیز، عدم مداخله در امور داخلی کشورها و حفظ روابط دوستانه خواهد بود.»

وی همچنین وعده داد توسعه این کشور کوچک تولید کننده نفت را در دستور کار خود قرار داده و برای بالا بردن سطح استاندارد زندگی مردم تلاش کند.

حاکم عمان دارای حوزه گسترده‌ای از اختیارات است که شامل سمت‌های نخست وزیری، فرماندهی عالی نیروهای مسلح، وزارت دفاع، دارایی و خارجه می‌شود.

به گزارش الجزیره، «محجوب زویری»، استاد مرکز مطالعات خلیج فارس دانشگاه قطر با اشاره به چالش‌های متعدد عمان از جمله نرخ بالای بیکاری، تاکید کرد: «نقش عمان در مسائل منطقه‌ای قابل توجه بوده است؛ احتمالا نقش عمان در مسائل منطقه‌ای و بین المللی ادامه خواهد یافت.»

وی در ادامه با اشاره میانجی گری عمان در سطوح منطقه‌ای و بین المللی، گفت: «حاکم جدید به فرآیند تصمیم گیری بسیار نزدیک بوده و از روند چنین تلاش‌هایی آگاهی دارد، از این رو من انتظار تغییرات عمده‌ای ندارم.»

«هیثم بن طارق» در حالی قدرت را در عمان در دست گرفت که شورای همکاری خلیج فارس در پی محاصره قطر با هدایت عربستان، به شکل گسترده‌ای تقسیم و دچار تفرقه شده و تنش‌های میان واشنگتن و تهران نیز به شدت تشدید شده است.

منبع: میزان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: