کد خبر: ۲۲۸۰۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱:۵۵ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۷
جنوب نیوز- دکتر ایرج مزارعی: این روزها در حالی چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن میگیریم که این انقلاب به بلوغ کامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود رسیده و شعاع، دایره و گستره آن کاملا بعد جهانی بخود گرفته است. بطوری که این انقلاب و گفتمان آن در ذهن اندیشمندان و متفکران غربی و آکادمی های آنها مورد کنکاش و توجه اساسی قرار گرفته است.

با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی معمای دلایل و علل پیروزی این تفکر همچنان در ذهن اندیشمندان غربی پیچیده و سنگینی میکند و هنوز بررسی ریشه های این رخداد عظیم به عنوان یکی از دل‌مشغولی های صاحب نظران و تاریخ‌نگاران غربی مطرح است و انها نتوانسته اند پایه های اساسی این انقلاب را که بر محور مردم، ایدولوژی و رهبری حضرت امام (ره) بود به معنای واقعی تشخیص بدهند.

انقلاب اسلامی ایران به تعبیر "میشل فوکو” فیلسوف فرانسوی روحی تازه در جهان قرن بیستم بوجود اورد، روحی که به تبع شکل گیری و تولد و زایش آن در سال ۵۷  توانست بسیاری از معادلات حاکم بر روابط بین الملل و نظام دوقطبی جنگ سرد را تغییر دهد. این روح در دنیای روابط بین الملل تاثیری بس شگفت انگیز داشت و همچنان بعد از گذشت نزدیک به ۴۰ سال ذهن تحلیلگران و مفسران غربی را به خود مشغول کرده است.

این انقلاب از بدو تولد تا کنون آبستن حوادث و سوانح زیادی در خود بوده است و از همان آغاز تولد تا کنون مورد هجمه های ناجوانمردانه کشورهای غربی و تفکرات لیبرالیسم و سوسیالیسم بوده است، بطوری که اگر انقلاب اسلامی را به چهار دهه تقسیم کرده باشیم در هر برهه و زمانی این انقلاب مورد حمله و یورش مستقیم و خصمانه دشمنان در قالب جنگ تحمیلی، تحریم سیاسی، تحریم اقتصادی و... قرار گرفته است.

در خصوص علل و عوامل این هجمه و دشمنی های نامتوازن دلایل زیادی وجود دارد که از حوصله این نوشتار خارج است و نمیتوان به طور کامل به تبیین آن پرداخت. این انقلاب به جهت تفکرات عدالت طلبی و مشی مبارزه با استعمارگری، امپریالیسم و عدم تحمل زور از همان ابتدا خود را در مقابل و تقابل با تفکرات یکجانبه گرایانه غرب دید، چرا که این گفتمان حمایت از اقشار آسیب پذیر و مستضعف را بعنوان استراتژی خود قرار داده بود و این رویکرد نمیتوانست مورد پذیرش ایادی ظلم و زور قرار بگیرد و فلذا از همان ابتدا این انقلاب را مورد نامهربانیهای زیادی در داخل و خارج از کشور قرار دادند.

صدور انقلاب بعنوان مهمترین استراتژی این انقلاب نقطه اصلی تلاقی با غرب از همان ابتدا بود، بطوری که وقتی حضرت امام در همان نقطه شروع این انقلاب در ۱۵ خرداد سال ۴۲ این نحله فکری را مطرح کرد مورد دشمنی های زیادی از طرف رژیم شاهنشاهی و ایادی آنها قرار گرفت که این دشمنیها همچنان نسبت به این نحله فکری ادامه دارد.

در این جا به این نکته هم اشاره نمایم که به جهت محتوی اسلامی و انسانی این انقلاب، امروز این تفکر در گوشه گوشه جهان خود را در معرض دید افکار عمومی کشورهای جهان قرار داده و است و مورد پذیرش بسیاری از جنبشها و تفکرات آزادی خواهان جهان قرار گرفته است که اوج آن را در گفتمان و جریان مقاومت در منطقه غرب آسیا میبینیم که این تفکر بعنوان یک امر اجتناب ناپذیر در سیاست خارجی آنها تبدیل شده است.

حال که ما در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب قرار داریم و تفکر و گفتمان انقلاب اسلامی خود را بعنوان یک رهیافت مورد پذیرش در بسیاری از کشورهای جامعه جهانی قرار داده است میطلبد که در داخل کشور نیز این تفکر و گفتمان همچنان بعنوان یک راهبرد اساسی در سیاست داخلی و خارجی ما در دستور کار مسولین و کارگزاران دولتی قرار داشت.
برچسب ها: ایرج مزارعی ، سیاست
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: