کد خبر: ۲۳۷۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۱۷ دی ۱۳۹۸
وعده های بی سرانجام
هرچند حسن روحانی در سال 95 وعده تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب اهواز را در سه سال داد و گفت این وعده هدیه دولت به مردم خوزستان است اما حالا بعد از گذشت سه سال هنوز خبری از این هدیه گران‌بها نیست.
دولت هدیه خوزستان را نفرستاده پس گرفت

به گزارش جنوب نیوز، بروز بحران‌های مختلف در زمان‌های مختلف به امری عادی برای خوزستان تبدیل شده است به طوری که در سال‌های اخیر در چهارفصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان شاهد بحران‌هایی مانند سیل، خشکسالی، حریق تالاب، باران‌های آلوده، آبگرفتگی معابر، گرد وخاک، آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع، قطعی آب، برق، خطوط ارتباطی و... بود.

همه این اتفاقات سبب شده که بروز بحران برای مدیران خوزستانی و حتی شاید کشوری عادی جلوه کند و به همین دلیل همه تصمیمات تاکنون مقطعی بوده و راه حلی دائمی برای مشکلات خوزستان پیدا نشده است.

بارندگی عصر دوشنبه 25 آذر سبب پدید آمدن بحرانی جدید و جدی برای خوزستان شد، بحرانی که شاید تاکنون اینقدر عمیق نبوده و امکان رخ دادن بحرانی به مراتب شدیدتر از آن وجود دارد.

گرچه در همان دقایق ابتدایی بارش باران، شهروندان انتظار سِیلی از فاضلاب را نداشتند اما پایان باران و به زیر آب و فاضلاب رفتن بسیاری از خانه‌ها سبب شد که همه نگاه‌ها دوباره به اهواز خیره شود.

مثل سیل کنارتان هستم

بهار 95 سیل، سیلی محکمی به شعیبیه زد و خسارت جبران ناپذیری به مردم وارد شد؛ خسارتی که نتوانست توجه دولتی‌ها را به مردم جلب کند و حتی استاندار وقت خوزستان آن را سیل ندانست اما زمستان 97 و بهار 98 سیل اکثر شهرستان‌های خوزستان را فرا گرفت و وقتی مردم تصمیمات دولت را به دلیل بی وفایی در سیل 95 نپذیرفتند، حسن روحانی از عدم پرداخت خسارت سیل سابق به کشاورزان اظهار بی اطلاعی کرد.

او وعده داد همه خسارت‌ها را به زودی به کشاورزان پرداخت می‌کند و مردم در این زمینه دیگر شاهد بی وفایی نخواهند بود اما حکایت این وعده‌ها حکایت «بشنو و باور مکن» بود.

حسن روحانی در بحران فاضلاب، پیام سلام به خوزستانش را قبل از سفر به ژاپن ارسال کرد تا خوزستانی‌ها دوباره یاد بهمن 95 و بحران‌های آن دوره بیفتند.

در آن دوره مردم خوزستان در حال مبارزه با خاک، باد و باران و معضلات قطعی آب و برق بودند که حسن روحانی به منظور توسعه دیپلماسی دولت تدبیر به کویت و عمان سفر کرد؛ این سفر خارجی سبب اعتراض مردم خوزستان به حسن روحانی شد و حتی علی کریمی ستاره سابق فوتبال ایران در زیر نوشته رئیس جمهور در یکی از شبکه‌های اجتماعی به عملکرد دولت در بحران بهمن 95 انتقاد کرد؛ همین موج انتقادات سبب شد که حسن روحانی به منظور دلجویی از مردم خوزستان به این استان سفر کند.

 

تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب هدیه رئیس جمهور به خوزستانی‌ها

هرچند عمده مشکلات خوزستان در بهمن 95 به گرد و خاک باز می‌گشت اما رئیس جمهور در سفر خود به خوزستان به غیر از ابراز ناراحتی در این باره نکته قابل تأمل دیگری نگفت اما وعده‌ای امیدوارکننده به خوزستانی‌ها داد؛ حسن روحانی تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب خوزستان را از محل صندوق توسعه ملی و یا اعتبارات فاینانس به مردم وعده داد و آن را هدیه این سفر به مردم این استان دانست. او گفت: به مردم قول می‌دهیم که مشکل آب و فاضلاب خوزستان را حل کنیم.

حالا سه سال پس از این هدیه و وعده رئیس جمهور به مردم خوزستان برای تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب خوزستان، وزیر کشور گفته است: مشکل اصلی اهواز و شهرهای اطرافش، فاضلاب است که زیرساخت‌های مناسبی ندارد و در سیل قبل نیز تذکرات لازم به مدیران داده‌ شده بود.

 

یک ماه پس از وعده روحانی برای تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب در خوزستان مبلغ 9 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها تخصیص داده شد اما با گذشت 2 سال و 9ماه از این اعتبار، تنها عایدی مردم اهواز و کارون سیل فاضلابی است که در هفته پایانی آذرمیهمان خانه‌هایشان شد.

فهمیدیم 3 سال یعنی چقدر

یکی از شهروندان ساکن شهرک دانشگاه اهواز که پس از بارش‌های آذرماه چند روزی به دلیل آبگرفتگی معابر و پس زدگی فاضلاب در خانه محبوس شده بود، می‌گوید: دولت در سال 95 وعده داد که مشکلات فاضلاب اهواز 3 ساله حل شود اما حالا بعد از 3 سال مشکلات ما بیشتر شده است.

وی می‌افزاید: در این 3سال مشکلات را تحمل کردیم به این امید که حل شود اما حالا دوباره وعده دیگر داده‌اند؛ وضع ما شده شنیدن وعده‌های دولت و تحمل خلف وعده‌ها؛ گفتند صبر کنید، درست می‌کنیم، اما اوضاع درست نشد و امروز شاهد وضع بدتری هستیم.

این شهروند اهوازی بیان می‌کند: ما سه است که به امید فرا رسیدن امروز منتظر بودیم تا جشن حل مشکلات فاضلاب را بگیریم شب و روز چشممان را روی مشکلات بستیم اما حالا فهمیدیم که هر روز، هرماه و هر سال دولتی‌ها با روز، ماه و سال ما متفاوت است و در روزهایی که ما درفاضلاب غوطه می‌خوریم آنها غرق در خوشی هستند و از سرمای زمستان لذت می‌برند.

هرچند مردم اهواز و کارون انتظار حضور یکی از مسؤولان ارشد دولت در زمان بروز بحران را داشتند اما در کمال تعجب در زمانی که مردم اهواز و کارون تا کمر در فاضلاب حضور داشتند، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به خوزستان آمد و درباره طرح‌های مقابله با گرد و غبار  و نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا سخنرانی کرد تا دوباره این مسئله در ذهن مردم متبادر شود که دولت روحانی در فهم مشکلات مردم خوزستان مانده است. 

هرچند حسن روحانی در سال 95 وعده تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب اهواز را در سه سال داد و گفت این وعده هدیه دولت به مردم خوزستان است اما حالا بعد از گذشت سه سال هنوز خبری از این هدیه گران‌بها نیست و مردم در روزهای گذشته به دلیل پس زدگی فاضلاب تا کمر در بحران فرو رفتند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: