کد خبر: ۲۳۱۷۲۷
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۰ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
در سایه بی توجهی ها
تاسف‌آور است که درمانگاه «سیت» و «ماستی» هیچ امکانات و تجهیزات ندارد اگر تامین پزشک و پرستار و ماما مقدور نیست چرا تامین یک آمبولانس به دست مسؤولین استان و بشاگرد امکان‌پذیر نیست
مرگ مادر، تنهایی نوزاد؛ ارمغان جاده‌های صعب‌العبور بشاگرد

 به گزارش جنوب نیوز، عصر عیدفطر، یک مادر در روستای خوشاب دهستان گافر بشاگرد، با شروع درد زایمان، و با کمک دایه محلی، فرزندش را به دنیا آورد. اما خونریزی مادر قطع نشد و بایک دستگاه خودرو وانت از روستای همسایه، مادر را به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی یعنی درمانگاه روستای «سیت» در 30 کیلومتری روستای خوشاب رساندند که در آنجا به علت نبود هیچ پزشک و ماما یا پرستار و نبود تجهیزات و امکان لازم و حتی آمبولانس، ناچارا مادر را با وانت به بیمارستان سردشت بشاگرد منتقل کردند.

مسیری 70 کیلومتری و تمام خاکی که با بارندگی‌های هفته گذشته تقریبا مسدود شده بود. پس از ۵ ساعت  به بیمارستان مرکزی بشاگرد یعنی بیمارستان بقیه الله سردشت رسیدند و تکان‌های شدید وانت در مسیر تقریبا مسدود، مقاومت مادر را در برابر مرگ کاهش داد و خون مادر در این مسیر هفت ساعته از خانه تا بیمارستان، از جان خارج شد. مادر را در بیمارستان، بر تخت خوابانند و دقایقی طول نکشید که نفس‌های آخرش به پایان رسید. به آنها گفته شد علاوه بر خونریزی، فشارخون پایین و گردوخاک جاده خاکی باعث شده است که این مادری که دو فرزند 9 و 5 ساله دیگری هم داشته است، تاب نیاورد و جان داد.

موضوعی که در جاده‌های خاکی و سنگلاخی بشاگرد، سناریوی تلخ و تراژدی تکراری است و تاکنون مرهمی بر این زخم‌ها نهاده نشده است و برای تامین آمبولانس‌های موردنیاز و بالگرد جهت انتقال سریع بیماران اقدامات لازم صورت نگرفت. 

البته نبود فوریت‌های پزشکی در دهستان گافر بشاگرد و تعطیلی درمانگاه روستای سیت و ماستی در گام اول می‌تواند دلیل مرگ این مادر مظلوم و جوان باشد که کم‌کاری مسؤولین مربوطه راه هم در بازگشایی راه این دهستان باشد.

تاسف بار است که این مرگ مادران باردار اتفاقی برای بار اول نیست که به راحتی از کنار آن گذشت بلکه تکرار این مصیبت تلخ هر چند وقت یکبار فقط خاطر برخی از مسؤولین با ذکر یک کلمه تاسف تمام می‌شود و خاطر کودکانی که برای همیشه یتیم و بی‌مادر می‌شوند.

محمد مجاهد همسر این مادر فوت‌شده گفت: تاریخ زایمان همسرم برای هفته آینده بود و از قرار معلوم می‌خواستیم سه روز زودتر به شهر سردشت برویم و آنجا بمانیم که متاسفانه عصر دیروز درد زایمانش شروع شد که به علت نبود تلفن و ارتباطات، تنها کاری که برایمان مقدور بود انجام دادیم و در روستای ما تنها وسیله نقلیه چند موتور سیکلت بود و باید برای اعزام همسرم، از خودرو استفاده می‌کردیم که به پس از رفتن به دنبال خودرو وانت از روستای همسایه و تا رسیدن به بیمارستان سردشت، این سرنوشت تلخ برای من و بچه‌هایم رقم خورد.

وی گفت تاسف‌آور است که درمانگاه «سیت» و «ماستی» هیچ امکانات و تجهیزات ندارد اگر تامین پزشک و پرستار و ماما مقدور نیست چرا تامین یک آمبولانس به دست مسؤولین استان  و بشاگرد امکان‌پذیر نیست. چگونه است که جمعیت ۲۰ هزار نفری  بخش گافر و پارامونت هیچ سهمی از سلامت و بهداشت و درمان ندارند.

حجه الاسلام و المسلمین حسین غلامی امام جمعه شهرستان بشاگرد  این موضوع را چندین بار در خطبه‌های نماز جمعه مطرح و بیان و نسبت به چنین مواردی هشدار داده بود که حتی در خطبه این هفته با انتقاد از مسؤولین گفت: اگر نمی‌توانید کاری را انجام دهید مسؤولیت را رها کنید و مردم را گرفتار نکنید و تا کی باید شاهد یتیم شدن کودکان بخش گافر و پارامونت باشیم.

امام جمعه بشاگرد گفت : مردم نجیب گافر و پارامونت  انتظار آسفالته شدن را در یک ماه و یک سال ندارند بلکه حداقل انتظار تسطیح و ریگلاژ جاده را دارند که این امر سبب دیر رسیدن بیماران و جان باختن آنها می‌شود.

وی گفت : میزان مرگ و میر مادران در بخش و گافر و پارامونت  نگران‌کننده است و باید اقدام فوری در این راستا صورت پذیرد.

امام جمعه بشاگرد گفت: شرایط بحرانی مگر چیست؟ الان جاده چندین روستا مسدود شده و رفت آمد به کندی صورت می‌گیرد و مردم در حال جان باختن هستند که از مسؤولین خصوصا استاندار هرمزگان می‌خواهم که به این مساله ورود جدی کنند و دستورات لازم را برای حفظ جان مردم بشاگرد بدهند.

گفتنی است، بخش گافر و پارامونت از محروم‌ترین قسمت‌های بشاگرد است که در این سال‌ها فقط مسؤولین در سفر به این بخش فقط عکس یادگاری گرفته‌اند و قول‌های آبکی دادند که تا کنون فرجامی برای این منطقه نداشته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: