آخرین اخبار
کد خبر: ۲۳۷۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۷ دی ۱۳۹۸
برای تشییع پیکر شهدای مقاومت به خصوص سردار شهید قاسم سلیمانی آمده اما با ظاهری متفاوت. آنقدر که امان نمی دهند راه برود. مردم مدام با او عکس یادگاری می گیرند. می گوید: تا دیروز دوچرخه ام، دوچرخه انقلاب بود از امروز دوچرخه سردار و انقلاب.
ما این طور ازشهادت استقبال می کنیم / سلفی مردم با دوچرخه انقلاب

جنوب نیوز؛ نعیمه جاویدی: امروز در آیین تشییع سپهبد شهید «قاسم سلیمانی»، مردم خیابان های شهر را فتح کردند. حوالی ظهر، بخش ابتدایی مسیر تازه باز شده است و سیل جمعیت روان تر می شود. کم کم می شود تندتر قدم برداشت. نزدیک خیابان حافظ اما دوباره حرکت جمعیت کند می شود. تجمع مردم تلفن همراه به دست و شوق سلفی گرفتن مردم یعنی باید خبری باشد. پیرمردی با دوچرخه ای صبر به خرج می دهد با لبخندی که بر لب دارد با مشتاقان عکس یادگاری می گیرد. برای هرقدمی که می خواهد بردارد، طمانینه به خرج می دهد و صبر می کند تا خیالش راحت شود دل کسی را نشکسته و همه علاقه مندان عکس یادگاری شان را گرفته اند. می گوید: «از خیابان انقلاب تا اینجا همین طور آمده ام آسه، آسه.» دنبالش راه می افتم. برای طی کردن چند قدم ناقابل باید حدود 10 دقیقه وقت بگذارد. حوصله می خواهد؛ نمی خواهد؟! آن هم با این سن و سال. 

رکاب زدن از میدان خراسان

«مهدی زجاجی» پیرمرد باصفای 81 ساله و بازنشسته ای است که دوچرخه گل زده اش حال خیلی ها را خوب کرده. می گوید: «گل و گیاه را خیلی دوست دارم. این دوچرخه عصای دست و وسیله رفت و آمدم است. ساعت های زیادی از روز را با هم می گذرانیم، برای همین گلپوشش کردم.» آسه آسه راه می روم و سئوال می پرسم. گل های مصنوعی، تک شاخه را با سلیقه و رنگارنگ به بدنه دوچرخه اش چسبانده است. بزرگ و کوچک، زن و مرد کنار حاج مهدی می ایستند. اول با دوچرخه بعد با او و دوچرخه عکس می گیرند. از میدان خراسان به آیین تشییع آمده و می گوید: «من لب به سیگار، قلیان و غذای چرب نزده ام. الحمدالله تا حالا بیماری جدی نداشتم. دکترم می گوید: قدر دوچرخه ات را بدان و تا می توانی رکاب بزن که خوب فهمیدی نسخه سلامتی چیست؟»

تمجید عکاس لهستانی

سیستان بلوچستانی ها و پاکستانی ها خانه و ماشین هایشان را گل می زنند،‌ این را می گویم و می پرسم از آن ها الگو گرفتید؟ می گوید: «5 سال قبل وقتی آمدم راهپیمایی دیدم بعضی از مردم شاخه و دسته گل می آورند. به خودم گفتم تو چرا این رفیقت را گل گلی نمی کنی؟» منظورش از رفیق هم روشن است؛ دوچرخه اش. دوچرخه جالب و متفاوتی است و باید نام جالبی برایش انتخاب کرده باشد. نامش را می پرسم و می گوید: «دوچرخه انقلاب اما از وقتی خبر شهادت سپهبد سلیمانی را شنیدم اسمش شده دوچرخه انقلاب و سردار. من و این رفیق پا در رکاب انقلابیم. خوشحالم دوچرخه من حال مردم را خوب می کند.»

روی دوچرخه سردار، پرچم ایران، پرچم های مذهبی، عکس شهید حججی و یک شعار دست نوشته هم هست علاوه بر گل ها. سوژه دوربین یک عکاس هلندی هم شده است. عکاس کشور گل ها به او گفته: حتی در هلند هم چنین چیزی ندیده ام و کلی از گل ها تعریف کرده است. می پرسم پس زبانتان هم خوب است. لبخند می زند و می گوید: «کاش بود. یک بنده خدایی ترجمه کرد.» 

شهادت داغ نیست

تلفیق جالبی است، لباس مشکی عزای مردم در قاب عکس یادگاری با دوچرخه گلپوش انقلاب، می گوید: «این دوچرخه می تواند حرف ما را به دنیا برساند. وقتی عکاس ها عکس می گیرند و مردمی آن طرف دنیا می بینند که شهادت برای ما داغ نیست، آرزوست. غم نیست، افتخار است و برای آن اینجور خودمان را آماده می کنیم به نظرم خیلی خوب است.»

عکس هایی که در تلفن همراهش دارد را نشان می دهد. عکس های یادگاری مردم با دوچرخه اش در کوچه و بازار. روزهای عادی، ایام اربعین و 22 بهمن. معلوم می شود این گل ها مناسبتی نیست و همراه همیشگی پیرمرد و دوچرخه است: «هر 2 ماه یکبار، مبلغی صرف خرید گل های مصنوعی جدید می کنم. گل های قدیمی و بدنه دوچرخه را می شویم و اگر گلی خراب شده باشد با گل های جدید عوض می کنم. حیاط خانه ما هم پر از گل و گیاه است. همیشه دوست داشتم، خانه ام یا باغچه ما آنقدر بزرگ بود که بتوانم مردم را دعوت کنم، چند دقیقه ای کنار آن بنشینند و حال و هوایی عوض کنند اما این شدنی نبود و پول زیادی می خواست. من اما از خدا خواسته ام دلم را بزرگ تر از جیب و آرزوهایم کند. شکرخدا این فکر به سرم رسید و با این باغچه سیّار در شهر رکاب می زنم. گل های دوچرخه ام پلاستیکی است و عطر ندارد اما خیلی بیشتر از گل های واقعی حال مردم را خوب می کند. شاید چون انتظار دیدن چنین چیزی بین شلوغی و دود و دم این شهر ندارند.» 

 

عکس یادگاری انقلابی

مردم مجال نمی دهند. باید مدام ایستاد و عکس گرفت. نزدیک خبرگزاری می شویم و از حاج آقا زجاجی خسته پا که از بعد از نماز صبح از خانه بیرون آمده تا خودش را به مراسم تشییع برساند، دعوت می کنم تا همراهم بیاید خستگی در کند تا شاید بتوان چند سئوال دیگر هم پرسید که می گوید: «اولاً که دشمن خسته است و ما اگر خدا قبول کند سرباز کوچک انقلاب. اما این خستگی ها هم شیرین است. من که کسی نیستم وقتی کسی می خواهد با او عکس بگیرم این من هستم که خوشحال می شوم. به خدا این مردم باارزش هستند و افتخاری است عکس یادگاری با هرکدام. ببینید چه جور انقلابشان را دوست دارند. البته که سردار گردن همه ما حق دارد و این کمترین کاری است که از ما بر می آمد و انجام دادیم.»

از بهترین عکسی که امروز گرفته هم می گوید: «خانم جوانی دو نوزادش که دوقلو بودند را روی دوچرخه گذاشت و عکس گرفت. گفت که این اولین حضور انقلابی بچه هایم است.» 

غمم یادم رفت

این دوچرخه انقلاب مشتری هم کم ندارد، زجاجی می گوید: «مشتری های پر و پاقرصی دارد اما به خودم قول داده ام با این دوچرخه برای انقلاب رکاب بزنم و حال مردم را خوب کنم. همین که کسی وسط ترافیک و هزار و یک دغدغه زندگی یا خستگی یک روز، من را وسط خیابان با این دوچرخه می بیند و حالش خوب می شود، دیگر چه می خواهم از خدا. همین که اخم و غم بنده های خدا به لبخند یا آرامش تبدیل می شود، ان شاءالله که برایم یک کار انقلابی به حساب بیاید.»

این روزها که اوضاع اقتصادی و مشکلات ناشی از آن اوقات زندگی مردم را تلخ کرده است، حاج آقا حرف و خاطره خوبی برای گفتن دارد: «مشکلات جای خودش، مردم امروز آمدند اینجا تا از این سردار که خالصانه و بی منت خدمت می کرد، تشکر کنند و عهد ببندند. مشکلات هم به برکت خون همین شهدا رفع می شود.»

خاطره اش را تعریف می کند: «یک روز با دوچرخه رفته بودم بازار. همان روزهای تورم  و گرانی، یک آقایی آمد با احترام زد روی شانه ام و گفت: حاج آقا خدا خیرت بدهد! اعصابم خیلی خرد بود اما همین که دوچرخه شما را دیدم اصلاً یادم رفت چه چیزی ناراحتم کرده بود یا برای خرید چه چیزی آمده بودم.» 

این گل ها برای شما

زجاجی نوه ندارد اما پسر، عروس و همسری دارد که اگر بیشتر از خودش نه، کمتر از او دلبسته این دوچرخه نیستند! حتی همسایه ها و آشنایانی که به قول خودشان حق خودشان را به این دوچرخه انقلابی ادا می کنند: «بارها پیش آمده به خانه می روم و می بینم یک گوشه اتاق پر از گل مصنوعی است. حاج خانم، همسرم می گوید که اینها را  خانم و آقای فلانی یا بهمانی آورده اند. گفتن ندارد اما خانمم دست به کار خیر دارد و ما هم یک گوشه کار را می گیریم. به همین دلیل دوست، آشنا و همسایه کمک هایشان را به ما می رسانند تا به دست اهلش برسد.»

این مرد تمام نشدنی است

صاحب دوچرخه انقلابی، دوران جنگ هم در تدارکات جبهه بوده، اندیمشک، دوکوهه و... زجاجی می گوید: «حاج قاسم های ما برای امنیّت جهان با دشمنانی که خودشان آتش جنگ برپا می کنند، می جنگند. به ترامپ می گویم: اگر پایش بیفتد ما شاگردهای حاج قاسم زندگی را برایت کابوس می کنیم.»

بعد انگار که حرفی یادش افتاده باشد، می گوید: «من هر سال اربعین، 22 بهمن و راهپیمایی ها با این دوچرخه شرکت می کنم. امسال اربعین حاج قاسم با 22 بهمن یکی است، بروم فکر کنم دوچرخه را چه طور گل بزنم و تبلیغات فرهنگی بچسبانم.» جمله هایش با یک سئوال تمام می شود: «می بینی دخترم! مدام می گویم حاج قاسم. هنوز توی دهانم نمی گردد بگویم شهید. دست خودم نیست، این مرد تمام شدنی نیست.»

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: