کد خبر: ۲۲۶۷۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱:۵۷ - ۱۲ دی ۱۳۹۷
با پیگیری نماینده هرمزگان صورت گرفت؛
مرتضی الویری درنامه ای به رهبر انقلاب خواستار صدور دستور ایشان برای جلوگیری از ورود پساب به خلیج فارس شد.
به گزارش جنوب نیوز، پس ‌از پیگیری های کیانوش جهانبخش، عضو هرمزگانی شورای عالی استان ‌ها، نامه‌ای از سوی شورای عالی استان‌ها به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر رسیدگی به موضوع وضعیت ورود فاضلاب صنعتی و خانگی به خلیج‌ فارس در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال شد.

این بار اما مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ ها به نمایندگی از سایر نمایندگان در پی استمرار پیگیری‌ های عضو شورای شهر بندرعباس، در نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی خواستار دستور رسیدگی به درخواست نمایندگان شورای عالی استان‌ها شده است.

در نامه اولویری رییس شورای عالی استان ها خطاب به رهبر انقلاب آمده:

احتراماً حضرت‌عالی مستحضر هستید که خلیج ‌فارس برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارای شأن و حرمتی خاص و جایگاهی ارزشمند و ویژه است و در عرصه بین‌المللی موجب افتخار و اعتبار کشور است و پذیرش مالکیت و استیلای کشور بر این آبراه، آن ‌قدر برای بیگانگان سخت و صعب است که چون در سایه تفضل و عنایت الهی و با حضور مقتدرانه و پایمردی نیروهای مسلح کشور، از تعرض و دست‌اندازی به حدود و ثغور جغرافیایی و جزایر سوق‌الجیشی آن نا امید شده‌اند، سودای خام مصادره نام آن به نفع خود را در سر می‌پرورانند.شهر بندرعباس نیز که در ساحل این خلیج پربرکت واقع‌شده است، جایگاه شایسته‌ای در میان شهرهای جنوبی به لحاظ ظرفیت بالقوه استقرار شیلات و صنایع مرتبط و توسعه صنعت گردشگری دارد. لکن چند سالی است که این دو کانون ارزشمند اقتصادی، گردشگری از سوی بعضی از دستگاه‌های اجرایی مورد بی ‌مهری واقع ‌شده‌اند.

مدت‌ هاست که شاهد ورود پساب ‌های خانگی و پسماندها و فاضلاب ‌های صنعتی شهر بندرعباس داخل خورها و انتقال آن به خلیج‌ فارس و آلودگی محیط دریایی و سواحل آن هستیم و علاوه بر اینکه بخش وسیعی از مناطق شهری تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار ندارند و پساب خروجی تصفیه ‌خانه نیز داخل دریا سرازیر می‌شود.

این امر موجب آلودگی محیط ‌زیست، شیوع بیماری‌ های پوستی و عفونی و کاهش حضور گردشگران در محدوده شهر و ساحل شده است. درحالی ‌که در سیاست‌ های کلی نظام در حوزه‌ های سلامت و محیط‌ زیست-ابلاغی جناب عالی- بر "مدیریت جامع، هماهنگ و نظام ‌مند منابع حیانی(از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی"، "اصلاح شرایط زیستی به‌منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی"، " پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌ های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط ‌زیست و مجازات مؤثر و بازدارند ی آلوده‌ کنندگان و تخریب ‌کنندگان محیط ‌زیست و الزام آنان به جبران خسارت" و پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده ‌ی هوا، آب‌ و خاک" تأکید شده است.

علیهذا با عنایت به وظایف مصرحه و تکالیف قانونی وزارت نیرو(شرکت آب و فاضلاب) در این خصوص و لاینحل ماندن مشکلات مذکور، موضوع از طریق اعضای محترم شورای اسلامی شهر بندرعباس و نمایندگان شورای عالی استان ‌ها مورد پیگیری قرار گرفت و پس از بررسی در کمیسیون ‌های تخصصی شورای عالی استان ‌ها، درخواست رسیدگی و لزوم حل این معضل به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ارجاع گردید که در حال پیگیری است.

اینک با عنایت به اهمیت و حساسیت موضوع، از محضر ارجمند حضرت‌عالی استدعا داریم در خصوص رسیدگی به درخواست نمایندگان شورای عالی استان‌ها دستور اقدام مقتضی، صادر و ارشادات و رهنمودهای عالی را امر به ابلاغ فرمایید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: