کد خبر: ۲۳۶۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۱۸ آذر ۱۳۹۸

جنوب نیوز: تقی آزادارمکی از استادان جامعه‌شناس در بخشی از یک مصاحبه با سایت جماران با اشاره به اغتشاشات بنزینی اخیر در کشور گفته است: از روز اولی که این سیستم را ناکارآمد جلوه دادیم، فکر نمی کردیم به اینجا برسد. حالا اگر آن را برگردانیم باید صد راه را پیشه کنیم تا سیستم کارآمد شود. وزا، وکلا، نمایندگان و همچنین روسای قوا باید نشان دهند مردمانی کارآمد هستند و پای سیستم ایستاده‌اند.

او می‌افزاید: ما آدم‌هایی لازم داریم که پای کار بایستند تا سیستم کارآمد، جلوه کند. بعد هم زمانی که مسئولیت را پذیرفتید، کسی را که در این کارآمد، اختلال ایجاد می کند را بیرون بیندازید. بعد در فرآیند تقویت سرمایه اجتماعی و کاهش ساحت هیجانی جامعه یک دهه باید کار شود و به همین زودی ها قرار نیست اتفاق بیفتد.

آزادارمکی همچنین گفته است: خیلی از نیروها باید مسئولیت خطاها را بر عهده بگیرند. خیلی جالب است در عراق وقتی اتفاقی می افتد، نخست وزیر عوض می شود. ولی در کشور ما این همه اتفاق افتاده اما هیچ کس عوض نشده است و مورد سوال نیست.

این جامعه‌شناس کشورمان می‌افزاید:

«برای اینکه اعتماد اجتماعی برگردد، باید کسانی را که بد عمل کردند، معلوم شده و مورد محاکمه قرار بگیرند. یک نفر در نظام سیستم دولتی، مجلس، قوه قضاییه و امنیت ما کنار نرفت و نپذیرفت که خطایی انجام داده است؛ به نظرم این یک نوع  لجبازی با مردم و همان بقاء مفهوم ناتوانی سیستم و ناکارآمدی سیستم است. بعد این نارضایتی اجتماعی افزایش  پیدا می کند و بعد جامعه اعتراضی هرجا که فرصت کند اعتراض می کند.»[4]

*منطق صحبت‌های آقای آزادارمکی کاملا مشخص است و همانطور که در ماجرای سیل شاهد ورود جدی قوه قضائیه و پیگیری خطاهای مدیران مرتبط بودیم؛ در بحث بنزین نیز یقینا همین فرایند باید تکرار شود و خاطیان محاکمه شوند.

این مسئله به هیچ وجه عقلانی نیست که پس از سوختن میلیاردها تومان از دارایی بیت‌المال و شهادت کسانی از مأموران امنیتی و مردم عزیز کشورمان؛ اشتباهات مسببان این رخداد دنبال نشود و کسانی که صراحتا می‌توانسته‌اند مانع بروز این رخدادهای تلخ شوند اما کاری نکرده‌اند؛ مورد مؤاخذه و بازخواست نباشند!

پیش از این، سردار عزیزجعفری، فرمانده پیشین سپاه پاسداران نیز در سخنانی گفته بود:

«برخورد قضایی با آشوبگران، غارتگران بیت‌المال و تروریست‌های مردم‌نما یک امر طبیعی است و در همه کشورها هم انجام می‌شود. اما سوال اساسی این است که چرا با مسببین و زمینه سازان چنین فضایی که با بی‌تدبیری و بی‌توجهی به مردم، تصمیمی را بد اجرا می‌کنند و زمینه را برای ناامنی‌ها ایجاد می‌کنند، برخورد نمی‌شود؟

شعار این دولت، تدبیر و امید بود؛ در انجام مسائل اجرایی، چه امیدی برای مردم باقی گذاشته‌اند؟ به نظرم دستگاه‌ قضایی در اینجا وظیفه مهمی دارد. ضمن آنکه برخوردها با فساد، اختلاس و سواستفاده به صورت قاطعانه ادامه یابد، لازم است با سوءتدبیرها، بی توجهی‌ها و سوء مدیریت‌ها هم برخورد قانونی شود. این مسیر متاسفانه تاکنون در جمهوری اسلامی باز نشده و باید باز شود تا مسئولین نسبت به تصمیماتی که می‌گیرند و یا نحوه اجرای تصمیمات، در محاکم مربوطه پاسخگو باشند.»[5]

درباره توضیحات آقای آزادارمکی در بحث "ناکارآمد نمایی از نظام اسلامی" باید اشاره کرد که مشرق تاکنون ده‌ها گزارش و مقاله درباره این توطئه علیه نظام اسلامی و نمادهای کارآمدی نظام منتشر کرده و اطلاعات مبسوطی را در این زمینه در اختیار مخاطبان محترم گذاشته است.

پروژه‌ای شوم که ضمن بزرگ نشان دادن مشکلات کشور و اشتباهات برخی مدیران؛ تقلا کرده است کارنامه نظام جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها را زیر سؤال ببرد و گزاره ناکارآمدی و بیدستاوردی نظام را در ذهن مردم پررنگ کند.

اینکه این پروژه خائنانه تاکنون چقدر موفق بوده یک مسئله است و اینکه چرا با آن مبارزه نشده و چرا عزمی در جهت مقابله با آن و اثبات کارآمدی نظام در عرصه روانی شکل نگرفته یک مسئله دیگر.

پر واضح است که در صورت رعایت نشدن آنچه که آزادارمکی در بحث "کارآمدی" توصیه کرده است؛ مشکلات بزرگی در پیش خواهد بود.

گفتنیست، با رصد ما هم‌اکنون تنها مدافع کارآمدی نظام و تأکید بر دستاوردهای مختلف کشور در عرصه‌های مختلف شخص مقام معظم رهبری هستند.

اینکه چرا مواضع شخص ایشان در تریبون‌ها و صدا و سیما مورد تکرار و اقتراح قرار نمی‌گیرد محل تأمل است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: