کد خبر: ۲۲۸۸۸۲
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۴ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
شمیمه بگیم، دختر جوان بریتانیایی که چندی پیش موضوع لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشتش به بریتانیا خبرساز شد نوزاد خود را بر اثر سینه‌پهلو از دست داده است.
به گزارش جنوب نیوز و به نقل از بی‌بی‌سی، نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکا هستند و کنترل این اردوگاه در شمال سوریه را در دست دارند مرگ پسر شمیمه را تایید کرده‌اند.

بنابر گواهی فوتی که روز جمعه برای نوزاد پسر شمیمه بیگم صادر شده علت مرگ سینه‌پهلو اعلام شده است. این نوزاد کمتر از ۳ هفته بود که در همین اردوگاه به دنیا آمده بود.

شممیه بیگم چهار سال پیش و هنگامی که یک نوجوان ۱۵ ساله بود به همراه دو دختر دبیرستانی دیگر لندن را ترک و از طریق ترکیه به سوریه رفت تا به داعش بپیوندد.

او از چند هفته پیش که به اردوگاه پناهجویان منتقل شده بود خواستار بازگشت به بریتانیا شده بود اما وزارت خارجه این کشور با رد این درخواست اعلام کرد شهروندی بریتانیایی او لغو شده است.

یاگو ریدجیک، همسر شمیمه که یک پیکارجوی هلندی داعش است در زندانی در نزدیکی ارودگاه محل اقامت شمیمه قرار دارد و آن طور که گزارش شده از مرگ پسرش مطلع شده است.

امدادگر متخصص اطفالی که برای هلال احمر کردی کار می‌کند و به اردوگاه محل نگه‌داری شمیمه هم خدمات ارایه می‌کند به بی‌بی‌سی گفته این نوزاد پسر دچار مشکلات تنفسی شدید شده بود.

آن طور که گزارش شده نوزاد که نامش جراح گذاشته شده بود صبح روز پنجشنبه به دکتر و سپس به همراه مادرش به بیمارستان منتقل شده اما در حدود ساعت یک و نیم ظهر جان داده است.

بنابر این گزارش پس از مرگ جراح، شمیمه به اردوگاه بازگردانده شده و جسد نوزاد امروز (جمعه هشتم مارس) به خاک سپرده شده است.
 
ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا در واکنش به این خبر به بی‌بی‌سی گفت: "با کمال تاسف باید گفت که کودکان بسیاری که کاملا بی‌گناه هم هستند در جبهه‌های این جنگ به دنیا آمده‌اند. من هیچ چیزی ندارم بگویم به غیر احساس هم‌دردی و دل‌سوزی برای این کودکان که سرنوشت‌شان به این جریان کشیده شده است. این هشداری است برای همه که بدانند بودن در میدان جنگ تا چه حد خطرناک است."

شمیمه بیگم حدود یک ماه پیش پس از ترک شهر باغوز که آخرین شهر تحت کنترل داعش در سوریه بود به اردوگاه پناهجویان در سوریه منتقل شده و از سوی یک روزنامه‌نگار شناسایی شد.
او چند روز پس از انتقال به این اردوگاه زایمان کرد . جراح، نخستین نوزادش را به دنیا آورد.

از آنجایی که این نوزاد پیش از اعلام لغو شهروندی خانم بیگم از سوی وزارت خارجه بریتانیا متولد شده بود شهروند این کشور محسوب می‌شد.

تسنیم آکونجی، وکیل خانواده خانم بیگم صبح امروز ابتدا از گزارش‌های جدی درباره مرگ جراح، نوزاد پسر شمیمه، دریافت کرده است. او چند ساعت بعد مرگ این نوزاد را تایید کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: