کد خبر: ۲۲۸۷۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۷
در پی بالا گرفتن رقابت روسیه وآمریکا برای تصاحب بازارهسته ای عربستان؛ یک مقام روسی روز یکشنبه از آمادگی مسکو برای فروش فناوری رآکتورهای هسته ای نسل سوم خبر داد.

به گزارش جنوب نیوز به نقل از تارنمای «روزنامه لندنی» الشرق الاوسط، « الکساندر ورونکف» مدیرکل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای شرکت دولتی «روس اتم» اعلام کرد که کشورش پیشنهاد فروش فناوری راکتورهای نسل سوم ( VVER-1200) (راکتورهای بی – آبی) به عربستان داده است.

ورونکف همچنین از مطالعه برای ساخت یک مرکز علوم هسته ای و فناوری برپایه رآکتور پژوهشی و با طراحی روسیه در عربستان خبر داد.

پیش از این، گفته شده بود که روسیه راکتورهای نسل سوم را که به تازگی در این کشور به مرحله عملیات تجاری رسید، در نیروگاه هسته‌ای مصر راه اندازی می کند.

خبر اعلام آمادگی روس اتم برای تجهیز عربستان به رآکتورهای نسل سوم در حالی مطرح می شود که امروز یکشنبه روزنامه نیویورک تایمز آمریکا طی گزارشی اعلام کرد، دولت دونالد ترامپ در نظر دارد رآکتورهای هسته‌ای به عربستان سعودی بفروشد.

به گزارش این رسانه آمریکایی، مساله فروش رآکتورهای هسته ای آمریکا در دیدار «جرد کوشنر» داماد ترامپ با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان مطرح شده است.

خبر تجهیز عربستان به رآکتورهای آمریکایی درحالی مطرح می شود که دولت واشنگتن همواره ایران را به خاطر داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز هدف تحریم های یکجانبه و ظالمانه قرار داده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: