کد خبر: ۲۳۵۷۱۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۲ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸
پس از دستگیری سرکرده کانال آمدنیوز برخی نمایندگان به این صرافت افتاده‌اند تا طرحی با محتوای ممنوعیت پخش اعترافات متهمان امنیتی از صداوسیما به صحن مجلس بیاورند.

به گزارش جنوب نیوز، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دیروز در حالی به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد که گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در مورد بررسی علل و مصادیق تخلفات در حوزه اراضی و املاک در دستور کار قرار داشت.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز با ۱۸۳ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در جلسه، با در اولویت بررسی قرار گرفتن طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی موافقت کردند.


محمدمهدی زاهدی در تشریح این طرح، گفت: طرح مذکور دو ماه قبل در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تصویب رسید و با توجه به اینکه امروز ۱۳ آبان و روز مبارزه با استکبار جهانی است، درخواست آن را داریم که این طرح در اولویت بررسی مجلس قرار گیرد.

دستگیری «زم» و طرحی برای ممنوعیت

یک عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول طرحی درخصوص ممنوعیت پخش اعترافات از صدا و سیما خبر داد. علی‌اصغر یوسف‌نژاد در جلسه علنی صبح دیروز مجلس شورای اسلامی پنج طرح و لایحه را به‌صورت عادی اعلام وصول کرد.


طرح اعمال سه‌جانبه‌گرایی در ارکان عالی سازمان تأمین اجتماعی، طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات‌ اشخاص از صداوسیما و دیگر رسانه‌های گروهی، طرح تشکیل استان مازندران غربی با مرکزیت شهرک نمک‌آبرود، طرح تشکیل و اداره مناطق آزاد زیارتی و سیاحتی، لایحه موافقت‌نامه حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای مسافر و کالا بین ایران و سوئیس.


نکته‌هایی در مورد طرح ممنوعیت پخش اعترافات متهمان امنیتی از صداوسیما وجود دارد که قابل توجه است. در ابتدا باید متذکر شویم که «محمود صادقی»، نماینده پُرحاشیه لیست امید که خود در انتشار موارد اثبات‌نشده علیه‌ اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادها پرچم‌دار است از اصلی‌ترین عوامل جفت و جور کردن این طرح است.


اگرچه در این طرح به طور کلی ممنوعیت پخش اعترافات متهمان ذکر شده به‌صورت طبیعی می‌دانیم که غالباً اعترافات متهمان امنیتی از صدا و سیما پخش می‌شود. البته در این میان گاهی اعترافات برخی متهمان بزرگ اقتصادی نیز شاید پخش شده باشد ولی به طور خاص متهمان امنیتی مدنظر این طرح هستند.


نکته دیگر اینکه طراحان این طرح پس از دستگیری سرکرده کانال «آمد نیوز» یعنی «روح‌اله زم» به این صرافت افتاده‌اند تا این طرح را به مجلس ببرند! این موضوع وقتی قابل‌تأمل‌تر می‌شود که بدانیم پس از دستگیری زم موضوع دستگیری عوامل و منابع خبری او در داخل کشور و در نهادهای و سازمان‌های مختلف مورد توجه قرار گرفت. لازم به ذکر است که پس از اعلام وصول این طرح، سایت‌های معاند ایران در خارج از کشور به استقبال این طرح رفته و از آن حمایت کردند. برای نمونه سایت «رادیو زمانه» که از سوی سازمان سیا اداره و مدیریت می‌شود در تعریف و تمجید از این طرح یک گزارش نوشت و منتشر کرد.


راستی طراحان این طرح چرا از پخش اعترافات سرکرده کانال ضدامنیتی آمدنیوز واهمه دارند؟ یا اینکه چه کسانی این طرح را به این نماینده‌ها پیشنهاد داده‌اند تا به صحن برده شود؟!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: