کد خبر: ۲۳۰۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱:۳۷ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
12 سال از یک وعده گذشت
بیش از 12 سال از آغاز مشارکت مردم در شرکت تعاونی مسکن مهر «هدیه صنایع فولاد» می‌گذرد، اما وضعیت اعضای این مجتمع بحرانی و قرمز است.
12 سال از یک وعده گذشت/ پروژه مسکونی «هدیه صنایع فولاد» بندرعباس در وضعیت قرمز

به گزارش جنوب نیوز، مجتمع 162 واحدی «هدیه صنایع فولاد» در شهرک پیامبر اعظم (ص) شهر بندرعباس از 12 الی 13 سال پیش با امید صاحب خانه شدن عده‌ای از شهروندان آغاز شد؛ اما تکمیل این پروژه تاکنون به تعویق افتاده است.

به گفته برخی از اعضای تعاونی، این مجتمع مسکونی در 9 بلوک طراحی  و پس از گذشت سالیان طولانی 80 درصد پیشرفت داشته است و فقط چهار بلوک آن به صورت نیمه تمام (نیمی از تجهیزات ساختمان از قبیل درب سرویس بهداشتی، حمام و پنجره‌ها توسط خود ساکنین تهیه شده است و  لوله‌های موقت فاضلاب نیز با مشارکت اعضای ساکن متصل شده است) تحویل اعضاء داده شده که وضعیت زندگی آنها، بحرانی است.

به گفته ساکنین مستقر در این پروژه نیمه فعال، دریافت‌های مکرر پول توسط شرکت تعاونی بدون عمل به تعهدات، مردم را در تنگنا و فشار شدید قرار داده است.

خانه‌هایی که باید با سهم مشارکت 35 تا 40 میلیون تومان آورده نقدی اعضاء با احتساب وام مسکن به اتمام می‌رسید، هم اکنون با تاخیرهای انجام شده، هزینه‌ای دو تا سه برابر برای مردم در این شرایط اقتصادی رقم زده است.

ساخت غیر اصولی اتاقک برق، عدم محوطه‌سازی، عدم انشعاب آب و برق و قطعی چند مرحله‌ای برق گارگاهی برای ساکنین در این مجتمع از مشکلات اساسی آن است.

یکی از ساکنین به صراحت در این باره به خبرنگار فارس گفت: عدم شفافیت مالی توسط مدیرعامل و هیات مدیره در اجرای این پروژه و سکوت و پاسکاری‌های مسوولان، کمر ما را شکسته است.

وی افزود: با توجه به اینکه مبالغ کاملی رابه شرکت تعاونی مذکور درسال‌های اخیر پرداخت کرده‌ایم اما هر روز به بهانه‌های مختلف از اعضاء هزینه دریافت می‌شود.

به گفته این شهروند، انشعاب برق مسکونی این پروژه پس از گذشت سال‌ها وصل نشده و در چندین ماه قبل مبلغ 620 هزار تومان بابت ساخت اتاقک برق از اعضای این پروژه دریافت کرده‌اند که اتاقک ساخته شده، به دلایلی نامعلوم تاکنون به تایید کارشناسان اداره برق نیز نرسیده است.

فرد دیگری که در بلوک دوم این مجتمع ساکن است، اظهار داشت: از سوی شرکت تعاونی به اعضا اعلام شده است که مبلغ 7 میلیون تومان به حساب شرکت واریز کنند که سه میلیون آن بابت انشعاب برق، بخشی بابت انشعاب آب و فاضلاب و بخشی نیز هزینه استفاده از برق (کارگاهی ) پروژه‌ای که گاهی اوقات از ساعت 6 صبح تا 14 بعداز ظهر قطع بوده است، پرداخت کنند. 

وی ادامه داد: یکی از مباحث مطرح شده، دریافت برخی از هزینه‌ها  نظیر پول پارکینگ در حساب شرکت معتلق به پیمانکار این پروژه است که می‌تواند تخلفی آشکار باشد و طبق دستورالعمل های موجود، افراد صاحب امتیاز فقط و فقط باید هزینه‌ها را به حساب شرکت هدیه صنایع فولاد واریز کنند.

وی خاطرنشان کرد: حرف‌های ضد و نقیض ازسوی پیمانکار و مدیرعامل تعاونی،  اعضای این مجتمع  را به ستوه آورده است.

برخی از ساکنان دیگر مجتمع هم می‌گویند: پیمانکار در جمع برخی از ساکنین گفته است که به جای بخشی از پولش، چندین منزل را دولت در این پروژه به او داده است و به گفته یکی از نزدیکان پیمانکار، تعدادی از واحدهای مسکونی این شرکت تعاونی به مدیر پروژه تعلق گرفته که این موضوع نیز در هاله‌ای از ابهام است. 

بنا بود، مبلغ 35 میلیون تومان سهم آورده اعضا باشد و مبلغ 30 میلیون تومان وام مشارکت که در سریع‌ترین زمان عملیات ساخت و ساز انجام و کلید مسکن‌ها را به صاحبانشان تحویل دهند که متاسفانه پیمانکار اول این پروژه هزینه‌های هنگفتی را گرفت ؛ اما پروژه راتکمیل نکرد.

دولت در طرحی مصوب کرد کسانی که آورده‌شان کم بوده، مبلغ 10 میلیون تومان به وام آنها اضافه شود و از عضویت و سهامداری حذف نشوند اما در پی اقدامی بحث برانگیز، تعدادی از اعضاء حذف شدند.

به گفته اعضای قدیمی، عملیات حذف بدین ترتیب رقم زده شد که از سوی شرکت نامه‌ای به اعضا داده می‌شد مبنی بر آن‌که تا تاریخ مورد نظر فرصت دارید آورده خود را تکمیل کنید و زمانی که اعضاء به این شرکت مراجعه می‌کردند تا اتمام مهلت قانونی به بهانه‌های مختلف با درب بسته دفتر تعاونی مواجه می‌شدند و از این طریق با ادعای اینکه چندین مرتبه نامه‌نگاری با عضو صورت پذیرفته و عضو اقدامی نکرده وی را حذف می‌کردند و افرادی را که دست به نقد بودند جایگزین کردند و در حال حاضر تعداد اعضای تعاونی بیش از ظرفیت قانونی آن است. نکته قابل توجه اینجا خواهد بود که اعضای جدید نیز از استان همجوار بودند و هیچ‌گونه سندی دال بر سابقه سکونت آنها در بندرعباس وجود نداشت .

تا کنون تعداد 4 بلوک با استفاده از انشعاب آب و برق کارگاهی به ساکنین تحویل داده شده و بعلت بدهی انشعاب شرکت تعاونی به اداره برق از آغاز سال‌جاری تا کنون ساکنین قریب به چهار شبانه‌روز بدون آب  و برق به سر می‌بردند که با حضور ساکنین در دفتر امام جمعه شهر بندرعباس و با پیگیری ایشان، برق بلوک‌ها به صورت موقت وصل شده است.

به گفته ساکنین، پیمانکار و مدیران پروژه اکثر بدهی برق پروژه را متعلق به مصرف ساکنین می‌دانند در صورتی که طبق اعلام اداره برق این شرکت قبل از سکونت ساکنین مبالغ زیادی را به شرکت توزیع برق بدهی داشته است که اندکی از آن پرداخت شده است و شرکت تعاونی ادعا دارد که اعضا می‌بایست  هزینه هنگفتی را در ازای پول برق پرداخت کنند.

اعضا می‌گویند: هزینه آب و برق کل پروژه از سهام واریزی اعضا در سال 90 پرداخت شده است و حتی دفتر امور شهری استانداری مهر تاییدی بر آن زده است؛ اما همچنان از سوی پیمانکار و مدیرعامل شرکت درخواست واریز وجه از مردم کرده‌اند و دیرکرد اجرای آن را به پای مردم گذاشته‌اند.علی رغم پرداخت مبالغ برخی هزینه‌ها تعاونی مجدداً به بهانه اخذ مابه‌التفاوت درخواست پرداخت مبلغ 31 میلیون ریال بابت انشعاب برق، 40 میلیون ریال بابت انشعاب آب، 100 میلیون ریال بابت خرید و نصب آسانسور و دریافت مبلغ 15 میلیون ریال بابت کف سازی پارکینگ‌ها کرده است.

گفته می‌شود، تعاونی این پروژه ازعده‌ای خواسته که نسبت به انجام تعهدات محضری و برخی شروط غیرمنطقی مندرج در قرارداد (حتی تهیه درب ورودی واحد ها توسط اعضا) اقدام کنند و تمام موارد اجرایی را ی‌کطرفه بر عهده اعضاء گذاشته و بر اساس آن اعضا حق هیچ‌گونه شکایتی نخواهند داشت.

برخی از اعضا می‌گویند: در اجرای این پروژه حتی برای خرید کوچکترین امکانات باید اعضاء هزینه را پرداخت کنند در صورتی که یک بار تمام هزینه‌های موردنظر در سالیان قبل از اعضاء تمام و کمال دریافت شده است و آنها می بایست دوباره هزینه‌ای دوبرابری را پرداخت کنند تا مسکن مهری که قرار بود با 35 میلیون تومان آورده نقدی و 30 میلیون تومان وام به اتمام برسد حالا دو تا سه برابر برایشان حساب می‌شود. به گفته اعضاء، زمین این پروژه نیز معارض پیدا کرده که آن نیز جای تعجب دارد.

به گفته ساکنین بین بلوک‌های یک تا سوم دیوارکشی شده در صورتی که یک مجتمع مسکونی نباید تفکیک شود.

تعاونی مشکل حقوقی دارد

معاون تعاون اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: تعاونی مسکن مهر «هدیه صنایع فولاد 162 واحدی» مشکل حقوقی دارد.

موسی نجفی با بیان اینکه زمین واگذاری به این تعاونی معارض دارد عنوان کرد: حدود 60 هکتار از اراضی آن محدوده متعلق به فردی است که با شماره پلاک 39/48 به ثبت رسیده است و این تعاونی و چند تعاونی دیگر مشکل حقوقی پیدا کرده‌اند.

وی در خصوص عدم ارائه تسهلات بانکی توسط بانک مسکن بیان کرد: نامه‌ای در تاریخ 26 فروردین 98 از سوی بانک مسکن به دست ما رسیده که دلیل عدم پرداخت وام‌های بانکی و عدم خدمات قسط‌بندی منازل به دلیل مشکل اداره‌کل مسکن و شهرسازی با مالک این زمین بوده که تا کنون حل نشده است و وضعیت تعاونی بلاتکلیف است.

نجفی گفت: طبق بررسی‌های بعمل آمده تعداد اعضای این تعاونی بایست 162 نفر باشد که فراتر از آن است و به تعاونی مذکور اعلام کرده ایم هرچه سریع‌تر تکلیف افراد مازاد را مشخص کنند.

معاون تعاون اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: این مجتمع مسکونی با ظرفیت 162 واحد  با هشتاد درصد پیشرفت فیزیکی، 4 بلوک از پروژه به تعداد 72 واحد را تحویل داده اند  و پروژه نیمه فعال است.

نجفی با بیان اینکه بخشی از تسهیلات 30 میلیون تومان به 40 میلیون تومان نزد بانک است، اضافه کرد: اگر این تسهیلات پرداخت شود مبلغ یک میلیارد و 620 میلیون تومان عاید شرکت تعاونی می‌شود که در پیشرفت پروژه کمک شایانی خواهد کرد.

وی در خصوص  تخلفات احتمالی در این پروژه تاکید کرد: تا کنون شکایت‌های متعددی توسط اعضای پروژه مذکور به دست ما رسیده و پیگیری کرده‌ایم اما در حوزه تخلفات مالی مرجع رسیدگی دستگاه قضایی است.

معاون تعاون اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص حساب اصلی واریزی اعضا به شرکت تصریح کرد: طبق دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی اعضا می‌بایست هرگونه هزینه را فقط به حساب شرکت واریز کنند و ارائه شماره حساب‌های مختلف تخلفی آشکار است.

وی گفت: اداره تعاون در خصوص رعایت قوانین تعاونی‌ها و برگزاری مجامع  و نحوه عضویت فعالیت می‌کند و سواد فنی کار و نظارت بر اجرای صحیح پروژه بر عهده کارشناسان در دستگاه‌های ذیربط است.

نجفی با بیان اینکه در اسفندماه 97 از روند اجرایی این پروژه بازدید بعمل آمده است خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیگیری‌های اداره مسکن و شهرسازی مشکل مردم هرچه سریع‌تر حل شود.

تایید وجود معارض برای زمین

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان نیز درگفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: زمینی که مجتمع هدیه صنایع فولاد در آن احداث شده است معارض دارد و در حال پیگیری رفع مشکل هستیم.

روح الله محسن‌زاده با بیان اینکه با شخص شاکی وارد مذاکره شده‌ایم، گفت: توافقی اولیه انجام شده است که اداره کل مسکن و شهرسازی استان یک سری زمین به ایشان واگذار کند تا این مشکل حقوقی مرتفع شود.

وی در خصوص حرف و حدیث‌هایی پیرامون تجاری‌سازی در پروژه هدیه صنایع فولاد به صراحت اعلام کرد: طبق آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی نباید در این پروژه مسکونی واحد های تجاری ایجاد شود و در صورت وقوع این امر با خاطیان برخورد می‌شود.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان تصریح کرد: اصلی‌ترین مشکل در این مجتمع مبحث قضایی است که امیدواریم هرچه سریع‌تر حل شود.

محسن‌زاده با اشاره به اینکه پیمانکار این پروژه گفته است آورده مالی اعضاء به دست او نرسیده، افزود: با توجه به اینکه آورده مردم تحویل تعاونی داده شده اما آمار و ارقام آن پنهان است و به دست پیمانکار نرسیده و می‌بایست شفافیت مالی صورت پذیرد.

وی همچنین در رابطه با مازاد اعضای این پروژه سخن گفت و اظهار داشت: در سامانه مسکن فقط می‌توان به همان تعداد  162 واحد این مجتمع ثبت‌نام کرد و ممکن است تخلفاتی از سوی شرکت صورت پذیرفته باشد و شرکت تعاونی می‌بایست تکلیف اعضای مازاد را هرچه سریع‌تر مشخص کند.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان خاطرنشان کرد:  جهت رفع مشکلات ساکنین و اعضای این مجتمع نیازاست که مدیران مرتبط به اتفاق همدیگر حضور پیدا کنند تا بتوان قدمی موثر در راستای حل مشکلات آنها برداشته شود. پیگیری‌ها از اداره برق بندرعباس حاکی از آن است که اتاقک برق ساخته شده در این مجتمع به دلیل عدم جانمایی فن جهت تهویه هوا تا زمان رفع آن مورد تایید نیست.

گفته می‌شود، لوله مخصوص عبور کابل برق نیز در مکان مورد نظر نیاز به جانمایی دارد. 
بدلیل مشابهت اسمی شرکت تعاونی هدیه صنایع فولاد و وابستگی احتمالی این تعاونی با صنایع غرب بندرعباس، خبرنگار فارس، موضوع را از صفریان مدیر روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان پیگیری کرد که وی در پاسخ با رد هرگونه ارتباط شرکت فولاد با تعاونی مذکور، این امر را ناشی از نامگذاری خود اعضاء و هیات مدیره تعاونی مذکور دانست.

لازم به ذکر است، خبرنگار فارس در راستای ایفای رسالت خبری جهت انعکاس پاسخ و نظرات مدیرعامل شرکت تعاونی هدیه فولاد، در محل تعاونی حضور یافت که به علت تعطیلی و عدم پاسخگویی به تماس‌های مکرر با تلفن همراه مدیرعامل این تعاونی، موفق به برقراری ارتباط و انعکاس نظرات وی نشد.

این خبرگزاری آمادگی دارد تا ضمن مصاحبه با مدیران تعاونی دلایل مشکلات تحویل پروژه را بررسی کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: