کد خبر: ۲۳۶۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - ۰۹ آذر ۱۳۹۸
قابل توجه مسئولان
با افزایش قیمت بنزین و اینکه مدام تاکید می‌شود که قیمت اجناس نباید با این گرانی افزایش یابد، برخی کالاهای مصرفی روزانه مردم در شیراز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
افزایش نرخ سوخت باری بر دوش کسبه/ رصدی بر بازار شیراز

به گزارش جنوب نیوز، با افزایش قیمت بنزین، بسیاری از مردم نگران افزایش قیمت سایر کالاهای مصرفی خود شده‌اند. خبرنگار فارس با مراجعه به یکی از مسیرهای پرتردد شهر شیراز اقدام به بررسی قیمت کالاها می‌کند تا از قیمت برخی اجناس پس از افزایش قیمت بنزین، مطلع شویم.

اینجا بلوار پاسداران شیراز یا به قولی زرهی است که در خیابان اصلی بازاری از انواع اجناس مثل میوه، مرغ، گوشت، خوار و بار، لبنیات و ... در آن متمرکز شده و بسیاری از شهروندان خریدهای خود را از این مسیر تهیه می‌کنند. در یک مرغ فروشی از تغییر قیمت مرغ قبل و بعد از تغییر نرخ بنزین می‌پرسم و مرد جوانی با اشاره به اینکه در این واحد صنفی، «شیراز مرغ» می‌شود، می‌گوید: امروز هر کیلو از این مرغ 13 هزار و 300 تومان است و قبل از افزایش نرخ بنزین حدود 12 هزار و 800 تومان بوده است.

 

امیر ادامه می‌دهد: تخم مرغ «زرده طلایی» پیش از این 7 هزار و 500 تومان بود که پس از تغییر نرخ بنزین در حال حاضر هر کیلو 8 هزار و 500 تومان شده است و البته قیمت تخم مرغ «پارسیرنگ» از این بیشتر است.

مشتری که در فروشگاه حضور دارد نیز در میان سئوالات من عنوان می‌کند که از سوپر مارکتی در همین مسیر یک نیم شانه تخم مرغ که یک کیلوگرم است را به قیمت 12 هزار تومان خریداری کرده است.

از یکی دو فروشگاه عرضه مرغ هم قیمت می‌گیرم که قیمت «مرغ تک» را امروز حدود 13 هزار تومان اعلام می‌کنند که پیش از گرانی بنزین حدود 12 هزار تومان بوده است.

بر دوش کسبه

مسئول یک فروشگاه گوشت فروشی در همین مسیر با اعلام قیمت گوشت گوسفند و گوساله به خبرنگار فارس می‌گوید: امروز قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی 88 و گوشت گوساله 78 هزار تومان است.

 

افشین ادامه می‌دهد: اما محموله‌ای که امروز تحویل من شد حداقل 100 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به قبل از افزایش نرخ بنزین داشت و این اختلاف قیمت باری است که امروز باید کسبه به دوش بکشند.

وی اضافه می‌کند: اینکه تعزیرات و اتحادیه‌ها به کسبه فشار بیاورند تا افزایش قیمت نداشته باشند کاملا به ضرر کاسب تمام می‌شود چون هزینه افزایش نرخ سوخت که افزایش کرایه حمل و نقل بار را در پی دارد کسبه باید متقبل شوند و با ادامه این روند بسیاری از مشاغل و کسبه متضرر خواهند شد و ناچار هستند ضرر این اختلاف قیمت را بر دوش بکشند.

پیشی گرفتن نان

چند روز قبل تر از افزایش نرخ بنزین، قیمت نان در شیراز افزایش یافت حالا هم نان لواش هر عدد 320 تومان و هر عدد نان سنگک هزار و 500 تومان شده است که با پرسیدن از چند نانوایی گفته می‌شود، چون نان زودتر از بنزین گران شد، دیگر اکنون افزایش قیمت نداشته است.

کاهش در نرخ پزندگی

از اقلام مصرفی در پزندگی‌ها، می‌توان به برنج، حبوبات، روغن، سبزی و ... اشاره کرد. قیمت این اقلام نیز از سال گذشته مدام افزایش داشته است و حالا هم بعد از گرانی بنزین دستخوش تغییرات و افزایش قیمت شده است. اما جالب این است که به پزندگان اعلام شده تا پس از گرانی بنزین، نرخ خود را کاهش دهند.

 

مسئول یک پزندگی در بلوار پاسداران به خبرنگار فارس می‌گوید: قیمت هر کیلو آش سبزی قبل از تغییر نرخ بنزین 8 هزار و 500 تومان بود که پس از این تغییر قیمت به ما اعلام شد آن را به 7 هزار و 500 تومان کاهش بدهیم.

عزیز ادامه می‌دهد: این در حالیست که قیمت خرده برنج که حدود 9 هزار تومان بود حالا حداقل 11 هزار تومان شده و سبزی هم افزایش قیمت داشته است و نرخ حبوبات هم شاید زیاد بالا نرفته باشد اما در آینده قطعا با افزایش کرایه بار افزایش خواهد یافت.

نرخ لبنیات

خانم جوانی که فروشنده یک فروشگاه لبنیات سنتی است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به عدم تغییر نرخ شیر بیان می‌کند: پس از افزایش نرخ بنزین هنوز هم هر کیلو شیر به قیمت 3 هزار و 500 تومان عرضه می‌شود.

 

زهرا می‌افزاید: اما افزایش نرخ حمل و نقل بار از گاوداری‌ها به مراکز تهیه لبنیات، بر قیمت تمام شده شیر اثر می‌گذارد و متعاقب آن، پنیر، ماست و سایر مواد لبنی نیز دچار افزایش قیمت خواهند شد.

وی اضافه می‌کند: مگر اینکه تسهیلات و حمایت از تامین هزینه حمل و نقل بار برای اصناف مختلف در نظر گرفته شود تا افزایش قیمت در کالاها نداشته باشیم.

میوه و سبزیجات

در بلوار پاسداران چندین میوه فروشی وجود دارد که به آنها سری می‌زنم، قیمت پیاز هر کیلو 6 هزار و 500 تومان، سیب زمینی از 5 تا 6 هزار و 500 تومان، گوجه فرنگی 12 هزار تومان شده است که هر کدام چندین برابر پس از افزایش نرخ بنزین با افزایش قیمت مواجه شده‌اند.

 

برخی از سوپر میوه‌ها نیز بر روی کالاهای خود برچسب قیمت نزده‌اند و باید قیمت‌ها را تک تک از آنها پرسید. از یکی از آنها که چند بار سئوال می‌کنم عصبانی می‌شود و دیگر جواب نمی‌دهد و می‌گوید که اگر نمی‌خواهم خرید کنم اینقدر قیمت نپرسم.

حبوبات

به یکی دو خواربار فروشی که سر می‌زنم قیمت برنج کافیروز که قبلا هر کیلو 16 تا 17 هزار تومان بوده به 20 هزار تومان هم رسیده و برخی مغازه‌ها هم هر چه داشته‌اند در این چند روز فروخته‌اند و هنوز برنج جدید نیاورده‌اند اما قیمت حمل و نقل را بر قیمت کالاهایی که باید خریداری کنند، موثر می‌دانند.

قیمت لوبیا چیتی هم از 12 تا 14 هزار تومان، لپه آذری از 12 تا 14 هزار تومان، عدس درشت 10 تا 11 هزار تومان متغیر است.

قطع تخفیف

یک سوپر مارکت نیز در همین مسیر از حذف تخفیف‌های شرکت‌های عرضه مواد غذایی و بهداشتی خبر می‌دهد و می‌گوید: پیش از این وقتی روغن، مواد شوینده و سایر محصولات شرکتی را خریداری می‌کردیم به ما تخفیف می‌داند و محصولات را با قیمت کمتری از قیمت درج شده روی کالا به ما می‌فروختند.

حمید در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ادامه می‌دهد: اما پس از گرانی بنزین این تخفیف‌ها قطع شده است و طبق همان قیمت درج شده به ما عرضه می‌شود که در واقع به تعبیری برای فروشنده افزایش قیمت تمام شده و گران شدن کالاست.

وی تاکید می‌کند: با این ترتیب، سود فروشنده کاهش می‌یابد و البته بسیاری از خریدهایی که از قبل داریم و حالا بعد از تمام شدن باید مجددا خرید کنیم با افزایش قابل توجه کرایه بار مواجه می‌شود که بر نرخ تمام شده کالا اثر خواهد گذاشت و به صرف کاسب هم نیست.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: