آخرین اخبار
کد خبر: ۲۳۵۱۴۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - ۱۰ مهر ۱۳۹۸
روز گذشته برخی رسانه ها اعلام کردند که سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در یک نظرسنجی دانشگاهی در صدر فهرست شخصیت‌های محبوب کشور قرار دارد. در همین حال قرار است، سه شنبه اولین مصاحبه مطبوعاتی سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران از تلویزیون پخش شود.
به گزارش«جنوب نیوز» به نقل از فرارو؛روز دوشنبه اعلام شد که سه شنبه شب اولین گفت و گوی رسانه‌ای قاسم سلیمانی از تلویزیون پخش خواهد شد. این گفت و گوی ویژه که توسط سایت رهبر معظم انقلاب انجام شده، حاوی خاطرات جذاب و تکان‌دهنده قاسم سلیمانی از فرماندهی در جنگ۳۳روزه خواهد بود.

تلاش برای وارد کردن سردار سلیمانی به فرآیند انتخابات؟

قاسم سلیمانی مورد احترام تمام گروه های سیاسی در داخل کشور است


در سال ۲۰۰۶ اسرائیل و حزب الله لبنان وارد جنگی تمام عیار در جنوب لبنان شدند که سی و سه روز به طول انجامید و نتایج آن عملا به سود حزب الله لبنان تمام شد و در واقع شکستی سخت بر پیگیره رژیم اسرائیل وارد گردید.

نیروی قدس سپاه در آن جنگ به عنوان مستشار نظامی وارد شد و نقش برجسته‌ای را در پیروزی لبنان ایفا کرد.

انجام یک گفتگو مطبوعاتی از سوی فرمانده نیروی قدس پس از ۲۰ سال قابل توجه است. محتوای این گفت و گوی نیز از هر جهت اهمیت فراوانی دارد.

این گفتگو در حالی انجام شده است که اخیرا صداوسیما گفت و گوی بلند سایت رهبر انقلاب با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لینان را منتشر کرد.
 
این گفتگو در نشریه مسیر دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد. روی جلد این نشریه نیز تصویری دیده نشده از سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی در کنار رهبر معظم انقلاب است. تصاویری که بازتاب گسترده‌ای داشت و حتی رسانه‌های اسرائیلی نیز درباره آن حرف زدند.

تلاش برای وارد کردن سردار سلیمانی به فرآیند انتخابات؟عکسی تازه منتشر شده از رهبر انقلاب در کنار سردار سلیمانی و سید حسن نصرالله

نظرسنجی درباره محبوبیت سردار سلیمانی

در همین حال روز گذشته خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی از نتایج چند نظرسنجی درباره محبوبیت شخصیت‌های سیاسی کشور خبر داد.

این خبرگزاری نظرسنجی‌ها مزبور را مربوط به یک موسسه نظرسنجی دانشگاهی دانست، اما نام آن را اعلام نکرد.

براساس این گزارش بررسی تطبیقی نتایج نظرسنجی‌های ماهانه این موسسه نظرسنجی دانشگاهی در یکسال اخیر نشان می‌دهد، سردار قاسم سلیمانی با اختلاف قابل توجه از سایرین در صدر فهرست شخصیت‌های محبوب کشور قرار دارد.

گزارش فارس می‌گوید: "بر پایه داده‌های دریافتی از بررسی این نظرسنجی‌ها، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نیز با رشد سریع اقبال مردم به وی در ماه‌های اخیر، در میان ۳ شخصیت محبوب مردم ایران قرار گرفته است. "

این گزارش همچنین مدعی است که محبوبیت حسن روحانی، محمد جواد ظریف و محمد خاتمی به شدت کاهش یافته است.
 
سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران از محبوبترین فرماندهان نظامی ایران به حساب می‌آید. او ماموریت بسیار مهم هدایت نیرو‌های نظامی ایران در خارج از مرز‌ها را بر عهده دارد، ماهیت ماموریت سردار سلیمانی به گونه‌ای بوده است که او سال‌ها چهره‌ای پشت پرده، مرموز و ناشناخته به حساب می‌آمد. در سال‌های اخیر این روند تغییر کرد و با توجه به نقش آفرینی سردار سلیمانی در اتفاقات سوریه و عراق و پرداختن رسانه‌های به این فرمانده، او حالا شناخته شده‌ترین فرمانده نظامی ایران است.

پیش از این بار‌ها از میزان محبوبیت بالای سردار سلیمانی میان شخصیت‌های نظام سخن گفته شده بود، اما هیچ آمار دقیقی در این باره وجود ندارد. جزییات نتایج نظرسنجی که خبرگزاری فارس از آن سخن گفته است نیز منتشر نشده است.

تلاش برای وارد کردن سردار سلیمانی به فرآیند انتخابات؟خبرگزاری فارس می گوید محبوبیت سلیمانی افزایش و محبوبیت روحانی کاهش یافته است

شائبه انتخاباتی

اما گزارش فارس شائبه‌هایی را در بر داشته است. برخی این پرسش را مطرح می‌کنند که چه هدف پشت انتشار گزارش‌هایی اینچنینی است؟

فرید مدرسی روزنامه نگار اصلاح طلب در تحلیلی در کانال خود درباره این گزارش نوشته است: «خبرگزاری فارس بر اساس منبعی نامعلوم میزان محبوبیت دو چهره اصولگرا؛ سلیمانی و رئیسی را بالا اعلام کرده است. این نشان می‌دهد که این رسانه در پی آن است، آنان را برای آینده جناح خود در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری هزینه کند. اقدامی که هم سلیمانی و هم رئیسی را وارد چالش‌های انتخاباتی خواهد کرد و آنان را در یک اردوگاه سیاسی تصویر می‌کند.»
 
البته مدرسی نتیجه گرفته است "با توجه به سازوکار فعلی این دو شخصیت در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران، این تصمیم می‌تواند یک پروژه یک‌سویه از بخشی از اصولگرایان باشد که شاید مورد پذیرش این دو قرار نگیرد؛ چراکه اکنون این‌دو فراتر از اینگونه بازی‌ها و رقابت‌های جناحی گام بر می‌دارند."

پیشتر نیز درباره ورود سردار سلیمانی به رقابت‌های انتخاباتی شایعات فراوانی منتشر شده بود. مثلا در اواخر سال ۹۵ و در آستانه انتخابات ریاست جمهور گفته می‌شد قاسم سلیمان نامزد اصولگرایان خواهد شد. شایعات آنقدر زیاد بود که فرمانده نیروی قدس مجبور به صدور تکذیبیه در این باره شد.

سلیمانی تاکید کرد که تا آخر عمر در "جایگاه سربازی" خواهد ماند.

با وجود دیدگاه قاطع سردار سلیمانی درباره عدم ورود به فرآیند انتخابات، اما به نظر می‌رسد همچنان طیفی از اصولگرایان مایلند او سکاندار مدیریت کشور شود. در همین راستا در دو سال اخیر نیز در مقاطع مختلف سخن از ورود فرمانده نیروی قدس به سیاست بوده است.

اما این ایده مخالفان زیادی هم دارد. منتقدان می‌گویند اصولگرایان به دلیل اینکه محبوبیتی ندارند می‌خواهند از سردار سلیمانی برای کسب محبوبیت استفاده کنند. حتی برخی پا را فراتر گذاشته و می‌گویند ورود قاسم سلیمانی به فرآیند انتخابات طراحی سرویس‌های جاسوسی خارجی، و هدفش خدشه وارد کرد به چهره این فرمانده ارشد سپاه پاسداران است. این عده می‌گویند سلیمانی نیازی به پست ریاست جمهوری ندارد.

با وجود اینکه گمانه‌زنی درباره احتمال ورود سردار سلیمانی به انتخابات مطرح است، اما به نظر می‌رسد این گمانه زنی‌ها همگی باطلند و سردار سلیمانی همانطور که پیشتر گفته بود "سرباز" باقی می‌ماند و گروه‌های اصولگرا هم نمی‌توانند او را وارد فرآیند انتخابات کنند.

قاسم سلیمانی متولد اسفند سال ۱۳۳۵ در کرمان است، او در حال حاضر ۶۳ سال سن دارد. او برخلاف اغلب فرماندهان سپاه عموما در مورد مسائل سیاست داخلی سخنی نمی گوید، اگر حرفی هم می‌زند بیشتر به حوزه اختیاراتش بر می‌گردد.

سلیمانی نه تنها در میان اصولگرایان یکی از محبوبترین چهره هاست بلکه اصلاح طلبان نیز احترام ویژه‌ای برای او قائلند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: