کد خبر: ۲۳۲۱۶۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۳۹ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
مهرداد جشنی پور
شاید اگر این نوع صحنه گردانی برای آسیب به باورهای انقلابی مردم در هر نقطه ای از کشور ایجاد می شد شاهد موجی از اعتراضات از اقشار مختلف بر یک کارکرد ضد فرهنگی بودیم که متاسفانه این وضعیت در بوشهر مورد غفلت واقع شد و فقط این رسانه های انقلابی بودند که بار آن را بر دوش کشیدند.
جنوب نیوز: در حالی که اقدام ساختارشکنانه سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر برای استفاده از تصاویر منفور دوسناتور و یک نویسنده بدنام بوشهری عصر پهلوی با هیچ ابزاری قابل دفاع نیست اما عده ای به دنبال این هستند که موضوع به حق اعتراضات رسانه ای جریان انقلابی را به اختلاف بین اصولگرایان و اصلاح طلبان بوشهری تنزل درجه دهند.

این در شرایطی است  که به جرات می توان ادعا کرد که خارج از گرایش های فکری چپ و راست و اصلاح طلب و اصول گرا ، تمامی کسانی که این روزها دستی بر تحلیل اقدام سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر می زنند، معتقدند که زنده کردن نام افرادی که سابقه وطن فروشی آنها حتی در سال های پیش از انقلاب نیز مورد شماتت هم پیاله هایشان بوده از یک حرکت خزنده فرهنگی نشات می گیرد که جزء شبیخون فرهنگی بر پیکره شهر ولایتمدار و دارالحماسه بوشهر نمی توان نامی از آن یاد کرد.

این گرایش فرهنگی که خواستگاه آن بر اساس یک جریان لیبرالیسم و در راستای ضدیت با مفاخر دینی، مذهبی، هنری و ادبی استان بوشهر به بهانه برگزاری برنامه سومین دو سالانه ملی جایزه ادبی بوشهر طراحی شد به دنبال این بود که با نام بردن چند عنصر خودفروخته از یک نظام وابسته به غرب در زمان طاغوت، جامعه نخبگان استان بوشهر را محک زند و راه را برای سترون سازی اندیشه های انقلابی باز و استحاله های فرهنگی نظام طاغوتی را به عنوان یک الگو به جامعه بازمعرفی کند.

اگرچه رسانه های همیشه بیدار و انقلابی استان بوشهر با درک این که این نیرنگ نه موضوع درگیری فکری اصلاح طلبان و اصول گریان بلکه زمینه ساز ایجاد اتوبانی برای معرفی چهره های پلید نظام ستم شاهی در عرصه هنر است،از خود واکنشی درخور ستایش نشان داده و یک نه بزرگ به صحنه گردانانی گفتند که سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر را به عنوان یک وسیله برای رسیدن به مطامع خود برگزیده بودند.

هرچند نگاه انقلابی رسانه های بیدار استان بوشهر برای رسواکردن این چالش فرهنگی قابل تقدیر است اما « مدیریت در سایه» سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر پس از این اتفاق نامیمون کوشش کرد که با گمراه کردن افکار عمومی، این اقدام انقلابی رسانه های بیدار استان را به عنوان پیش زمینه ای برای تسویه حساب های سیاسی و فشار بر شهردار بوشهر برای تغییر مدیریت سازمان فرهنگی شهرداری تعبیر و با اصرار بر این نگاه، اذهان را از این اقدام هنجارشکنانه خود دور نگه دارند.

با وجود این که رهبر معظم انقلاب در خصوص موضوع فرهنگ فرمودند «من نگران مسأله فرهنگ هستم...؛ مسأله فرهنگ مهم است زیرا اساس ایستادگی و حرکت نظام مبتنی بر حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی و تقویت جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی است» اما به جزء رسانه های انقلابی استان بوشهر و دو الی سه نمایندگی حزب سیاسی در این استان، متاسفانه شاهد جهت گیری هیچ حزب،گروه، دسته جات سیاسی ، تشکل های صنفی و ... در این زمینه نبودیم.

شاید اگر این نوع صحنه گردانی برای آسیب به باورهای انقلابی مردم در هر نقطه ای از کشور ایجاد می شد شاهد موجی از اعتراضات از اقشار مختلف مردمی، احزاب،گروه ها و دسته جات سیاسی، حوزه های علمیه، مراکز دانشگاهی ، بازاریان و کسبه بر یک کارکرد ضد فرهنگی بودیم که متاسفانه این وضعیت در بوشهر مورد غفلت واقع شد و فقط این رسانه های انقلابی بودند که بار آن را بر دوش کشیدند.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور، خبرنگار و کارشناس مسائل سیاسی ایران
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: