کد خبر: ۲۳۵۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۲۷ آبان ۱۳۹۸
_تخریب منابع طبیعی معضلی است که فارس را همواره تهدید می کند و کوه خواری های عده ای در منطقه سرک کازرون و ایجاد جاده در دل کوه نیز جدیدترین این اقدامات است.

کوه خواری ۱۲ کیلومتری/ جاده ای که از قلب «سرک» گذشت

جنوب نیوز: دست درازی به منابع خدادادی که از سالیان دور به زمان ما رسیده هر روز رنگ و بوی تازه ای می گیرد و انگار قرار نیست نسل حاضر به فکر آیندگان باشند. 

کوه خواری ، جنگل خواری و تغییر کاربری منابع طبیعی رابطه مستقیمی با افزایش روز افزون جمعیت جامعه دارد و با افزایش شهر نشینی و صنعتی شدن علاقه مردم به سمت ایجاد باغ های شهری افزایش می یابد. 

علیشیر الله‌وردی فعال محیط زیست در خصوص این کوه خواری به خبرنگار مهر گفت: جاده ای در کوه سرک در کازرون به طول ١٢ کیلومتر و در شیب بیش از ٨٠ درصدی کوه ایجاد شده است.

وی افزود: این جاده که منتهی به چندین باغ غیر مجاز می شود پرونده تخریب دارد و علاوه بر جاده باغ های غیر مجازی که در منطقه است نیز باید تخریب شوند. 

الله‌وردی در خصوص توقف روند ساخت این جاده نیز بیان کرد: بازدید هایی از این منطقه صورت گرفته و مقرر شده بود که روند ساخت آن متوقف شود اما این جاده در شاخه های فرعی نیز گسترش یافته و رشد کرده است و بیش از ١۵٠ متر نیز افزایش یافته است. 

این فعال محیط زیست عنوان کرد: این جاده علاوه بر اینکه غیرقانونی است منجر به قطع درختان زیادی شده و این امکان را برای سایر سودجویان فراهم کرده که نسبت به قطع درختان به صورت غیرقانونی اقدام کنند. 

الله‌وردی ادامه داد: برخی با قطع درختان به صورت غیر قانونی نسبت به انتقال این درختان به سایر شهرستان ها برای تبدیل به ذغال اقدام می کنند. 

وی افزود: بیش از ۵٠٠ کوره زغال پزی در شهرستان های استان فارس نظیر جهرم وجود دارد و اینجا فضاهایی نظیر کوه خواری در کوه سرک منجر به ترغیب افراد سودجو برای قطع درختان و ایجاد زغال است کما اینکه این موضوع در این منطقه در جریان است. 

الله‌وردی که خود را یک فعال محیط زیست معرفی میکند در خصوص تجاوز به منابع طبیعی منطقه سرک بیان کرد: جاده ای که در این کوه ایجاد شده نه تنها  مجوزی از هیچ مدیرکل دستگاه اجرایی ندارد بلکه باعث نابودی  تعدادی درخت به صورت مستقیم و درختان دیگری به صورت غیر مستقیم شده است. 

خبرنگار مهر در پیگیری این موضوع برآن شد تا با مدیران دست اندرکار این حوزه تماس  در اداره کل منابع طبیعی فارس تماس برقرار کرده و جویای این موضوع شود. 

پس از تلاش های بی ثمری در تماس های تلفنی  با مدیرکل منابع طبیعی و معاون وی بالاخره با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس توانستیم ارتباط برقرار کنیم.

وی پس از شنیدن موضوع و تشریح رخداد حاصل شده پاسخ داد: من باید این موضوع را پیگیری کنم و بعداً تماس بگیرید که پس از آن پاسخی از سوی این مسئول شنیده نشد.

به هر حال موضوع کوه خواری و تغییر کاربری اراضی ملی در نقاط مختلف فارس و شیراز در حال رخ دادن است و اگر نظارت جدی در این حوزه وجود نداشته باشد به زودی شاهد ایجاد ویلاهای لوکس در نقاطی عجیب از اراضی ملی استان هستیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: