کد خبر: ۲۲۷۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۲:۳۹ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
آیا امارات از دولت ایران جاسوسی کرده است؟

دستگاه اطلاعاتی امارات متحده عربی در سال‌های اخیر به کمک مقامات اطلاعاتی سابق غربی به نرم‌افزار‌هایی دست یافته است که بوسیله آن‌ها، از صد‌ها هدف در خاورمیانه و اروپا جاسوسی کرده است.

به گزارش فرارو، در روز‌های اخیر گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد امارات به کمک تیمی از مقامات اطلاعاتی سابق آمریکایی گوشی آیفون فعالان، دیپلمات‌ها و رهبران خارجی را بوسیله یک نرم افزار جاسوسی پیچیده به نام «کارما» هک کرده است.

امارات از سال ۲۰۱۶، عملیات جاسوسی از تلفن همراه اهداف خارجی را شروع کرده و آیفون تعدادی از مقامات بلندپایه خارجی، از جمله امیر قطر، را هک کرده است. یک یگان عملیات تهاجمی سایبری در ابوظبی، متشکل از مقامات امنیتی امارات و ماموران سابق اطلاعاتی آمریکا، از جاسوس‌افزار کارما استفاده کرده است. این عملیات که «پروژه کلاغ سیاه» نامگذاری شده، توسط خبرگزاری رویترز افشا شده است.

ماموران دخیل در این پروژه، کارما را ابزاری توصیف کرده‌اند که از راه دور بوسیله وارد کردن شماره تلفن یا ایمیل، آیفون هدف را هک می‌کند. این ابزار محدودیت‌های دارد؛ روی گوشی‌های اندروید کار نمی‌کند و تماس‌های تلفنی را هم شنود نمی‌کند. با این حال، ابزار مهمی است و برخلاف بسیاری از ابزار‌های دیگر، نیازی به کلیک کردن هدف بر روی یک لینک مشخص ندارد.

در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، امارات از طریق کارما، تصاویر، ایمیل‌ها، پیام‌های متنی و موقعیت آیفون‌های اهداف را بدست آورد. علاوه بر این، به گذواژه‌های حفظ شده اهداف هم دسترسی پیدا کرد. معلوم نیست که آیا کارما هنوز کار می‌کند یا خیر. ماموران سابق به رویترز گفته‌اند که در پایان سال ۲۰۱۷، با بروزرسانی نرم‌افزار آیفون توسط اپل، کارآمدی کارما کمتر شده است. امارات ابزار کارما را از یک فروشنده خارجی خریداری کرده است.

رویترز به نقل از ماموران سابق پروژه کلاغ سیاه مدعی شد، تیم این پروژه موفق شد حساب صد‌ها شخصیت برجسته سیاسی خاورمیانه و فعالان سراسر منطقه و بعضا اروپا را هک کند. به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۷، ماموران اماراتی با استفاده از کارما، آیفون شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، محمد شمشک، معاون سابق نخست وزیر ترکیه، و یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان، را هک کردند.

شمشک، که در ژوئیه گذشته از منصب خود کناره گیری کرد، به رویترز گفته حمله سایبری به گوشی‌اش «مخوف و بسیار آزاردهنده» بود.

توکل کرمان، برنده جایزه صلح نوبل، نیز توسط پروژه کلاغ سیاه هدف قرار گرفته شد. علاوه بر این، به گفته بی‌بی‌سی‌عربی، مقامات امنیتی امارات بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، از صد‌ها هدف در خاورمیانه و اروپا، از جمله دولت‌های قطر، یمن، ایران و ترکیه، جاسوسی کرده‌اند.

اماراتی‌ها در سال‌های اخیر، علاقه زیای به جاسوس‌افزار‌های پیشرفته نشان داده‌اند. در آگوست ۲۰۱۸، روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش کرد که امارات برای بیش از یک سال از یک جاسوس‌افزار اسرائیلی استفاده کرده است. مقامات بلندپایه اماراتی به دنبال بروزرسانی فناوری جاسوسی بودند آن‌ها برای دریافت اینگونه فناوری دست به دامن شرکت سازنده جاسوس‌افزار «گروه ان اس او»، مستقر در اسرائیل، شده‌اند. اما قبل از خرید این فناوری می‌خواستند مطمئن شوند که کار می‌کند؛ بنابراین از شرکت اسرائیلی پرسیده‌‎‌اند که آیا این فناوری می‌تواند به طور سری تماس‌های امیر قطر را ضبط کند؟ یا اینکه آیا می‌تواند تماس‌های سردبیر روزنامه العرب لندن را شنود کند؟

چهار روز بعد، نماینده شرکت اسرائیلی دو تماس ضبط شده عبدالعزیز الخمیس، سردبیر العرب، را با ایمیل به طرف اماراتی ارسال کرد.

برخی قربانیان جاسوس افزار‌های گروه ان اس او، علیه این شرکت شکایت کرده‌اند. در یکی از این شکایت‌ها ادعا شده که امارات بوسیله ابزار‌های این گروه از حکومت‌های خارجی جاسوسی می‌کند.

به عنوان نمونه، اماراتی‌ها از شرکت اسرائیلی درخواست کرده‌اند که تماس‌های شاهزاده متعب بن عبدالله، وزیر وقت گارد ملی عربستان، و سعد حریری، نخست وزیر لبنان، را شنود کند.

مواردی که تاکنون افشا شده است به چند شخصیت بلندپایه محدود می‌شود. اما رسانه‌های غربی ادعا می‌کنند صد‌ها شخصیت سیاسی دیگر هم هدف جاسوس افزار‌های امارات قرار گرفته‌اند. این موارد نشان می‌دهد که امارات تمایل زیادی به جاسوسی از شخصیت‌های سیاسی منطقه دارد و احتمالا این جاسوسی سایبری را ادامه می‍‌دهد.
برچسب ها: امارات ، ایران ، جاسوسی ، سیاست
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: