کد خبر: ۲۲۹۳۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲:۲۲ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۸
با موضوع حمله اسرائیل به ایران
دو تن از فعالان سیاسی و رسانه ای استان بوشهر که هر دو دانش آموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری هستند در یادداشت هایی نوع نگاهشان به یک موضوع در خصوص حمله اسرائیل به ایران را به چالش کشیدند.
به گزارش جنوب نیوز، دو تن از فعالان سیاسی و رسانه ای استان بوشهر که هر دو دانش آموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری هستند در یادداشت هایی نوع نگاهشان به یک موضوع را به چالش کشیدند.

دکتر امان الله شجاعی از فعالان سیاسی استان بوشهر در یاداشتی با عنوان ٰفقط یک قدم تاجنگ؛ اکنون تا غروب فرداٰ که در شبکه های مجازی منتشر کرده از تعرض به منافع ملی ایران از امشب تا غروب فردا توسط حامیان ناتان یاهو خبر داده است.

در این یادداشت آمده است:

آمریکا سپاه پاسداران را رسما تروریست دانست تا بهانه ای برای در گیری بیابد(حداقل امشب تا فردا ) و به جد در پی تداوم رهبری ناتان یاهو در اسراییل، برای تداوم رهبری ترامپ در آمریکا باشد.

آن دسته از تندرو های اسراییلی که حامی ناتان یاهو هستند، خود را بین مرگ و زندگی می بینند و نه احتمالا و یا  شاید؛ بلکه به احتمال قوی از امشب تا غروب فردا و زمان پایان رای گیری در اسراییل، به منافع ملی ایران تعرض خواهد شد. در نتیجه با لحظاتی بسیار سرنوشت ساز مواجه هستیم که جز با توکل به خدا و تدبیر ایرانی، برای حفظ منافع ملی کشور، راهی دیگر نیست. با تدبیر و احتیاط می توان از این وضعیت بسیار بسیار خطرناک گذشت.

در ادامه قید شده که : گفتم منافع ملی؛یعنی باید منافع ایران در سراسر جهان را حفاظت و مواظبت کرد. همه ی سفارت خانه ها، همه ی کشتی ها جنگی و غیر جنگی ، در نهایت همه ی مرزها باید با نوعی آماده باش کامل و درجه ی یک تا پایان زمان انتخابات فردای اسراییل، حفاظت شوند. از هم اکنون تا پایان زمان انتخابات، حتا یک قایق ماهی گیری ایرانی هم  نباید در آب های بین الملل باشند. زیرا از تدبیر به دور است که دشمن سنگر بگیرد و ما در بلندی ها اورا نگاه کنیم.
به سنگر رفتن، فرار از جنگ و پشت کردن به دشمن نیست.

به نظر نگارنده، ناتان یاهو و ترامپ به صورت دیوانه وار به دنبال ادامه ی رهبری خود در اسراییل و آمریکا هستند و احساساتی عمل کردن ما در این زمان کوتاه،کاملا در جهت خواست آمریکا و اسراییل  و رای آوری ناتان یاهو خواهد شد. یعنی در حقیقت بی احتیاطی کردن ما، ریختن رای برای ناتان یاهو خواهد بود.صبور باشیم و به سنگرها بر گردیم تا بتوانیم با تدبیر ایرانی بر آن دو آشوبگر، فایق آییم.این احتمال هم وجود دارد که همین امشب با اقداماتی نظامی و به صورت نقطه زنی، برخی نقاط را مورد حمله قرار دهند و از آن عمل، در انتخابات سود جویند.

چو ایران نباشد تن من مباد/ زنده باد تدبیر و خرد و پاینده باد ایران

دکتر مهرداد جشنی پور از فعالان رسانه ای استان بوشهر نیز در یادداشتی به این موضوع واکنش نشان داده است.

در این یادداشت ، عنوان شده:

ای کاش ایشان ( دکتر شجاعی) می فرمودند منافع ملی ایران در چیست که کودک کشی مانند نتانیاهو و حامیانش بخواهند به آن آسیبی وارد سازند؟ بفرمایید تدبیر ایرانی چیست؟ چرا فکر می کنید ایرانیان انسان های احساساتی و ترسویی هستند ؟

جناب آقای دکتر شجاعی؛ اگر فردی با تخصص دیگری می خواست این گونه اظهار نظر کند شاید می توانستم خودم را گول بزنم و توجیه کنم که از فضای بین المللی ،قواعد بازی و نوع کارکرد بازیگران عرصه سیاست اطلاعی ندارد اما وقتی یک دانش آموخته سیاست اون هم نه در ایران بلکه در تاجیکستان تخصصی یاد گرفته این گونه اظهار نظر می کند به یقین حس می کنم که چقدر در شناخت مفاهیم اولیه علم سیاست در عجز قرار دارد.

گویی فراموش کرده اید که شکل گیری تحولات بنیادین در نظام بین الملل به واسطه نوع کارکرد بازیگران بین المللی است. این برداشت شما که از یک نگاه پر از ترس سرچشمه می گیرد چالشی جدی از سیاست سکوت و انزوا که بر خلاف موازین رسمی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است را پیش چشم ما هویدا می سازد.

بیایید منطقی تر به موضوع نگاه کنید و ببینید که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر جدید طی چهار دهه، هژمونی خود را چگونه در سیاست جهانی مطرح کرده است. کشور و حکومت دینی ما دارای سلطه ای فراگیر و بدون قید و شرط در حوزه جغرافیایی داخلی و تامین کننده امنیت کشور حتی از فضای برون مرزی است که به خوبی می داند که بر اساس پیمان وستفالی حقوق برابر و یکسان کشورها به عنوان واحدهای سیاسی مستقل در آن دیده شده و مطابق این پیمان کشورهای مستقل که حق تعیین سرنوشت خود را دارند، برابر هستند و حق دخالت در امور هم را ندارند بماند این که با ما یک رژیم کودک کش و غاصب به نام اسرائیل به جای یک کشور مواجه هستیم که در پشت سر خود کشور آمریکا با سیاست های تجاوزکارانه قرار دارد.

جناب دکتر شجاعی ؛ حال با این شرایط می لرزید که نکند جنگی بر علیه ما تا 24ساعت آینده رخ دهد پس سکوت کنیم؟ بهتر است به نقش حاکمیت ملی کشورمان در دو وجه تامین مشروعیت قدرت در منطقه و اثرگذاری این حاکمیت در عرصه معادلات بین المللی و به خصوص موازنه قدرت در سطوح منطقه ای و بین المللی توجه جدی داشته باشید تا بتوانید معنای تدبیر ایرانی را بهتر متوجه شوید. تدبیری که ردپای آن در هشت سال دفاع مقدس و رسوایی فراوان ارتش آمریکا در خلیج فارس کاملا مشهود است.

در آخر پیشنهاد می کنم بار دیگر پازل ژئوپلتیک منطقه را بررسی بفرمائید تا ببینید سیطره هژمونی جمهوری اسلامی ایران در کدام قسمت از قله آن قرار دارد. اگر به این نتیجه رسیدید که ایران در این پازل جایگاهی ندارد که توصیه شما در این تدبیرتان صحیح است وگرنه لطفا در تحلیل هایتان تجدیدنظر بفرمائید.

فراموش نکنید که راهبرد جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی بر مبنای قدرت و اقتدار و نه موضع ضعف بنا شده و اهداف این نظام در صورتی محقق می شود که شاهد افزایش بازدارندگی در عرصه سیاست خارجی، امنیت و منافع ملی باشیم پس ما را از حمله تندروهای رژیم کودک کش اسرائیل به منافعمان نترسانید.
منبع: سوک
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: