کد خبر: ۲۳۶۸۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۶ - ۱۰ دی ۱۳۹۸
دختر جوان پس از دوستی با یک پسر در کشور سوئد، نقشه قتل دوست پسر سابقش را طراحی کرد. این دختر و پسر پس از قتل در کوه‌های امامزاده داوود به صورت غیرقانونی از کشور خارج شدند.
جسد نمایه

به گزارش جنوب نیوز، ساعت ۱۶ روز جمعه ۱۰ آبان امسال مردی سراسیمه با اداره پلیس تهران تماس گرفت و ادعا کرد که جسد سوخته یک مرد را ته دره‌ای در نزدیکی امامزاده داوود پیدا کرده است که خیلی زود تیمی از ماموران برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

مرد جوان که یک کوهنورد است، وقتی پیش روی ماموران قرار گرفت گفت: من هر روز در مناطق مختلف کوهستانی در تهران کوهنوردی می‌کنم، امروز نیز همراه دوستانم در کوه‌های اطراف امامزاده داوود در حال بالا رفتن از کوه بودم که جسم سوخته‌ای شبیه انسان را ته دره مشاهده کردم و از روی کنجکاوی به آن جا رفتم که در نزدیکی سیل بند با جسد سوخته یک مرد روبه رو شدم.
ماموران با حضور در محل از صحت حرف‌های مرد کوهنورد اطمینان یافتند و همین کافی بود تا تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران همراه بازپرس ویژه قتل و تیم تشخیص هویت برای تحقیقات ویژه وارد عمل شوند.

تنها سرنخ در محل جنایت
کارآگاهان با حضور در صحنه جرم با جسد نیم سوخته پسر جوانی روبه رو شدند که لباس بیرون به تن و یک کفش کتانی مارک دار به پا داشت و در نزدیکی محل جنایت نیز یک بطری بنزین به دست آمد که با آن اقدام به آتش زدن جسد کرده بودند.

تیم جنایی در بررسی‌های دقیق‌تر پی بردند که پسر جوان ابتدا با پنج ضربه چاقو به قتل رسیده و عاملان جنایت برای پنهان نگه داشتن سرنخ‌ها جسد را آتش زده اند.

کارآگاهان در این مرحله ماموریت یافتند که ابتدا هویت و خانواده جوان ناشناس را پیدا کنند و در بررسی‌ها چند کارت سوخته بانکی از داخل لباس وی به دست آوردند و همچنین در تن پیمایی جسد با یک خالکوبی روی دست چپ رو به رو شدند که نوشته شده بود «فقط برای تو».

نخستین مظنون
کارآگاهان در همان دقایق ابتدایی در نزدیکی محل جنایت با یک خودروی پژو ۲۰۶ در کنار جاده امامزاده داوود روبه رو شدند که بنزین تمام کرده بود و از صبح در کنار جاده و در نزدیکی محل پیدا شدن جسد پارک شده بود.

بدین ترتیب ماموران با بررسی شماره پلاک خودرو موفق شدند صاحب خودرو را که مرد جوانی در شهر همدان بود شناسایی کنند. مرد جوان در تماس تلفنی ادعا کرد که خودرویش در اختیار برادرش به نام بهرام است. کارآگاهان تحقیقات را برای دستگیری بهرام آغاز کردند و پس از چند ساعت این مرد در نزدیکی امامزاده داوود دستگیر شد.

بهرام وقتی در برابر ماموران قرار گرفت، گفت: من یک معلم هستم و برای انجام کارهای اداری با خودروی برادرم به تهران آمدم، پس از پایان کارهایم تصمیم گرفتم به امامزاده داوود بروم که در آن جا وقتی از کوه پایین آمدم متوجه شدم خودروی برادرم به سرقت رفته و تا خواستم به کلانتری بروم و از ماجرای سرقت خبر بدهم دستگیر شدم.

ماموران در کاوشگری‌های فنی و پلیسی به حرف‌های معلم جوان اطمینان یافتند و تحقیقات برای شناسایی جسد پسر جوان آغاز شد.

شناسایی خانواده قربانی جنایت

کارآگاهان در این مرحله به سراغ پرونده‌های افراد گم شده رفتند و پس از دو روز با یک خانواده که ناپدید شدن پسرشان را به پلیس اطلاع داده بودند روبه رو شدند و تصاویر کتانی گران قیمت و متن خالکوبی روی دست چپ جسد کافی بود تا این خانواده پسرشان را شناسایی کنند.

سپس کارآگاهان تحقیقات پلیسی را برای شناسایی عاملان این جنایت آغاز کردند و در این مرحله خانواده پسر ۲۵ ساله هدف تحقیق قرار گرفتند.

ماموران در این شاخه از تحقیقات پی بردند که پسر جوان چندی قبل با یک دختر ۲۳ ساله آشنا شده و با هم در ارتباط بودند و تیم پلیسی برای رسیدن به یک سرنخ به سراغ دختر جوان رفتند که مشخص شد این دختر جوان از همان روز جنایت ناپدید شده است.

همین کافی بود تا تحقیقات روی شناسایی دختر جوان متمرکز شود و در تجسس‌های فنی و پلیسی، ماموران اطلاع یافتند که دختر جوان از چندی قبل با یک پسر افغان که در کشور سوئد است آشنا شده و با هم طرح دوستی ریخته اند.

در ادامه تیم پلیسی پی برد که دختر جوان چندی قبل با قربانی جنایت در ارتباط بوده و پس از پایان دوستی شان پسر جوان او را تهدید و ادعا کرده است که تصاویری از او دارد و با تهدید خواسته که این دختر به دوستی اش با پسر جوان ادامه دهد.

رقیب عشقی
کارآگاهان در تحقیقات گسترده و پلیسی با توجه به این که دختر جوان به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده است احتمال می‌دهند که این دختر با یک نقشه قبلی، همراه با پسر افغان که به ایران سفر کرده بوده، پسر جوان را به محل جنایت کشانده و در ابتدا با ضربات چاقو او را به قتل رسانده و سپس برای پنهان ماندن این جنایت جسد را آتش زده اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد عاملان این جنایت که دختر جوان و پسر افغان هستند پس از جنایت و همان روز از مسیر غیرقانونی به کشور ترکیه سفر کرده اند.

بنا به این گزارش، تحقیقات پلیسی برای دستگیری دختر و پسر جوان که از کشور خارج شده اند در دستور کار پلیس قرار گرفته است.

تحلیل کارشناس
قربانیان انتشار تصاویر خصوصی
دکتر ابراهیم اندرخورا - جامعه شناس و استاد دانشگاه


انتشار فیلم، عکس و صوت‌های خصوصی در فضای مجازی از دو نفر که رابطه‌ای صمیمانه داشتند پدیده‌ای مخرب است که از آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی به شمار می‌رود. برخی افراد در ارتباط صمیمانه شان در شرایطی قرار می‌گیرند که از لحظات خصوصی شان فیلم یا عکس می‌گیرند و هیچ وقت این نگرش منفی را ندارند که ممکن است روزی مورد سوء استفاده قرار گیرند یا از آن‌ها اخاذی شود در حالی که برخی افراد سودجو و فرصت طلب از این شرایط به نفع خود استفاده می‌کنند و در آینده برای اخاذی و آبروریزی فردی که با وی خصومت دارند این مستندات را منتشر می‌کنند.

در مواجهه با چنین چالش هایی، معمولا دو سوی این ارتباط درگیر مسائل و معضلاتی می‌شوند که برخی از آن‌ها قابل پیش بینی نیست و در بلندمدت خانواده و جامعه را تحت الشعاع قرار می‌دهد. ارزیابی‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد فردی که اقدام به چنین کار زشتی می‌کند فارغ از دلایل منطقی و غیرمنطقی تاثیرگذار بر این اتفاق سعی در انتقام جویی کورکورانه دارد که برای مدتی محدود به اهداف شوم خود دست می‌یابد.

از آسیب‌هایی که می‌توان درباره افراد قربانی اشاره کرد، استرس، اضطراب و افسردگی‌های شدید است که ممکن است مرتکب تصمیمات آنی شوند و دست به قتل یا جنایت‌های هولناک خانوادگی بزنند.

برخی از این افراد قربانی غریبه‌ها می‌شوند، زیرا در فرصت‌های نامناسب تصاویر و فیلم‌های خصوصی شان به دست افراد غریبه افتاده که به خاطر سرگرمی و تفریح دست به انتشار آن‌ها زده اند و این افراد با اضطراب و استرس‌های شدیدی زندگی می‌کنند که پایان و سرانجام خوشی ندارد.

مردان به دلیل این که به لحاظ اخلاقی و شخصیتی دیداری هستند، اگر با چنین اتفاقاتی از سوی همسر خود رو به رو شوند تا مرز جنون پیش می‌روند و متاسفانه ممکن است دست به دگرکشی یا خودکشی بزنند.

اما زنان، چون ویژگی‌های شخصیتی شان ذهنی و شنیداری است با لو رفتن تصاویر خصوصی همسرشان دچار اختلالات رفتاری و روانی می‌شوند و به دلیل حس تنفر و بیزاری ممکن است در درگیری‌های خانوادگی تصمیم به طلاق و جدایی بگیرند، زیرا به آن‌ها خیانت شده است. بهم ریختگی‌های روانی و آشفتگی ذهنی این زنان و مردان را تا حدی پیش می‌برد که پرونده‌های جنایی هولناکی را رقم می‌زنند. رعایت اخلاق در حریم خصوصی جزو ضوابطی است که هر فردی باید در حق خود و دیگران رعایت کند. فراموش نشود شبکه‌های اجتماعی همان آپارتمان‌های شیشه‌ای هستند که هر فردی می‌تواند به همه جنبه‌های آن دسترسی پیدا کند در حالی که ما آن را حریم محرمانه می‌پنداریم.

منبع: روزنامه خراسان

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: