کد خبر: ۲۲۶۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۱۷ دی ۱۳۹۷
یک عضو فراکسیون امید ادعا کرد که اعتماد عمومی به دستگاه‌های حاکمیتی به حد اعتماد به «بنگاه‌های معاملاتی» رسیده است!
«محمد عطریانفر»، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ به تازگی در بخشی از یک گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران اظهار کرده است: در مجلس شورای اسلامی اگرچه دو نظریه سیاسی اصلاح‌طلبی و اصولگرایی نمایندگانی دارند اما خوشبختانه جریان اصلاح‌طلب در حاشیه خود تقریباً عنصر تندرویی ندارد. البته ممکن است تک نمایندگانی از جریان اصلاح‌طلب که در قالب فراکسیون امید شکل حقوقی گرفته است برخی اظهارات تند را داشته باشند اما آن صداها جریان غالب نیست. در حالی که در جناح مقابل گرچه با یک جریان منطقی و معقول اصولگرا مواجهیم اما در کنارش جریان مؤثری به اسم جبهه پایداری در واقع همان تفکرات تند و افراطی جریان اصولگرا را نمایندگی می‌کند.

او در ادامه تصریح می‌کند:

«به‌صورت کلی کسانی که از رویکردهای افراطی فاصله می‌گیرند معنای متناظرش این است که آنها به عقلانیت سیاسی بیشتر پایبندی نشان داده‌اند. در حوزه فعالیت‌های سیاسی در ایران، جریان اصلاح‌طلب امروزی که اندیشه چپ دیروز را نمایندگی می‌کند عمدتاً به‌دلیل فراز و فرودهایی که در لابیرنت‌های قدرت سیاسی ایران داشته و اتفاقاً فراز و فرودهای سنگینی هم بوده است زودتر به عقلانیت سیاسی معتدل دست پیدا کرد. نفس این عقلانیت سیاسی دلالت بر ضعیف شدن جریانات تندرو دارد. اما متأسفانه در حوزه اصولگرایان این اتفاق نیفتاده است؛ یعنی عقلانیت به مفهوم واقعی شکل نگرفته لذا در کنار معتدلین عناصر تندروشان هنوز مؤثرند. »[۵]

*البته عقلانیت بیشتر اصلاح‌طلبان نشانه‌های واضحی هم دارد که مردم باید درباره آنها قضاوت کنند.

توهین درازهی، عضو فراکسیون امید و نماینده اصلاح‌طلب مجلس به یک کارمند دولتی، دستگیری عمده فعالان ستادی اصلاح‌طلب در فتنه سال ۸۸، عدم توانایی اصلاح‌طلبان برای انتصاب یک شهردار کارآمد در تهران طی ۲ سال گذشته، اصرار بر اشتباهات سال ۸۸، تأکید بر رفتار دشمنانه و البته مسبوق به سابقه «تحریم انتخابات»، توهین‌های هر روزه به مردم و رقبای سیاسی و تأکید بر گران کردن تهران بزرگ، بخشی از عقلانیت اصلاح‌طلبان است که عطریانفر به آن اشاره دارد!

گفتنیست، پیش از این، فائزه هاشمی نیز در ایام تبلیغات انتخابات مجلس دهم طی اظهاراتی از این گفته بود که در مجلس فعلی (مجلس اصولگرای نهم) عقلانیتی دیده نمی‌شود .[۶]

ما همچنین این قضاوت را به عهده مردم می‌گذاریم که عقلانیت اصولگرایان بیشتر است که شهرداری تهران طی ۱۲ سال حضور قالیباف، ۹۵ درصد اجرائیات عمرانی تهران بزرگ را به اتمام رساند یا عقلانیت اصلاح‌طلبان که بارزترین ثمره حضور ۵ شهردار و سرپرست آنها طی ۲ سال گذشته حضور در مجلس رقص بوده است؟!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: