کد خبر: ۲۳۲۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۳ - ۰۹ تير ۱۳۹۸
شبح مرگ در جاده های فارس
جاده های استان فارس طی سال های گذشته به قتلگاهی برای مسافرین تبدیل شده که شنیدن و انتشار اخبار این تصادفات برای رسانه ها و مردم به موردی عادی تبدیل شده است.

 محور های اصلی و فرعی استان فارس همچنان محل مرگ و میر و مصدومیت مسافرین است.

به گزارش جنوب نیوز، جاده های استان فارس طی سال های گذشته به قتلگاهی برای مسافرین تبدیل شده که شنیدن و انتشار اخبار این تصادفات برای رسانه ها و مردم به موردی عادی تبدیل شده است.

اتوبان شیراز به مرودشت، شیراز به خرامه، شیراز به کازرون و.. از جمله محورهای است که هر هفته شاهد تصادفات مرگبار در آنها هستیم که اکثر آنها نیز به قول مسئولین راه و شهرسازی و راهداری بر گردن سرعت غیر مجاز و یا سبقت است.

اما در این خبرهای حوادث به ناگاه خبر مرگ دختر جوانی بیش از دیگران رسانه ای می شود و فیلمی منتشر می شود که نشان از بسیار حرف ها ناگفته است و شاید برای اولین بار بتوان ثابت کرد که مقصر تمامی این مرگ و میرها راننده ها نیستند.

با انتشار این فیلم استاندار فارس نیز وارد بحث می شود و دستور بررسی و شناسایی مقصر و برای اولین بار عزل مدیر مقصر را صادر می کند.

آنچه که در این راستا برای مردم مورد توجه قرار دارد سخن مدیران راه و شهرسازی استان فارس و راهداری است که طی چندین سال گذشته و داشتن رتبه اول تصادفات و مرگ و میر جاده ای هیچگاه خود را مقصر نمی دانند.

این وضعیت در حالی است که مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس را شاید بتواند از باسابقه ترین مدیران استان فارس دانست تاجایی که نام او به عنوان یک مدیر بازنشسته مطرح بوده اما گفته شد که هنوز چند سال زمان خدمت دارد.

محور خرامه همراه حادثه آفرین است

اما رحمان عبدالهی از رانندگان خطی محور شیراز به خرامه ، با اشاره به اینکه این محوز از روز اول ساخت حادثه ساز بوده است، گفت: طی چند سال اول که تصادفات به دلیل تاریکی مسیر بود هرچند که هنور این تاریکی در محور وجود دارد.

وی ادامه داد: مسیرهای باز اطراف و کمبود علائم راهنمایی و رانندگی از دیگر مشکلات این مسیر است.

این راننده محور شیراز به خرامه در خصوص حادثه تصادف دختر جوان در این محور گفت: به اعتقاد من که بیش از ۴۰ سال سابقه رانندگی اتوبوس، تریلی و امروز خودرو سواری را دارم هر راننده دیگر و غیر آشنا با این مسیر بود حتماً این اتفاق روی می داد.

عبدالهی یادآور شد: به عنوان یک نفر تجربی، محل وقوع حادثه تابلوهای انحراف جاده را دارد اما همان انحراف به مسیری می رسید که هیچگونه علامت جاده در دست تعمیر است و یا چراغ اخطار ندارد.

وی یادآور شد: نداشتن امنیت جای در محورهای استان فارس برای خانواده رانندگان به مشکلی بزرگ تبدیل شده که هیچکس هم به فکر رانندگان و مسافرین نیست.

مسئولین راه های استان پاسخگوی جان مردم باشند

رضا رستمی از اهالی خرامه گفت: این محرو از گذشته تاکنون با جان مردم بازی می کرده و مسئولین راه نیز کاری نکردند.

وی ادامه داد: مردم روستاهای بین راه بارها درخواست های خود را مطرح کردند اما کسی جوابی ندارد، بارها اجساد و مصدومین را از میان جاده جمع کردیم و باره شاهد مرگ اهالی روستاهای بین راه بودیم اما اتفاقی روی نداد.

واگذاری پروژه از پیمانکاری به پیمانکار دیگر

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایل نبود استانداردهای راه‌سازی در سطح استان، کمبود بودجه است اما آنچه که باعث شده است حجم تلفات ناشی از حوادث رانندگی در این جاده ها بالا برود عرض محدود و نامناسب این جاده هاست.

مسعود رضایی افزود: پیمانکارانی که با سازمان راه و شهرسازی قرار داد می‌بندند، بعد از عقد قرارداد آن را به یک پیمانکار دیگر واگذار می‌کند و به همین سبب یک نظارت واحد و منظم برای ساخت جاده ها اعمال نمی شود.

رضایی با بیان اینکه برخی از این پیمانکاران برای کم کردن هزینه‌ها، آسفالت کمتری را خریداری و به کار می‌گیرند، بیان کرد: از مهمترین دلایل افزایش تلفات جاده‌ای عرض غیر استانداردهای جاده‌ها و بزرگراه‌های استان است.

وی ادامه داد: زمان زیادی که برای ساخت یک جاده صرف می‌شود بر این مشکلات افزوده است به عنوان مثال جاده قائمیه- نورآباد بیش از ده سال است که در حال ساخت است و هر ماه حوادث زیاد جاده‌ای که غالباً منجر به تلفات جانی می‌شود.

رضایی افزود: اگر برنامه‌ای با هماهنگی کمیسیون‌های عمرانی و سازمان راه و شهرسازی برای پایان این طرح ها توسط یک پیمانکار اعمال شود قطعاً از حجم حوادث جاده ای کاسته خواهد شد.

برای اولین بار در استان فارس «عزل یک مدیر مقصر»

اما با ورود استاندار فارس به موضوع حادثه رانندگی در محور خرامه مردم در انتظار تصمیم رئیس جمهور استان فارس هستند که در این خصوص محمد ترابی از دانشجویان رشته هنر شیراز گفت: به عنوان یک فرد عادی جامعه زمانیکه اخطار استاندار فارس را در فضای مجازی مشاهده کردم خوشحال شدم زیرا تا به امروز در استان فارس هرکس کاری کرده به گردن مردم بوده است.

وی ادامه داد: امیدوارم مقصر اصلی حادثه راننده خودرو نباشد زیرا یک فرد عادی جامعه که هیچ تخصصی هم ندارد به راحتی متوجه وضعیت تصادفات در استان فارس می شود./مهر

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: