کد خبر: ۲۲۸۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
در جریان این رأی‌گیری ۱۸ نماینده جمهوری‌خواه هم به جمع دموکرات‌ها پیوستند؛ اقدامی که می‌تواند جمهوی‌خواهان در مجلس سنا را هم تشویق به رأی مثبت در این زمینه کند.
مجلس نمایندگان آمریکا طرح توقف کمک‌های آمریکا به عربستان در جریان جنگ چهار ساله یمن را تصویب کرد.

به گزارش جنوب نیوز، در صورت رای آوردن این طرح در مجلس سنا دونالد ترامپ ممکن است آن را وتو کند که در این صورت نخستین وتوی او در دو سال گذشته و پس از ورود به کاخ‌سفید خواهد بود.

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا که اکنون اکثریت آن در دست دموکرات‌هاست، با ۲۴۸ رأی موافق در برابر ۱۷۷ رأی مخالف این طرح را تصویب کرد.

در جریان این رأی‌گیری ۱۸ نماینده جمهوری‌خواه هم به جمع دموکرات‌ها پیوستند؛ اقدامی که می‌تواند جمهوی‌خواهان در مجلس سنا را هم تشویق به رأی مثبت در این زمینه کند.

ماه دسامبر گذشته مجلس سنا هم طرح مشابهی را به تصویب رساند. در آن زمان ۵۶ سناتور به این طرح رأی مثبت دادند اما آن مصوبه با مخالفت پل رایان، رئیس وقت مجلس نمایندگان به جایی نرسید.

پل رایان در پایان سال میلادی گذشته از ریاست مجلس نمایندگان استعفا داد و با به قدرت رسیدن دموکرات‌ها در این مجلس نانسی پلوسی دموکرات، رئیس جدید مجلس نمایندگان شد.

در صورتی که این طرح در مجلس سنا هم به تصویب برسد، دونالد ترامپ تحت فشار قرار خواهد گرفت که یا با امضا کردن آن دستور قطع کمک به ائتلاف به سرکردگی عربستان در جنگ یمن را صادر کند و یا با استفاده از حق وتو آن را نپذیرد و مقابل کنگره بایستد. در صورت وتو، کنگره باید برای مقابله با رئیس‌جمهوری تعداد امضاهای زیر این مصوبه را در هر دو مجس سنا و نمایندگان دست کم به دو سوم تعداد نمایندگان برساند.

همزمان در مجلس سنا هم برخی از چهره‌های برجسته از جمله لیندسی گراهام هفته گذشته طرحی را پیشنهاد کردند که زمینه مجازات عربستان به علت قتل جمال خاشقجی هموار می‌کند.

سناتور گراهام جمهوری‌خواه هفته پیش با صدور بیانیه‌ای گفته بود: هرچند عربستان یک متحد استراتژیک است، رفتار ولیعهد آن کشور از جهات مختلف بی‌احترامی به این رابطه بوده و به نظر من بسیار مسموم‌کننده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت دونالد ترامپ هشدار داده بود چنانچه کنگره دست به تصویب قوانینی برای پایان دادن به حمایت نظامی از ائتلاف ریاض در جنگ یمن بزند، آن را وتو خواهد کرد.

در طرح مصوب مجلس نمایندگان پیش‌بینی شده که تمام حمایت‌های نظامی آمریکا از عربستان سعودی ظرف ۳۰ روز متوقف شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: