کد خبر: ۲۲۴۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - ۱۷ مهر ۱۳۹۷
نائب رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا هستند و هر سه ساعت یک نفر بدلیل عدم وجود ارگان پیوندی، جان خود را از دست می دهد.
امید قبادی در اولین همایش استانی که به منظور آموزش تخصصی و مدیریت فراهم آوری اعضای پیوندی در هرمزگان برگزار گردید متذکر گردید که افراد مرگ مغزی گنجینه حیات بیماران بدحالی هستند که تنها راه نجات آنها اهدای عضو است.

قبادی، با عنوان اینکه هر فرد مرگ مغزی می تواند یک تا هشت نفر را از مرگ حتمی نجات دهد و یک تا ۵۳ نفر را از معلولیت رهایی بخشد گفت:سالیانه ۵ تا ۸ هزار نفر با تشخیص مرگ مغزی می میرند که از این تعداد تنها سه هزار نفر قابلیت اهدای عضو را خواهند داشت که متاسفانه بیش از دوهزار نفر آنها به اهدای عضو نمی رسند.

وی از دست رفتن ارگانهای دو هزار فرد مرگ مغزی را به معنای از دست رفتن و فوت همزمان چندین هزار بیمار نیازمند به پیوند دانست که می شد با پیوند این ارگان ها حیات مجددی به آنها بخشید.

قبادی مهمترین علل کمبود ارگان های پیوندی در کشور را عدم شناسایی موارد مرگ مغزی و بعد از آن عدم رضایت خانواده ها دانست و خاطر نشان کرد که  باید تحول و نگرشی نو ایجاد شود،  چرخه  شناسایی و نگهداری از افراد مرگ مغزی اصلاح و فرهنگ اهدای عضو اهدای زندگیست نهادینه شود.

وی به منظور نجات جان هزاران بیمار در لیست انتظار پیوند خواهان همکاری عموم مردم،  مسئولین نهادهای فرهنگی و اجتماعی،نماینده ولی فقیه ، صدا و سیما و اصحاب رسانه شد./ مهر

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: