کد خبر: ۲۳۶۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۰۳ دی ۱۳۹۸

جنوب نیوز: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی، به تازگی طی اظهاراتی در بوشهر گفته است: باید بپذیریم این فشاری است که آمریکایی‌ها به کشور وارد کرده اند؛ آنها مهم ترین منبع درآمد کشور یعنی نفت را تحریم  کرده و سعی دارند مانع صادرات نفت کشور شوند. البته مدیریت کشور تلاش دارد که با روش‌هایی موفق به صادرات نفت شود اما به هر حال وقتی منبع اصلی درآمد یک کشور در فشار قرار بگیرد خود به خود اقتصاد آن کشور و خانواده ها در فشار قرار می گیرد که امیدوار هستیم با طرح های مختلفی که در دست داریم بخشی از فشارهای مردم را کم کنیم. از صبوری و بزرگی مردم که تا الان تحمل کردند تشکر می کنیم و امیدواریم که در آینده روزهای بهتری در پیش داشته باشیم.

به گزارش جماران، وی همچنین درباره ادامه طرح یارانه معیشتی تاکید کرد: آنچه که تا الان در دست اقدام است ادامه خواهد یافت و امیدوارم که نه تنها این طرح ادامه پیدا کند بلکه بتوانیم با منابع جدیدی که دسترسی پیدا می‌کنیم کمک های دیگری هم انجام دهیم.[1]

*مشخص نیست چرا جهانگیری شهامت این را ندارد که به مردم بگوید اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران به کمتر از 30 درصد رسیده و بودجه کشور نیز کمتر از 30 درصد به نفت وابسته است.  در نتیجه اینکه مشکلات خانوارها نیز ربط وثیقی به تحریم ندارد و علت آنها را بایستی در تصمیماتی روحانی و اصلاح‌طلبان جستجو کرد!

از طرف دیگر، ما به آقای جهانگیری عرض می‌کنیم که اگر استمزاج جامعه را بیابند قطعا به این درک می‌رسند که مردم راضی نیستند دولت محترم با «عدم نظارت بر قیمت‌ها» از یک جیب آنها پول بردارد و با سیاست احمدی‌نژادی «پول‌پاشی»، در یک جیب دیگر آنها چند عباسی یارانه بگذارد!

این درک و خواسته مردم البته برخاسته از یک عقلانیت حکومتی است که ما نمی‌دانیم چرا دولت محترم هیچ التزامی به آن ندارد؟!

ما به معاون اول محترم رئیس‌جمهور عرض می‌کنیم که توان و عُرضه نظارت بر قیمت‌ها بعنوان اصلی‌ترین معضل امروز اقتصاد ایران حتما خیلی کم‌هزینه‌تر و آسان‌تر از تقلا برای یافتن پول و تزریق آن به غول بی‌افسار نقدینگی در اقتصاد ایران است.

بماند که آقای جهانگیری قبل از بروز بلواهای اخیر و در روزگاری که به ایشان هشدار می‌دادیم این سیاست‌های غلط دولت منجر به بروز فتنه اقتصادی خواهد شد؛ باد در غبغب می‌کردند و می‌گفتند دولت توان کافی برای نظارت بر قیمت‌ها ندارد![2]

اکنون چگونه این دولت کم‌توان؛ صاحب‌خردی اهورایی شده و توانی سخت‌تر و جانفرساتر برای یافتن پول پیدا کرده است؟

مسئله وقتی جالبتر می‌شود که همه می‌دانیم پس از بروز اغتشاشات قابل پیش‌بینی آبان، بحث «نظارت بر قیمت‌ها» تبدیل به گفتمان عمومی شد و حتی بعنوان خواسته شخص رهبر معظم انقلاب از دولت نیز به مردم اعلام گشت اما آقایان اکنون به جای ابراز بیعت با این خواسته مهم و اصولی رهبر انقلاب؛ مشغول سیاه‌نمایی بیشتر از اوضاع کشور و دادن وعده‌ی لوبیای سبز سحرآمیز به مردم هستند و لام تا کام درباره اصلی‌ترین شأن حکومتی خود در دولت یعنی نظارت بر قیمت‌ها حرفی نمی‌زنند و گزارشی نمی‌دهند.

گزارشی که به نظر می‌رسد حاکی از گران‌تر شدن کالاها باشد نه ارزانی آنها!

برخی محافل تحلیلی البته درباره فرایند پیش‌گفته نظر دیگری هم دارند و از این می‌گویند که دستی عامدانه در کار است تا با ناراضی‌سازی از مردم و عصبانی کردن آنها به بهانه‌های اقتصادی، شاهد به راه افتادن جمعیت ناراضی در خیابان‌ها باشد.

و این شلتاق‌کردن‌ها، سیاه‌نمایی‌ها و استنکاف از اجرای سیاست‌های اصولی و مثلا بیتفاوتی نسبت به پیوست‌های عقلانی طرح اصلاح قیمت سوخت که منجر به اغتشاش شد نیز ناشی از همین مقوله است.

این دست عامدانه و نفوذی، چندیست که مورد رؤیت برخی مسئولان و نمایندگان کشور نیز قرار گرفته است.[3][4]

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: