کد خبر: ۲۳۳۶۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
مهدی فضائلی
آیا اثبات کارآمدی نظریه ای مثل نظریه مقاومت، به نتایجی بیش از این نیاز دارد؟ آنهم نظریه ای که پیش از این نیز نتایجش را بارها طی چهل سال گذشته هم در کشور خودمان مشاهده کرده ایم و هم در لبنان و سوریه و عراق و یمن و افعانستان و ونزوئلا.
به گزارش جنوب نیوز، «مهدی فضائلی» در یادداشتی نوشت:

تحولات چند ماه گذشته، حقیقتی درس آموز را پیش روی ما قرار می دهد.حقیقتی که اگر چه جدید نیست لیکن بدلیل شرایط سالهای اخیر کمتر به این وضوح خودنمایی کرده بود.
این حقیقت عبارتست از سربرکشیدن اقتدار و عزت ایران اسلامی در سایه عمل به "نظریه مقاومت".
《معنای مقاومت چیست؟ معنای مقاومت این است که انسان یک راهی را انتخاب کند که آن را راه حق میداند، راه درست میداند، و در این راه شروع به حرکت کند و موانع نتواند او را از حرکت در این راه منصرف کند و او را متوقّف کند؛ این معنای مقاومت است》۹۸/۳/۱۴
از ۱۸ اردیبهشت سال جاری که بیانیه شورای عالی امنیت ملی صادر شد و گام اول کاهش تعهدات برجامی آغاز گردید تا امروز، برخی از رویدادهای مهمی که پشت سر گذاشته ایم عبارتنداز.
سفر نخست وزیر ژاپن برای اولین بار طی دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پاسخ عزتمند و غرورآفرین رهبر انقلاب، سفر هیات های بلند پایه اروپایی برای رایزنی در باره برجام و اینستکس، زدن پهپاد متجاوز آمریکایی،توقیف کشتی نفتکش متجاوز انگلیسی، شروع گام دوم کاهش تعهدات برجامی، سفر های مکرر مقامات برخی کشورهای منطقه برای رایزنی، خروج امارات از یمن و تجدید نظر در برخی رفتارها در باره ایران.
قابل توجه اینکه همزمان با این رویدادهای شگفت انگیز، وضعیت عمومی بازار کشور در آرامش کامل و بازار ارز و طلا روند کاهش قیمت را طی کرد.
این وضعیت را مقایسه کنید با زمان خروج آمریکا از برجام و رجز خوانی مقامات هتاک این کشور.در آن زمان ما عملا" منفعل بودیم و منتظر اقدامات اروپا و همزمان شاهد تلاطم بازار و نوسانات نگران کنند ارز و طلا هم بودیم.
آیا اثبات کارآمدی نظریه ای مثل نظریه مقاومت، به نتایجی بیش از این نیاز دارد؟ آنهم نظریه ای که پیش از این نیز نتایجش را بارها طی چهل سال گذشته هم در کشور خودمان مشاهده کرده ایم و هم در لبنان و سوریه و عراق و یمن و افعانستان و ونزوئلا.
و سخن آخر اینکه.《 هدف مقاومت عبارت است از رسیدن به نقطه‌ی بازدارندگی. هم در اقتصاد، هم در مسائل سیاسی کشور، هم در مسائل اجتماعی، هم در مسائل نظامی باید به نقطه‌ای برسیم که این نقطه بازدارنده باشد، یعنی بتواند جوری خود را نشان بدهد که دشمن را از تعرّض به ملّت ایران در همه‌ی زمینه‌ها منصرف کند؛ دشمن ببیند فایده‌ای ندارد و با ملّت ایران نمیتواند کاری بکند. ما امروز در بخش نظامی تا حدود زیادی به این بازدارندگی رسیده‌‌ایم. این هم که می‌بینید روی مسئله‌ی موشک و مانند این حرفها اصرار میکنند، به‌ خاطر همین است؛ میدانند که ما به بازدارندگی رسیده‌ایم، به نقطه‌ی تثبیت رسیده‌ایم، میخواهند کشور را از این محروم کنند، و البتّه هرگز نخواهند توانست.》۹۸/۳/۱۴

** انتشار همزمان در روزنامه صبح نو

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: