کد خبر: ۲۲۹۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۸
آب در پلدختر، خروشان، سریع و بی‌ملاحظه شهر را درنوردید. چند صد خانه در این شهر، چنان تخریب شده‌اند که «انگار از اول نبوده‌اند». در خوزستان - باوجود گستردگی سرزمینی افزونتر - ماهیت سیل متفاوت بوده و به «آبگرفتی وسیع» می‌ماند.

به گزارش جنوب نیوز، سیل اخیر در کشور، پهنه‌ی وسیعی از کشور را درگیر و متأثر کرد. در زمان حاضر، به‌ویژه دو استان لرستان و خوزستان درگیر عواقب سیل و آبگرفتگی هستند. البته سیل در این دو حوزه، به دلیل شرایط جغرافیایی، ماهیت متفاوت داشته است.

سیل در لرستان، در سراشیبی های تند شکل گرفت و بسیار پرسرعت و پرحجم و خروشان، در وسعت سرزمینی کوچک، به تخریب هرآنچه در مسیرش وجود داشت پرداخت. سیل شدید، حتی به حجم یک به ۱۰ نسبت به سیل اخیر، در پلدختر "بی‌سابقه" گزارش شده است.

یکی از شهروندان پلدختر در این زمینه می‌گوید: «از حجم هراس‌انگیز آب "یک چیزی می‌گویم و یک چیزی می‌شنوید"؛ آب ۷ ساعت با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت داشت شهر را ویران می‌کرد. بعضی از مردم ۲۲ ساعت روی پشت بامها بودند و به آنها دسترسی نداشتیم؛ در آن روز همه را وحشت فرا گرفته بود و از کسی کاری برنمی‌آمد؛ دو روز اول، همه فکر می‌کردیم حداقل ۲ تا ۳ هزار نفر از همشهریهای ما کشته شده باشند؛ من ۶۷ سالم است؛ پدرم و جدم هم همینجا سکونت داشته‌اند؛ اما چنین حجم آبی، هرگز برای ما گزارش نشده است.»

در حالی که با توجه به پهنه‌ی سرزمینی و شیب ملایم زمین، سیل در خوزستان بیشتر ماهیت «آبگرفتگی» دارد، از سرعت تخریب‌گر کمتری برخوردار است؛ و البته طبیعتاً وسعت سرزمینی بیشتری را تحت تأثیر قرار داده است. بنابراین ماهیت سیل رخ داده در خوزستان با پلدختر کاملاً متفاوت است.

رود کشکان، از میان شهر پلدختر می‌گذرد و در دو ناحیه «پیچش» دارد. حجم بالای سیل، بخصوص نقاطِ بیرونیِ همین «پیچشها» را تحت تأثیر قرار داد و حجم عظیمی از آب و رسوبات را به این شهر وارد کرد. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد ۳۰۰ منزل در این نواحی با خاک یکسان شده و به حدود ۶ هزار منزل مسکونی خسارت جدی وارد شده است.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: