کد خبر: ۲۲۴۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - ۱۸ مهر ۱۳۹۷
سالانه با نزدیک شدن به‌روز اربعین مرزهای شلمچه و چذابه بیشترین رفت‌وآمد مسئولان به‌منظور حل مشکلات زیرساختی تجربه می‌کند اما عمده‌ترین مسائل زیرساختی مرزها شامل تأمین آب، برق و بهره‌برداری از جاده هنوز حل‌ نشده‌اند.
به گزارش جنوب نیوز؛ پایانه مرزی چذابه در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان هرساله در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی میزبان جمعیت زیادی از زائرین اباعبدالله الحسین (ع) است که به‌منظور مشرف شدن به عتبات عالیات این مرز را انتخاب می‌کنند.

بر همین اساس، ترانزیتی بودن مسیر سوسنگرد-چذابه، و تردد روزانه ده‌ها ماشین سنگین باهدف صادرات به کشور عراق بازسازی، و توسعه بسیاری از زیرساخت‌ها در مرزهای شلمچه و چذابه را می‌طلبد البته شرایط فعلی زیرساخت‌ها نسبت به چند سال گذشته تغییرات زیادی کرده است، اما قطعاً سنخیتی با عملکرد و ادعای مسئولان ندارد.

مسیرهای منتهی به مرز چذابه همچنان در دست اجرا

 توسعه جاده منتهی به مرز چذابه از سال 89 تا 95 به دلیل آلوده بودن به مین متوقف‌شده بوده اما پس از پاک‌سازی بخش زیادی از منطقه غلام‌رضا شریعتی استاندار در سال 95 در بازدیدی که از پایانه مرزی چذابه داشت توسعه راه‌های منتهی به مرز چذابه و چهار خطه و شش خطه کردن آن‌ها را در دستور کار قرارداد.

رئیس اداره راه و شهرسازی دشت آزادگان با بیان اینکه فاز اول کمربندی سوسنگرد، به طول 2.5 کیلومتر 4 خطه شده و به بهره‌برداری رسیده است، می‌گوید: اما فاز دوم کمربندی سوسنگرد به طول 3 کیلومتر و سوسنگرد-بردیه به طول 5 کیلومتر یک بخش جاده آسفالت و بخش دوم فقط به‌ بِیس رسیده است.

محمود سعیدی افزود: یک بخش جاده سوسنگر-بستان به طول 11 کیلومتر از بردیه تا پل سابله به‌صورت قطعه توسط 3 پیمانکار در حال اجرا است. (قطعه اول یک لاین آماده قیرپاشی و آسفالت، قطعه دوم در حال پخش آسفالت و سوم فقط به بیس رسیده است.

رئیس اداره راه و شهرسازی دشت آزادگان بابیان اینکه نبود نقدینگی و وجود معارض از عوامل مهم تأخیر در تکمیل پروژه 4 خطه و 6 خطه کردن جاده هستند، عنوان کرد: نمی‌توان برای اتمام جاده تا قبل از اربعین قول بدهیم.

سعیدی، کمربندی بستان پل تا پل و جاده نفت برای 6 خطه شدن تنها به لایه تونان رسیده است، گفت: جاده جدید استقرار مواکب به طول 3 کیلومتر به‌صورت 3 قطعه در حال آماده‌سازی است.

این در حالی است که جاده سوسنگرد- بستان به طول 35 کیلومتر و بستان-چذابه به طول 20 تا 25 کیلومتر است؛ و کل جاده زیر عملیات بازسازی نرفته است؛ اما پس از گذشت حدود 2 سال از عملیات بازسازی و توسعه جاده، و باوجود تحویل پروژه به چند پیمانکار همچنان به بهره‌برداری کامل نرسیده است.