کد خبر: ۲۲۹۰۵۵
تعداد کل نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۱ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
جنوب نیوز: سال 1397 در حالی به مدار صفر درجه نزدیک می شود که استان بوشهر در حوزه های مختلف سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و عمرانی سالی پر فراز و نشیب را طی کرد.

×××حوزه امنیتی

در این بخش به جزء تاخیر شدید شرکت های مستقر در جنوب استان برای پرداخت حقوق کارگران همراه با تنش ها برای اخراج بیش از 400 نفر کارگر جذب شده در سازمان منطقه ویزه اقتصادی انرزی پارس، که سبب تجمعاتی هر چند پیوسته اما فاقد سازماندهی شده بود استان بوشهر مشکل خاصی نداشت.

به گواه شاخص های امنیتی که توسط مقامات ذی صلاح، رسانه ای شد قریب به اتفاق جرائم به جزء جرائم اینترنتی که با افزایش به دلیل ناکافی بودن سطح آگاهی مردم برای استفاده از اپلیکیشن ها همراه بود، مابقی جرائم از کاهش محسوسی برخوردار شدند.

فضای کلی امنیتی در سطح استان مطلوب ارزیابی شد و همچنان استان بوشهر جزء استان های سبز در حوزه امنیتی و در ردیف پنج استان اول کشور در این بخش شناخته می شود.

×××حوزه سیاسی

متاثر از حوزه امنیتی ، در این بخش نیز شاهد یک آرامش در فضای سیاسی استان بودیم. مردم همچنان با شور و حالی انقلابی در روزهای خاص انقلاب مانند راهپیمایی های روز جهانی قدس، روز 22 بهمن و روز 9 دی شرکت گسترده ای داشتند. برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با نگاه به مردم محوری برگزاری مراسم ها به بهترین شکل برگزار شد.

در سال جاری شاهد راه اندازی خانه احزاب استان بوشهر بودیم که اگرچه با تحریم بخشی از بدنه احزاب اصلاح طلب استان همراه بود اما حضور نمایندگان احزاب در سه تفکر اصول گرایانه ، اصلاح طلبانه و معتدل و آرامش در تعیین نمایندگان خود نشان از بالا بودن اندیشه سیاسی در استان بوشهر می دهد.

اگر چه انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال آینده برگزار می شود اما همچنان در سال جاری فضای سیاسی استان متاثر از حرکات زیرپوستی برخی از کاندیداهای احتمالی برای جذب آراء مردم بوده است. ورود لیست بالا بلندی از افراد شناخته شده و گمنام در عرصه کاندیداتوری احتمالی نمایندگی مجلس به رسانه ها و شبکه های اجتماعی، نشان می دهد که در سال آینده و با نزدیک تر شدن به زمان انتخابات باید شاهد یک شور و هیجان وافر برای انتخاباتی پرشور در تراز جمهوری اسلامی ایران باشیم.

از جمله نقاط منفی در کارنامه مدیر ارشد استانداری بوشهر در سال جاری تعلل فراوان همراه با زمان سوزی برای انتخاب برخی فرمانداران بود که قبل از تعیین جانشین، مکان خدمتی آنها تغییر کرد و سرپرستانی به جای آنها منصوب شد. اگرچه سرپرستان دستگاه های اجرایی و فرمانداری ها دارای همان میزان اختیاراتی هستند که قانون گذار به مدیران کل و فرمانداران اعطاء کرده است اما به دلیل نامطلوب بودن فضای ذهنی مردم، پیمانکاران و سرمایه گذاران بخش خصوصی به وجود سرپرست در این مراکز، روند هر گونه فعالیت منجر به هر نوع توسعه را با خلل مواجه کرد.

در سال جاری به همان میزان که استاندار بوشهر علاقمند به نشست با اصحاب رسانه و ارتقاء سطوح اطلاع رسانی از فعالیت های دولت در این استان بود اما همچنان برخی از مدیران دستگاه های اجرایی ، خبرنگار گریز بوده و درب های اتاق هایشان بر روی خبرنگارانی که زبان مردم هستند چند قفله بود که هیچ کلیدی حتی کلید روحانی نیز قادر به بازکردن آنها نشد.

در روزهای پایانی امسال ، شاهد حضور رئیس جمهوری در استان بوشهر بودیم که اگر چه با مخالفت و راه اندازی کمپینی به عنوان روحانی به بوشهر نیاید توسط برخی از اصلاح طلبان استان بوشهر مواجه شد اما پس از چند تغییر زمانی در برنامه حضور وی در استان بوشهر، بالاخره ایشان به این استان سفر کرد.البته عدم حضور ایشان در مرکز استان و صرفا اکتفاء به حضور در یک سری برنامه های در شهرستان کنگان و عسلویه با انتقادهای جدی نیز مواجه شد به گونه ای که یکی از مقامات استان هم ترجیح داد که به عسلویه نرود تا مراتب اعتراضش به گوش دکتر روحانی برسد.

××× حوزه اقتصادی

در این حوزه شاهد بی نظمی های گسترده ای در تنظیم بازار بودیم به گونه ای که با سوء تدبیرهای انجام شده مردم مجدد به صف شدند تا اوج حقارت آنها در پیش چشم میلیون ها ببننده ای قرار گیرد که تحولات ریز و درست کشور را در سطوح داخلی و بین المللی نظاره می کنند.

با محدودکردن مراکز توزیع کالاهای اسای مانند گوشت قرمز، گوشت سفید و شکر صف های طولانی شکل گرفت که حتی صدای استاندار بوشهر نیز در آورد. در این سال استاندار بوشهر باز هم دچار یک برای تغییر مدیران ناکارآمد حوزه اقتصادی منفعلانه عمل کرد و در مجموع نمره ضعیفی را در کارنامه کاری خود در این بخش بر جای گذاشت.

تغییرات وسیع ارزهای رایج و به خصوص دلار سبب شد که عملا از شش دوم امسال با رکود بی سابقه ای در بازار مواجه باشیم و به گفته مسئولان اتاق اصناف مرکز استان بوشهر، میزان ورشکستگی واحدهای صنفی به شکل معناداری افزایش یافت .

روند رو به رشد قیمت موادخوارکی نیز در سال جاری داری منحنی های رو به ارتفاء بود به گونه ای که در روزهای پایانی امسال شاهد قیمت های غیرقابل باوری از جمله گوشت قرمز تا 110 هزار تومان، گوشت سفید تا آستانه 17 هزار تومان، تجربه جدیدی از قیمت 8600 تومانی برای پیاز، 7000 هزار تومان برای گوجه، 7500 تومان برای خیار و قیمت های بالای 10 هزار تومان برای هر کیلو میوه هستیم. این شرایط معلول ناکافی بودن نظارت بر بازار بوشهر توسط متولیان بخش های دولتی و غیر دولتی است.

×××حوزه عمرانی

در این بخش و در ساختار پروزه های دولتی شاهد یک فعالیت خوبی در سطح استان بوشهر بودیم. حوزه معاونت عمرانی استانداری بوشهر در سالی که دولت با مشکلات گسترده مالی دست و پا می زد موفق شد پروزه های خوبی را اجرا کند. ارزیابی ها نشان می دهد که استاندار بوشهر و تیم همراهش در حوزه عمرانی موفق شدند که پروزه هایی که طی یک سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شده بود را نهایی و به مرحله بهره برداری برسانند و از طرفی نیز عملیات اجرایی چندین طرح آغاز کنند. یکی از مهمترین این پروزه ها، راه آهن شیراز بوشهر بود که پس از چندین سال بلاتکلیفی برای آن اعتبار مصوب و چراغ امید را در دل مردم روشن کرد.

افتتاح 1200 میلیارد تومان پروژه در هفته دولت و 960 میلیارد تومان پروژه در دهه فجر در استان بوشهر نشان از برنامه ریزی مناسبی است که در حوزه عمرانی استان بوشهر انجام شده است. در روزهای پایانی امسال با حضور رئیس جمهوری به استان شاهد افتتاح چندین ابر پروزه در حوزه نفت و گاز و پروزه های زیرساختی در حوزه بهداشت و درمان، اب و فاضلاب، کشاورزی ، صنعت ، شیلات و بنادر بودیم و با اعلام دکتر روحانی ،51 پروژه با اعتبار 1569 میلیارد تومان تخصیص یافت که می تواند توسعه خوبی را برای استان بوشهر را رقم زند. در مجموع استاندار و حوزه عمرانی توانست سال پر از موفقی را پشت سر بگذارد و از این باب اقداماتش در خور تحسین است.

در حوزه شهرداری بندر بوشهر نیز با آمدن دکتر امیری، فعالیت های درخور تحسینی طی قریب به چهارماه انجام شد به گونه ای که این میزان فعالیت در طی این چهارماه از عمر 1.5 ساله شورای پنجم قابل مقایسه نیست.

××× حوزه اداری

شاید مهمترین تحلیل در این بخش را بتوان سرازیرشدن مدیران غیربومی از استان های مجاور به بوشهر دانست که سبب شد با انتقادهایی از مدیریت ارشد استان همراه باشد. هرچند استاندار بوشهر به مانند هر مسئولی مختار به انتخاب تیم همراه برای ارائه خدمات ارزنده به مردم است اما برخی از مدیران منصوب شده وی چه از نوع داخلی و چه از نوع وارداتی چندان از قدرت بالای مدیریتی برخوردار نبودند.

سوء تدبیر معاون استاندار بوشهر در لغو تعطیلی پنج شنبه های برخی ادارات دولتی در حالی که استانداری و فرمانداری ها سطح استان همچنان تعطیل بودند نیز از مهمترین اتفاقی بود که در سال جاری رقم خورد و سبب نارضایتی های گسترده کارمندان دولت از این نوع مدیریت کوچه بازاری شد. تصمیمی که حتی استاندار بوشهر نیز در نشست پایانی سال با خبرنگاران و در مواجه با این سوال که لغو تعطیلی روز پنج شنبه ها در برخی ادارات دولتی چه دست آوردی داشته است؟ نتوانست جواب قانع کننده ای برای آن بتراشد.

عدم تامین پاداش پایان خدمت برای کارمندان دولت در استان در کنار معوقات وسیع کادر درمانی و پزشکی به دلیل عدم پرداخت بیمه ها به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز سبب شد تا بازنشستگان و کارمندان دولت همچنان مستاصل باشند. در کنار این موارد باید به پرداحت حق مناطق جنگی اشاره کرد که مطابق با بند ث ماده ۱۱۲ قلنون برنامه ششم، سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند اعتبار لازم را برای اعمال سقف فوق‌العاده‌ پیش‌بینی شده در بند(۱)‌ ماده(۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تأمین و اعمال نمایند. این بند قانونی برای برخی ادارات دولتی در سطح مناطق تعریف شده جنگی در برخی از نقاط چهارگانه استان عملیاتی و به اجرا در امد و برخی از کارمندان دولت همچنان از آن در سال جاری بی بهره ماندند.

اگرچه سال به اتمام رسد اما همچنان برخی ادارات با سرپرستی اداره می شوند که نشان از یک تعلل و سردرگمی در حوزه مدیریت استان بوشهر دارد. پس از شش ماه همچنان شرکت توزیع برق استان بوشهر با سرپرست اداره می شود در حالی که تمیمی در این ساختار پرونده قابل دفاعی داشته و مدیران ارشد شرکت توانیر نیز بر حضور وی پافشاری می کنند که نیازمند چراغ سبز استاندار بوشهر برای صدور حکم وی هستند. فرمانداری دشتستان به عنوان بزرگترین فرمانداری استان با هشت شهر همچنان بلاتکلیف است و اگر چه از آبان ماه امسال زمزمه هایی برای انتقال زارع به گیلان شنیده شد اما استانداری بوشهر چندان خود را آماده برای این اتفاق نکرد.

××× حوزه ورزشی

با وجود موفقیت های برخی تیم های ورزشی در سطوح ملی اما همچنان استان بوشهر از بی توجهی گسترده به حوزه ورزش در رنج و عذاب است. تیم فوتبال پارس جنوبی جم به عنوان نماینده شایسته استان بوشهر در لیگ برتر، با هزار یک مشکل اعتباری دست و پنجه نرم می کند و یک نفر در استان پیدا نمی شود که بخواهد به شکل معناداری از این تیم حمایت مناسب داشته باشد. هیات های ورزشی استان بوشهر  در کمبود شدید منابع در حال نابودی هستند و در حالی که استان بوشهر در هر رده ای می تواند چندین تیم مطرح با اسپانسرهای قوی از شرکت های بزرگی صنعتی در استان بوشهر داشته باشد اما همچنان در این بخش یتیم و بدون صاحب است.

مسئولان حوزه ورزش استان صرفا به یک تا دو نشست خبری در طول سال رضایت می دهند و  مردم و اصحاب رسانه چندان از فعالیت های عمرانی در حوزه ورزش با وجود تلاش های انجام شده اطلاعاتی در دسترس ندارند.

××× حوزه فرهنگی

در این بخش فعالیت های جسته و گریخته ای انجام شد اما همچنان این حوزه متاثر از بی توجهی دولت روزهای خوشی را طی نکرد. عدم تخصیص یارانه های مناسب به حوزه نشر سبب شد که دو روزنامه و چندین هفته نامه در سطح استان با مشکلات عدیده ای برای چاپ مواجه شوند به گونه ای که به جزء تعدادی معدود از این مطبوعات، مابقی صرفا نامی را یدک می کشند و همچنان به دنبال راهی برای پرداخت بدهی های خود به هر در و دروازه ای سرک می کشند که تاکنون چیزی عاید آنها نشده است.

اتفاق خوب امسال در بخش فرهنگ ، بهره برداری از یک سالن مجهز 700 نفره در مرکز استان است که می تواند به عنوان یک مکان مناسب برای برگزاری مراسم های هنری و فرهنگی از آن استفاده شود. این سالن مجهیز در طی کمتر از دو سال ساخته شد و نشان می دهد که اگر مدیران بخواهند هر کاری شدنی است.

در اواخر سال جاری با تغییرات مدیریت در عرضه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مواجه بودیم تا پس از پنج سال، خانم دکتر ماحوزی از قطار مدیریتی استان خارج و به جای ایشان خانم دکتر کرم پور جوان سوار شود. ماحوزی اگر چه خود یک فرد اصلاح طلب شناسنامه دار بود اما مهمترین منتقدین وی همان هم قطارانش بوده که بر سر یک سری امکانات و تغییرات مدیریتی در سطح استان با وی کلنجار می رفتند هر چند که استاندار سابق بوشهر با همه سعی و توان موفق نشد وی را به دلیل حمایت های گسترده شخص وزیر از ایشان برکنار کند.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
حسین حشمتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
0
0
آقا مهرداد جشنی پور ازآن دسته خبرنگارانی است که بنده ازدوره اولین خانه مطبوعات اورا می شناسم، شخصیتی متین وقیافه ای دلنشین وقلمی شیوا دارد، نمیدانم ازچه زمانی دارای رتبه علمی دکتراشده است ودرچه رشتنه ای؟ اما این را میدانم که علی رغم داشتن تفاوت سلیقه سیاسی به غنوان یک همکار مطبوعاتی فعال موردعلاقه ام بوده،دررابطه بااین یادداشت به نظرم کارنامه عملکرد مجموعه مدیران استان را به صورت (زشت وزیبا) ترسیم نموده والبته در آیتمهای، امنیتی،سیاسی، باحزم واحتیاط ودرعرصه های اقتصادی واداری، ورزشی وفرهنگی اگرهم نقدی را وارد دانسته با شیرین زبانی مطرح ساخته ودرجمع بندی هم بامشی وفق ومدارا قلم فرسایی کرده است، به نظر می رسد رابطه ایشان به عنوان روزنامه نگاروچهره شاخص طیف اصولگرا بادولت اعتدالگرای حجت الاسلام دکتر حسن روحانی صمیمانه تر ازرفتار وگفتار بادولت مهرورز دکتر احمدی نژاد که مورد حمایت قاطع اصولگرایان بود، می باشد.
خبرنگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
0
0
من هم با صحبت های جناب آقای حشمتی همکار پیشکسوت در عرصه رسانه موفق هستم. آقای دکتر جشنی پور را از آن طیف خبرنگارای می دانم که یه صراحت در کلام و نقد شناخته می شود و هرگز حاضر نیست که منافع استان به خطر بیافتد و ساکت بنشیند. من باب اطلاع استاد حشمتی آقای جشنی پور دانش آموخته رشته علوم سیاسی در مقطه دکترای تخصصی است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: