کد خبر: ۲۳۳۷۵۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
محمد جواد آذری جهرمی این روز‌ها از فعالترین اعضای کابینه به حساب می‌آید. او هر مطالبه‌ای را به سرعت پاسخ می‌دهد، در شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان گفت و گوی مستقیم دارد و در مواردی با آن‌ها شوخی و خوش و بش می‌کند.
به گزارش«جنوب نیوز» به نقل از فرارو؛ اینستاگرام به فضایی برای گفت‌وگوی مستقیم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مردم تبدیل شده است. آذری جهرمی روزانه پست‌هایی در این شبکه اجتماعی منتشر می‌کند که با واکنش مردم و مخاطبانش روبه رو می‌شود. او در برخی موارد به صورت مستقیم با کاربران گفتگو می‌کند.
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟
وزیر ارتباطات بیش از سیصد هزار دنبال کننده در اینستاگرام دارد

او روز گذشته با انتشار مطلبی، از عکاس خبرگزاری مهر برای انتشار بدون منبع و مرجع تصویرش عذرخواهی کرد و دوباره آن عکس را با مرجع و نام عکاس انتشار داد و نوشت: "حق‌الناس که شاخ و دم ندارد از همین چیز‌ها شروع می‌شود."

بسیاری از کاربران این اقدام وزیر را تحسین کردند که او این عذرخواهی را وظیفه قانونی و شرعیش دانست. اما ذیل همین پست گفتگو‌های جالبی میان وزیر و مردم شکل گرفت.

کاربری نوشته است: «آخه حق والناس که یه عکس نمیشه آقای جهرمی این همه پول مملکت که معلوم نیست کجا میره حق الناسه.» آذری جهرمی در پاسخ نوشته است: «از بی‌توجهی به همین‌ها، آن اتفاقات هم رخ میدهد. مثال معروفی است که می‌گوید: لیمو دزد، شتر دزد می‌شود.»

ده‌ها کاربر به این اظهار نظر وزیر واکنش نشان دادند و تاکید کردند که "تخم مرغ دزد" صحیح است نه "لیمو دزد". در ادامه این بحث کاربر دیگری نوشته است: «البته تخم مرغ دزد شتر دزد میشه، اما از اونجایی که حضرتعالی جهرمی هستید و جهرم مهد لیموی جهان هست به کل ضرب المثل تغییر کرد.» آذری جهرمی به او پاسخ داد: «نکته ظریفی بود، در شهر ما لیمو جایگاه ویژه‌ای دارد، به قول همسرم میگه شما جهرمی‌ها اگر میتوانستید هوا هم با لیمو استشمام می‌کردید.»
 
در ادامه همین پست بسیاری از کاربران سعی کرده اند که به وزیر ارتباطات دیگر "حق ناس"‌ها را یادآوری کنند. آذری جهرمی به بسیاری از آن‌ها پاسخی نداده است. با این حال کاربران معتقدند این روش وزیر هوشمندانه و موثر است. پیام‌های مثبت زیادی خطاب به آذری جهرمی نوشته شده است. بسیاری او را دعوت به شهر یا استان خود کرده اند که او به برخی از آن‌ها پاسخ داده است. کاربری که وزیر را به ارومیه دعوت کرده و به بهبود وضعیت دریاچه اشاره کرده که آذری جهرمی گفته به صورت ماهواره‌ای وضعیت دریاچه را رصد می‌کند. کاربری او را به اهواز دعوت کرده که وزیر ارتباطات در پاسخ گفته است "کی بیام؟" برخی کاربران نیز از وضعیت اپراتور‌ها و سرعت اینرتنت انتقاد کرده اند که وزیر به برخی از آن‌ها پاسخ داده است.
 
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟
توئیتی که چندی پیش بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت/ ادبیات ساده و بی تکلف وزیر مورد توجه قرار گرفته است
یکی از مواردی که این روز‌ها دستمایه شوخی وزیر ارتباطات با مردم در اینستاگرام شده است، گرمای هواست. او چندی پیش در پستی بر گرمای هوا تاکید کرده بود که حالا هر روز مخاطبانش برایش می‌نویسند "حاجی خیلی گرمه حاجی" که او به اکثر این کامنت‌ها پاسخ می‌دهد. دیروز کاربری نوشته بود که "گرمه هوا" مزه اش به همون یکی دو بار بود که وزیر در پاسخ نوشته است: «گرمه هوا برای مزه نیست. برای گرم بودن هواست. گرم نیست؟" ده‌ها نفر دیگر به این پاسخ او واکنش نشان داده اند.

آذری جهرمی مدت هاست که سعی می‌کند در شبکه‌های اجتماعی ارتباط مناسبی با مردم برقرار کند. او به اکثر تقاضا‌ها پاسخ می‌دهد. چند روز پیش دختری با انتشار ویدئویی کوتاه از روستای چم‌مهر در شهرستان پلدختر نسبت به وضعیت اینترنت اعتراض کرده بود که پس از آن وزیر دستور پیگیری داد و مشکل اینترنت چم‌مهر رفع شد و آن دختر در ویدئویی دیگر از وزیر تشکر کرد.

در مواردی وزیر ارتباطات اخبار مهم را نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌کند. چند روز پیش او در ایینستاگرام از انجام آزمایش پایانی ماهواره "ناهید" خبر داد. کاربری در کامنتی نوشت: "سلام این مثل قبلی نشه یه وقت." چند ماه پیش آزمایش ماهواره ناهید ناموفق بود. آذری جهرمی در پاسخ نوشت: «بالاخره برای موفقیت باید تلاش کرد. دوستان وزارت دفاع اشکالات ماهواره‌بر قبلی را حل کرده‌اند و به موفقیت امیدوارند. میدانم تلاش کرده‌اند و برایشان دعا میکنیم.»

آذری جهرمی در کنار ارائه گزارش کار در شبکه های اجتماعی به موضوعات حاشیه‌ای هم توجه ویژه‌ای دارد. او در بین وزرای کابینه هوای محمد جواد ظریف را دارد و همیشه از او حمایت می‌کند. هنگامیکه ظریف استعفا داد، او در مطلبی از وزیر خارجه خواست بازگردد. حالا که ظریف تحریم شده است، آذری جهرمی از او حمایت کرد.
 
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟
آذری جهرمی از آریا؛ گوشی ساخت ایران استفاده می کند
چندی پیش کاربری از  آذری پرسید که از چه گوشی تلفن همراهی استفاده می کند؟ آذری جهرمی در پستی اینستاگرامی نوشت: «چند روزی است که گوشی سامسونگم رو گذاشتم کنار و از گوشی ایرانی آریا استفاده می‌کنم. انصافا گوشی خوبیه ولی جای کار خیلی داره. می‌خواهم یک گوشی باکیفیت و زیبا در کشور تولید بشه که ارزان باشد تا «همه‌ی مردم» بتوانند بخرند و استفاده کنند.»

از دیگر اقدامات حاشیه‌ای اخیرش پیوستن به کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو بود. کمپینی که از سوی شهردار تهران به راه افتاده است. آذری جهرمی جزو معدود مقامات دولتی است که به این کمپین پیوسته است.
 
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟سه شنبه های بدون خودرو و شکار آذری جهرمی و دوچرخه اش در مترو توسط یک شهروند
 
آذری جهرمی در اینستاگرام بیش از ۳۳۰ هزار فالوئر دارد که رکورد مناسبی به حساب می‌آید. البته فعالیت‌های او در شبکه‌های اجتماعی به اینستاگرام ختم نمی‌شود او در توئیتر نیز با ۱۳۶ هزار فالوئر فعال است.

آذری جهرمی در کنار شبکه‌های اجتماعی، راه‌های ارتباطی سنتی با مردم را هم حفظ کرده است و به گفته خودش نامه‌های زیادی دریافت می‌کند. او می‌گوید همه نامه‌ها را می‌خواند و پیگیری می‌کند. ارسال نامه به آذری جهرمی رایگان است.
 
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟ نامه‌های دریافتی آذری جهرمی روی دیوار اتاقش/ عکس از علی عالی روزنامه نگار

آذری جهرمی رابطه گرمی هم با رسانه‌ها دارد. هر چند وقت یکبار یک رسانه گفت و گوی مفصلی با او انجام می‌دهد، آخرین گفتگو با او نیز روز شنبه در روزنامه ایران ورزشی منتشر شد. وزیر ارتباطات در این گفت‌وگو وعده داده به زودی پشت پرده سایت‌های "شرط بندی" را افشا خواهد کرد.

با این اوصاف عده‌ای معتقدند که تمام این اقدامات آذری جهرمی "نمایشی" و برای این است که او می‌خواهد در آینده "رییس جمهور" ایران شود. ادعایی که در برخی مصاحبه‌های نیز از او پرسیده شده، او توضیح مشخصی درباره آن نداده است.
 
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟آذری جهرمی نخستین وزیر جمهوری اسلامی است که پس از انقلاب متولد شده است
آذری جهرمی متولد ۲۵ شهریور ۱۳۶۰ است او جوانترین وزیر کابینه است و با عنوان "وزیر جوان" شناخته می‌شود. هنگامیکه حسن روحانی او را برای تصدی وزارت ارتباطات به مجلس معرفی کرد، انتقادات زیادی از این انتخاب صورت گرفت. پیشینه مبهم او در وزارت اطلاعات یکی از موارد انتقاد بود. عدم تجربه کافی نیز از دیگر مواردی بود که صدای منتقدان را درآورد.

آذری جهرمی فعالیت در وزارت اطلاعات را تائید کرده و آن را از تجربه‌های موفق خود می‌داند. با این حال برخی منتقدان او را "وزیر اطلاعاتی" خطاب می‌کنند. آذری جهرمی از حمایت جدی محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی و وزیر پیشین ارتباطات برخوردار است.
 
لیمو دزد تخم‌مرغ دزد می‌شود!؟؛ آذری جهرمی در اینستاگرام چه می‌کند؟وزیر ارتباطات رابطه خوبی وزیر خارجه دارد

در دو سال وزارت آذری جهرمی یکی از مسائل مهم فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بوده است. او با وجود اینکه با فیلترینگ تلگرام مخالف بود، اما نتوانست در برابر موافقان فیلترینگ مقاومت کند و در نهایت این پیام رسان فیلتر شد. او، اما تاکنون توانسته است مانع فیلترینگ اینستاگرام شود. چندی پیش وزیر ارتباطات خواستار فیلترینگ توئیتر شد که البته این در خواست از همان ابتدا به نتیجه نرسید. او در یک سال اخیر تمرکز فراوانی بر فعالیت های استارتاپی گذاشته و از  استارتاپ های جدید حمایت می کند.
 
با وجود اینکه وزارت آذری جهرمی با مخالفات ها زیادی همراه بود اما حالا می توان گفت او جزو معدود وزرای دولت دوم روحانی است که نسبتا موفق عمل کرده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: