کد خبر: ۲۳۲۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵ - ۰۵ تير ۱۳۹۸
حسن هانی‌زاده
در میانه سکوت تلخ و سنگین حکام عرب هم‌پیمان غرب، فلسطین، پاره تن جهان اســلام این روزها بر سر پیچ تاریخی بسیار خطرناک دیگری قرار گرفته که می‌تواند آینــده ارض مقدس را در معرض حوادث غیرقابل پیش‌بینی قرار دهد؛ تا جایی که برخی از آن به بالفور ۲ تعبیر کرده‌اند.
به گزارش جنوب نیوز، حسن هانی‌زاده نوشت: اجرای طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» اما در واقع «خیانت قرن» که از یک سال پیش در راستای سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان کلید خورده است، این روزها با جدیت بیشتر پیگیری می‌شود تا با وعده پیشرفت اقتصادی دیدگاه‌های مد نظر تل آویو را پیاده کرده و بیش از پیش حقوق ملت مظلوم فلســطین را به یغما ببرد.

در میان مخالفت‌های مردمی گسترده تیم طراح معامله قرن به ریاســت «جرد کوشنر» مشاور و داماد یهودی و بشدت حامی صهیونیست دونالد ترامپ، تصمیم گرفته است که این برنامه را در دو مرحله عملیاتی و اجرا کند. مرحله سیاسی معامله قرن یک سال پیش با اقدام ترامپ در به رسمیت شــناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، منع بازگشت ۶ میلیون آواره فلسطینی، توقف حمایت مالی از آنروا (آژانس کار و امداد سازمان ملل در امور آوارگان فلسطینی) و به رسمیت شناختن حاکمیت تل آویو بر جولان اشغالی سوریه آغاز شده است.

 نشست منامه بحرین تحت عنوان «صلح تا آبادانی» (۳ و ۴ تیرماه) را نیز باید نقطه آغاز فاز سیاســی معامله قرن دانست. در طرح اقتصادی قرار است در ۱۰ سال آینده ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در اراضی اشغالی صورت گیرد.

 به نظر می‌رسد محاصره اقتصادی غزه، قطع کمک دولت‌های عربی به مردم فلسطین و دیگر فشارهای اقتصادی آمریکا و رژیم صهیونیستی در طول ۱۴ سال گذشته بر این اساس صورت گرفته اســت که با تحمیل مشقت بر فلســطینی‌ها و اکنون دادن وعده پیشرفت اقتصادی، آنها را برای پذیرفتن معامله قرن راضی کنند.

 با این حال جناح‌های مختلف فلسطینی بلافاصله این طرح را رد کرده و آن را پیش از آغاز به شکست کشانده‌اند. واکنش های داخلی در اراضی اشغالی همگی نشان‌دهنده آن است که نه هیچ طرح اقتصادی و نه هیچ طرح سیاسی بدون تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس و بازگشــت آوارگان امکان‌پذیــر نخواهد بود.

 طرح اقتصادی مورد نظر واشنگتن که ابتدا قرار بود در قالب کنفرانس بین‌المللی با حضور بیش از ۱۷۰ کشور در منامه برگزار شود، اکنون به یک کارگاه اقتصادی تنزل یافته است.

مخالفت‌های گسترده داخلی و خارجی، حضور نداشتن روسیه، چین و بسیاری دیگر از کشورها در این نشست و تطابق نداشتن این طرح با واقعیت‌های موجود در اراضی اشغالی، همگی تأکید می‌کند معامله قرن طرحی از پیش شکست خورده و مرده متولد شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: