کد خبر: ۲۳۵۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۴ - ۱۷ آبان ۱۳۹۸
دکتر مزارعی
سقوط بطئی و فرسایشی دولت و نظام سیاسی فعلی عراق به عنوان یک اولویت میان مدت و نه فوری در دستور کار عوامل خارجی قرار گفته است که امید است مردم و دولت عراق خود با تصمیمات اساسی و راهبردی و هوشمندانه زمینه برون رفت از این شرایط بحرانی را فراهم نمایند و ما نیز شاهدی عراقی آرام و باثبات باشیم .

جنوب نیوز: یکی از کشورهایی که این روزها چون ۴۰ سال گذشته مرکز ثقل تحولات و تحلیل های بین المللی قرا گرفته ، کشور عراق می باشد .

کشوری که به جهت داشتن حدود ۱۱ درصد ذخایر نفت جهان یعنی چیزی حدود ۳۶۰ میلیارد ذخایر نفتی و فروش روزانه ۴/۶ میلیون بشکه نفت باید از شرایط بسیار خوبی برخوردار باشد که صد البته این روزها شرایط خوبی ندارد و علی رغم  بودجه ۱۱۲ میلیارد دلاری سال جاری خود ،  نه تنها نتوانسته کشور را از لحاظ اقتصادی سر و سامان بدهد بلکه با کسری ۲۳ میلیارد دلاری هم مواجه شده است . بطوری که هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون بیکار از جمعیت ۳۸ میلیونی عراق در شرایط سخت گذران زندگی دارند .

در این نوشتار کوتاه بر آن هستم که فقط به بخشی از علل  و عوامل  نارسایی ها و ریشه  بحرانهای اخیر عراق  با دو رویکرد داخلی و بین المللی اشاره داشته باشم که به شرح ذیل اشاره می نماییم .

۱ - وجود حدود ۱/۵  میلیون نفر نیروی مسلح حقوق بگیر در عراق و همچنین تعداد کارمندان دولتی که جایی برای نشستن هم در بعضی از موارد ندارند فشار بر اقتصاد عراق را دوچندان کرده است .

۲ - ضعف بودجه و هزینه گزاف جاری در دولت عراق که سالیانه حدود ۵۱ میلیارد دلار در این کشور  فقط صرف پرداخت حقوق کارکنان دولت می شود . 

۳  -  فساد اقتصادی بالا و سرسام آور در بین مقامات دولتی و حاکمیتی که بخش زیادی از بودجه دولتی را می ربایند بدون اینکه خدماتی به مردم فقیر و پایین دست عراق داده شود .

۴  - نرخ بالای بیکاری ۴۰ درصدی جوانان عراقی که ۷۰ درصد جمعیت کشور عراق را تشکیل می دهند .

۵ - نسل جوان عراق که ۷۰ درصد جمعیت کشور را در دست دارند خواستار سهم خواهی بیشتر در دولت و مملکت داری هستند که کارگزاران قدیمی اجازه میدان داری به انها نمی دهند .

۶ - تنوع و تکثر بیش از حد احزاب در عراق که مانع شکل گیری واقعی قدرت در عراق میباشند .‌بعنوان مثال بعد از گذشت ماهها از دولت عادل عبدالمهدی همچنان درگیری شدید برای گرفتن بعضی از وزارتخانه ها در کشور  میان احزاب وجود دارد .

۷ - سهم خواهی بیش از حد  قبایل و گروههای مذهبی از دولت مرکزی

۸ -  سازماندهی مجدد حزب بعثی توسط دختر صدام حسین ،  آمریکا و عربستان و حمایت آنها از جریانهای انحرافی مانند صرخی ها  و یمانی ها

۹- حمایت از نیروهای حشد الشعبی بعنوان یکی از شاخه های نظامی نیروهای مسلح عراق و ابلاغ چارت سازمانی انها

۱۰ - در بعد خارجی هم میتوان به سفر عادل عبدالمهدی به همراه اکثر وزرا به چین و خشم آمریکا از این سفر تجاری و سیاسی اشاره کرد .

۱۱ - سیاست استقلال گونه دولت مرکزی عراق در منطقه خلیج فارس و ایجاد تعادل ارتباطی با همه کشورهای منطقه  که این رویکرد به مذاق عربستان و اسرائیل خوشایند نمی باشد .

۱۲  - خرید تجهیزات نظامی از روسیه چون s ۴۰۰ که نگرانی عمیق برای آمریکا فراهم کرده است .

۱۳  - عدم پیوستن عراق  به اتحاد امنیت دریانوردی آمریکا در منطقه خلیج فارس 

۱۴  - عدم همراهی با تحریم های آمریکا علیه ایران

۱۵  - معرفی اسراییل به عنوان عامل حمله هوایی به حشد الشعبی عراق توسط دولت مرکزی

۱۶ -  راهبرد آمریکا و عربستان مبنی بر جدایی دولت عراق از محور مقاومت

۱۷ - کم رنگ کردن جایگاه استراتژیک و معنوی  ایران در کشور عراق با خلق بحران و انتساب آن به کشور ایران

۱۸ - تغییر پلکانی و فرسایشی دولت مرکزی با ایجاد بحرانهای بطئی و کند و نشان دادن اینکه   شیعیان توان مملکت داری در عراق را ندارند.

۱۹  -  بر هم زدن امنیت منطقه با محوریت عراق و ورود ساختارمند و مجدد آمریکا از پنجره عراق به خلیج فارس با نگرشی نو .

۲۰ - و استفاده از ظرفیت  امپریالیسم رسانه ای در عمق دادن به بحرانهای اخیر بدون در نظر گرفتن دو اصل صحت و دقت .

در پایان باید مجددا تاکید نمایم که به نظر میاد که وجود بحرانهای اخیر در کشور عراق که بخشی از آن به عوامل داخلی چون فساد سیستماتیک  و لجام گسیخته اقتصادی مسولین عراقی برمیگردد و بخشی نیز ناشی از نقش عوامل خارجی چون آمریکا ، عربستان و اسراییل می باشد،  همه و همه برای تغییر نظام سیاسی در کشور عراق میباشد  .

به عبارتی سقوط بطئی و فرسایشی دولت و نظام سیاسی فعلی عراق به عنوان یک اولویت میان مدت و نه فوری در دستور کار عوامل خارجی قرار گفته است  که امید است مردم و دولت عراق خود با تصمیمات اساسی و راهبردی و هوشمندانه زمینه برون رفت از این شرایط بحرانی را فراهم نمایند و ما نیز شاهدی عراقی آرام و باثبات باشیم .

یادداشت: دکتر ایرج مزارعی، کارشناس مسایل نظامی و  استراتژیک و سیاست خارجی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: