کد خبر: ۲۳۴۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۲ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸
بیماری لکه سفید به برخی مزارع پرورش میگوی استان بوشهر نفوذ کرده، اما مسئولان دامپزشکی می‌گویند با برداشت سریع و رعایت ضوابط بهداشتی می‌توان از گسترش آن جلوگیری کرد.
به گزارش «جنوب نیوز» به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ چند روزی است که برداشت میگو از برخی مزارع پرورشی استان بوشهر آغاز شده و با توجه به هشدار درباره سرایت ویروس لکه سفید، پرورش دهندگان مجبورند پیش از آن که لکه سفید سایه سیاهش را بر سر مزارع بیفکند، آن‌ها را به سرعت برداشت کنند حتی اگر به اندازه اقتصادی نرسیده باشند.

مرتضی بحرانی مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده بیماری لکه سفید میگو در سایت‌های پرورشی بویرات دیلم، حله گناوه، بندرریگ و شیف بوشهرمشاهده شده است.

او با اشاره به آغاز برداشت میگو از استخر‌های پرورشی استان بوشهر تصریح کرد: برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به میگو‌های تولیدی و پیشگیری از گسترش آن برداشت میگو از سایت‌های پرورشی استان بوشهر آغاز شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر بیان کرد: راهکار‌های لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری لکه سفید در دیگر سایت‌های پرورشی استان بوشهر اعمال شده که با برداشت سایز بازاری از بروز خسارت جلوگیری می‌شود.

درهمین حال مدیر انجمن آبزیان استان بوشهر اضافه کرد: نزدیک به دو هفته پیش هشدار‌های لازم به مسئولان ذیربط در زمینه شیوع بیماری لکه سفید در سایت‌های پرورشی ارائه شده است.

حسین زارعی با اشاره به اینکه شیوع این بیماری به سبب عوامل گوناگون است تصریح کرد: انتقال لارو میگو از دیگر استان‌ها به سایت‌های پرورشی استان بوشهر بدون بررسی آزمایشگاهی از جمله عوامل بروز بیماری لکه سفید است.

او افزود: این بیماری پس از اینکه در یک استخر پرورشی ایجاد می‌شود سپس از طریق گرد و خاک، اب دریا و پرندگان به دیگر سایت‌ها انتقال می‌یابد که این بیماری می‌تواند درکوتاهترین زمان به دیگر سایت‌ها انتقال یابد.

مدیر انجمن آبزیان استان بوشهر تراکم ذخیره سازی بچه میگو بیش از حد را از دیگر عوامل بروز بیماری لکه سفید دانست و تاکید کرد: برای هر استخر پرورش یک هکتاری باید حداکثر ۳۰۰ هزار قطعه بچه میگو ذخیره سازی شود که اکنون در برخی استخر‌ها تا ۴۰۰ هزار بچه میگو ذخیره سازی شده که این تراکم سبب جلوگیری از رشد میگو و بروز بیماری لکه سفید می‌شود.

زارعی از تلفات میگو در برخی از سایت‌های پرورشی بویرات دیلم خبر داد و بیان کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماری باید در اسرع وقت برداشت میگو انجام شود.

بیماری لکه سفید یک بیماری پایه در صنعت پرورش میگو است که سبب نابودی میگو‌های تولیدی در استخر‌های پرورشی می‌شود.

استان بوشهر که بیش از ۲۰ سال پیش پرورش میگو را آغاز کرده، رتبه نخست تولید این آبزی را در کشور دارد.

پارسال ۲۳ هزار و ۲۰۰ تن میگوی پرورشی از ۴۸۰۰ هکتار مزرعه استان بوشهر برداشت شد و برای امسال هم پیش بینی شده بود تولید این آبزی به ۲۷ هزار تن برسد.

ویروس لکه سفید یک بار سال ۸۴ به جان مزارع استان بوشهر افتاد و میگو‌ها را از بین برد و یک بار هم سال ۹۴، میزان تولید را به کمتر از نصف کاهش داد.سال ۹۵ هم لکه سفید وارد مزارع پرورش میگو شد، اما زیانش زیاد نبود و پنج درصدی از تولید را کم کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: