کد خبر: ۲۲۴۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۲۵ مهر ۱۳۹۷
درحالی مقامات پاکستان بعد از هر حادثه تروریستی در مرز ایران قول پیگیری و مقابله می دهند که از ابتدای امسال حداقل هشت حمله تروریستی ازخاک این کشورعلیه پاسگاههای مرزی ما انجام شده و دیروز نیز در اقدامی دیگر تعدادی مرزبان در مرز میرجاوه ربوده و به پاکستان منتقل شدند.
از ابتدای امسال افزون بر 10 نفر از نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند که از این تعداد هشت شهید در مرز میرجاوه در درگیری با اشرار به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
علاوه بر این در این مدت پنج حمله گروهک تروریستی که قصد ورود به خاک ایران از نقطه مرزی سراوان را داشتند، توسط نیروهای قرارگاه قدس سپاه پاسداران ناکام ماند که در آخرین درگیری 6 مهر سالجاری خبر هلاکت «ملاهاشم نکری» شخص دوم گروهک تروریستی جیش الظلم مخابره شد و ضرب شصتی اساسی به تروریست ها وارد کرد.
اما اکنون که اعضای این گروهک توان مقابله نظامی و رو در رو با نیروهای جان برکف جمهوری اسلامی را ندارند شامگاه گذشته (دوشنبه 23 مهر) با استفاده از عوامل نفوذی در پایگاه مراقبتی در نقطه صفر مرزی لولکدان میرجاوه تعدادی از بسیجیان بومی و نیروهای هنگ مرزی را ربودند.
نکته قابل توجه فعالیت آزادانه این گروهک تروریستی در خاک کشور پاکستان است که در طول 6 ماهه گذشته چندین بار به خود اجازه تجاوز به مرز جمهوری اسلامی ایران را داده و بعد از هر درگیری اعضای باقیمانده این گروهک به خاک پاکستان متواری شدند و این بار نیز با ربودن تعدادی از مرزبانان ایران مجددا به لانه خود در گوشه ای از خاک آن کشور بازگشتند.

**پاکستان باید مسئولیت پذیرتر باشد
پس از حادثه دیروز و ربوده شدن تعدادی از نیروهای نظامی ایران در نقطه صفر مرزی میرجاوه سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران که خود در منطقه حضور داشت با انتشار ویدئویی برای آزادی گروگان ها از دست تروریست ها طی عملیاتی مشترک با ارتش پاکستان اعلام آمادگی کرد.
وی اظهار داشت: تماس های مختلفی با ارتش پاکستان گرفتیم و از آنان خواستیم نسبت به تحویل اشرار و سلامتی ربوده شدگان تضمین دهد.
سردار پاکپور با بیان اینکه پاکستان باید نسبت به مرزهای خود مسئولیت پذیرتر باشد، تصریح کرد: از ابتدای امسال تعداد زیادی از پاسگاه های ما از داخل خاک پاکستان مورد حمله قرار گرفتند.
وی ادامه داد: همین اتفاق حدود 15 روز پیش در میل مرزی 164 اتفاق افتاد که نفر دوم این گروهک به نام «هاشم نکری» به درک واصل شد.
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران تصریح کرد: این تروریست ها در پاکستان پایگاه و مقر دارند و در این خاک زندگی می کنند که جمهوری اسلامی برای هرگونه عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه آنان و آزادی ربوده شدگان آمادگی دارد.

**بی نتیجه ماندن قول های مقامات سیاسی پاکستان
شاید تلخ ترین حادثه مرزی دو سال اخیر مربوط به حمله گروهک تروریستی جیش الظلم به 11 مرزبان ایرانی در اردیبهشت 1396 در مرز میرجاوه باشد که هر 11 نفر به شهادت رسیدند. این شرارت ها با استفاده از خاک سرزمینی پاکستان ادامه یافت و مشابه سایر فعالیت های تروریستی، باز هم در فروردین امسال رخ داد و چهار مرزبان و بسیجی در همین مرز و به وسیله همین گروهک به شهادت رسیدند.
اما این پایان تحرکات تروریست ها از سمت خاک پاکستان به مرزهای ایران نبود چراکه این گروهک اقدامات خرابکارانه خود را همزمان با بازی های تیم ملی ایران در جام جهانی ادامه داد و چهار نیروی نظامی در میرجاوه را به شهادت رساند.
بعد از این حادثه که پنجم تیرماه امسال در مرز میرجاوه اتفاق افتاد، سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه ایران احضار شد و تذکری جدی نسبت به این موضوع دریافت کرد.
همچنین قبل از آن در پایان خرداد ماه سالجاری نیز پنجمین نشست کمیته دائمی مشترک مرزی استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان در زاهدان برگزار شده بود که مذاکره بر سر امنیت مرزها و حوادث مرزی بخش مهم این نشست را به خود اختصاص داد اما گویا هیچکدام از این نشست ها فایده ای در بر نداشت چرا که همچنان شرارت ها در مرز پاکستان و ایران ادامه دارد.
این درحالی است که بارها جمهوری اسلامی ایران بر همکاری و اقدام مشترک با ارتش پاکستان در مقابله با تروریست ها اعلام آمادگی کرده است و مسئولان ایرانی همچنان خواهان حل این مشکلات با مشارکت کشور پاکستان هستند اما تاکنون عملکرد قابل قبولی از سوی طرف پاکستانی دیده نمی شود.
پاکستان از جمله کشورهایی است که تاکنون صدمات بسیاری از جانب فعالیت های تروریستی متحمل شده است اما این انفعال در برابر حضور گروهک های تروریستی مانند جیش الظلم در خاک این کشور سوال برانگیز است.
شاید همین آرامش مقامات پاکستانی در برخورد با تروریست ها سبب شده تا خاک این کشور به مکانی امن برای زندگی، ایجاد پایگاه و انجام فعالیت های خرابکارانه تبدیل شود.
شدت عمل و اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران بر گروهکهای تروریستی و مقابله با دسیسه های دشمنان به ویژه سازمانهای جاسوسی وابسته به سرویس های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا، اسرائیل و عربستان تاکنون از ورود عوامل گروهک های تروریستی به داخل خاک ایران اسلامی جلوگیری کرده است.
در صورت همکاری شایسته پاکستان با نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی ایران با وجود این اشراف اطلاعاتی می تواند خاک پاکستان را برای تروریست ها به جد ناامن کند.
بنا به اظهار برخی منابع، ورود به خاک ایران و انجام اقدامات خرابکارانه و جنایت علیه مردم این منطقه از اهداف مهم گروهکهای تروریستی به ویژه جیش الظلم است اما هر تلاش آنان در نقطه صفر مرزی با اقتدار نیروهای امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی و بسیج مردمی و سپاه پاسداران خنثی شده و با تحمل تلفات و خساراتی به ناچار به داخل خاک پاکستان باز گشتند.
پس از متلاشی شدن گروهک تروریستی جندالله و معدوم شدن عبدالمالک ریگی و تعدادی از سرکردگان این گروهک، برادر عبدالمالک و تعدادی دیگر از اشرار تروریست در تلاش برای ساماندهی باقیمانده گروهک برآمدند که به علت اختلافات درون گروهی و تسویه حسابهای داخلی با یکدیگر درگیر و به 2 شاخه تقسیم شدند و در نهایت گروهی به نام جیش العدل راه انداختند.
این گروهک از زمان تشکیل تاکنون برای اعلام موجودیت و کسب رضایت اربابان خود هر ازگاهی به پاسگاهها و پایگاههای مرزی ایران حمله می کند یا از داخل خاک پاکستان پاسگاههای ما را مورد حملات سلاح های نیمه سنگین قرار می دهند.
عمل به تعهدات مصوبات کمیسیون مشترک مرزی دو کشور از سوی پاکستان و همکاریهای مشترک مرزی می تواند منجر به قلع و قمع این گروهک های تروریستی شود.
حاکم بودن گرایشات قومی و قبیله ای در ایالت بلوچستان پاکستان و اشراف اندک دولت مرکزی آن کشور بر مناطق مرزی موجب شده تا گروهک های تروریستی به راحتی در این ایالت لانه کنند و از همین منطقه نیروها و پاسگاههای ما را هدف قرار دهند.
تلاش های دیپلماتیک هر چند موثر است اما تاکنون به عینه مشاهده شده است که طرف پاکستانی یا توان عمل به تعهدات کمیسیون های مشترک مرزی را ندارد یا تمایلی به انجام آنها نشان نمی دهد.
برای این منظور لازم است مسئولان سیاسی امنیتی در شورای امنیت ملی و شورای تامین سیستان و بلوچستان برای حل این مشکلات چاره اندیشی اساسی بکنند و همانگونه که تاکنون بارها مسئولان خطاب به دولت پاکستان اعلام کرده اند: اگر توان مقابله با این اشرار و تروریست ها را ندارد، ایران حق خود می داند که آنان را در داخل خاک پاکستان هدف قرار دهد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: