کد خبر: ۲۳۳۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷:۰۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
نماینده مستعفی مجلس ششم
معاریف جریان چپ مدتیست که در تأکید بر سیاه بودن اوضاع کشور؛ بیان می‌کنند جمهوری اسلامی به آخر خط رسیده است، نظام اسلامی مثل کشتی تایتانیک در آستانه غرق شدن است، مردم ناامید شده‌اند، ساختار نظام دموکراتیک نیست

جنوب نیوز : علی‌محمد نمازی، عضو حزب کارگزاران و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم، طی یادداشتی در شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی نوشته است:

«بررسی و بازنگری دقیق فعل و انفعالات توسط صاحب نظران از دو جناح اصلی، چهره‌های مستقل و همچنین با کسب نظرات مردم با روش‌های صحیح، برای شناخت راهکارهای درست برای برون رفت کشور از وضعیت نه چندان مطلوب فعلی ضروری به نظر می‌رسد. شواهد تاریخی کاملا گویاست که انکار و مخفی کردن مشکلات، ایرادات و اشتباهات، در بلند مدت نه امکان پذیر و نه چاره ساز است.»

او در ادامه تصریح می‌کند:

«دیدگاه نگارنده مبین آن است که اولا هرچه پیش آمده‌ایم بر نارضایتی‌ها افزوده شده و به تبع آن اعتراضاتی جدید نیز بروز کرده است. ثانیا، ابتدا اعتراضات عمدتا سیاسی بود مانند حوادث دلخراش کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ و مسائل انتخابات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری. ولی در ادامه اعتراضات جنبه اقتصادی و صنفی به خود گرفت. از جمله اعتراض درباره موسسات اعتباری، اعتراض به اخراج نیروی کار و یا کاهش حقوق و دستمزد و عدم پرداخت به موقع، همانند حوادث مربوط به شرکت واحد اتوبوسرانی و کارگران نیشکر هفت تپه. با گذشت زمان اگرچه اعتراضات سیاسی و صنفی به صورت ریشه‌ای حل نشد اما تغییر شکل داد و شکل اجتماعی به خود گرفت. صدور احکام بلندمدت برای دختران و خانم‌هایی که مرتکب حرکت کشف حجاب شده‌اند در راستای مصالح اثرگذار تلقی نشد.»

این فرد در ادامه به ارائه راهکارهایی برای استشفای وضعی که تصویر کرده، می‌پردازد. [۱]

*افزایش یا کاهش اعتراض، یک مقوله آماری نیست که بتوان مدعی زیاد و کم آن شد.

مع‌الوصف، معاریف جریان چپ مدتیست که در تأکید بر سیاه بودن اوضاع کشور؛ بیان می‌کنند جمهوری اسلامی به آخر خط رسیده است، نظام اسلامی مثل کشتی تایتانیک در آستانه غرق شدن است، مردم ناامید شده‌اند، ساختار نظام دموکراتیک نیست [۲] و غیره.

صحبت‌های عجیبی که تحلیلگران معتقدند قرار است نقش هیزم برای آتش «فتنه اقتصادی» را ایفا کند و مشکلاتی که دولت اصلاح‌طلبان پدید آورده است را در ذهن مردم صد چندان جلوه دهد.

آقای نمازی همچنین گویی اهل مطالعه کتاب نیستند تا در مطالعه سرگذشت سایر امم بدانند که نبود اعتراض در یک حکومت مساوی با «آرامش قبرستانی» است و اتفاقا عیار حکومت‌ها و میزان عقلانی بودن آنها در مواجهه با اعتراضات سنجیده می‌شود.

در واقع انتظار بود نمازی بعنوان یک فعال سیاسی، به جای اظهار نظر نامعقولی مثل افزوده شدن بر نارضایتی‌ها! که هیچ آمار و دلیل خاصی جز چند کلیپ در فضای مجازی برای آن نیست؛ از عدم تکرار فرمول میدان تیان‌آن‌من چین توسط نظام اسلامی در فتنه ۸۸، افزایش مشارکت سیاسی مردم در منصه‌هایی مثل ۹ دی و انتخابات‌های هرساله، پیروزی‌های ایران در عرصه‌های اقتصادی و نظامی به مدد پشتوانه مردم، کاهش فقر و مدارای نظام با عاملان فتنه و تحریم انتخابات یاد می‌کرد.

که البته به هر دلیلی این کار نکرده است!

این نکته می‌تواند محل تأملاتی جدی باشد که چرا یک جریان سیاسی که تنها به دو دلیل عملگری در فتنه و تحریم چند انتخابات می‌توانست مورد شدیدترین مجازات‌ها قرار بگیرد؛ امروز با سوء استفاده از سماحت نظام اسلامی مشغول خط و نشان کشیدن برای حکومت، گِرا دادن به اغتشاشگران احتمالی برای اشغال مراکز حساس نظام [۳] و تأکید بر این است که دستاورد نظام اسلامی چیزی جز ازدیاد اعتراضات نیست!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: