کد خبر: ۲۲۴۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۵ - ۱۷ مهر ۱۳۹۷
در هر محله و شهرکی درمانگاه‌های خصوصی و دولتی برپا شده تا مشکلات درمانی ساکنان منطقه را مرتفع سازد، اما در برخی موارد این درمانگاه‌ها خود بلای جان افراد می‌شوند.
به گزارش جنوب نیوز؛ چند روز قبل که مادرم را برای معاینه چشم به درمانگاه خصوصی نزدیک خانه بردم برای چندمین بار دچار روندی شدم که عمدتاً در مراجعه با این مراکز با آن مواجه می‌شوم. اما به دلیل اینکه مادر کمردرد و پادرد دارد باز هم گاه ناچار هستم که او را به درمانگاه ببرم، هرچند هربار مراجعات دنباله‌داری در مسیرم قرار داده می‌شود.

امکانات کافی نیست

پس از پرداخت 26 هزار تومان حق ویزیت در درمانگاه آن هم با ارایه دفترچه بیمه وارد اتاق متخصص چشم می‌شویم که معاینه بسیار کوتاهی می‌کند و نسخه‌ای برای گرفتن عکس در درمانگاه مطهری شیراز می‌نویسد و به ما می‌گوید بعد از گرفتن عکس بار دیگر مراجعه کنیم. خودم هم که برای تعیین شماره عینک مراجعه کرده‌ام بعد از معاینه با دستگاه دیجیتالی و گفتن اینکه دستگاه اینجا کارایی ندارد و دقیق نیست، با ارایه کارتی آدرس مطب شخصیِ دکتر را در پیش می‌گیرم.

در مطب

3 روز بعد با مادر که عکس چشمش را گرفته است راهی مطب این متخصص چشم می‌شویم که منشی نفری 40 هزار تومان ویزیت طلب می‌کند. برایش توضیح می‌دهم که 3 روز قبل به درمانگاه رفتیم و کاری برای ما انجام نشده و گفته شده است تا برای معاینه و نتیجه به مطب بیاییم. قبول نمی‌کند و دیدن عکس مادر را همراه با معاینه می‌داند و به سختی می‌پذیرد که خودم که تنها برای تعیین شماره چشم مراجعه کرده و به این مطب راهنمایی شده‌ام ویزیت ندهم. با پرداخت 40 هزار تومان مجدد ویزیت می‌شویم، اما باز هم برای 5 روز دیگر به مادرم برای ویزیت دوباره وقت می‌دهند و این داستان ادامه دارد.

تست پاپ اسمیر

بانوی جوانی که برای انجام معاینه و تست «پاپ اسمیر» که سالانه برای بررسی احتمال بروز سرطان رحم باید انجام شود به یک درمانگاه دولتی مراجعه کرده است نیز می‌گوید: متخصص زنانی که در این درمانگاه ویزیت می‌کند تنها موارد جزیی را پوشش می‌دهد و در حد نوشتن نسخه‌های ابتدایی درمانی کار بیمار راه می‌افتد.

محدثه ادامه می‌دهد: پس از مراجعه به همین درمانگاه برای انجام نمونه‌برداری پاپ اسمیر نیز آدرس مطب شخصی به من داده شده است که قطعاً هزینه آن کمتر از 40 تا 50 هزار تومان نیست و توان پرداخت آن را ندارم.

سونوگرافی

اعظم نیز که نیاز به انجام سونوگرافی داخلی دارد از کمبود امکانات در درمانگاه‌های خصوصی و دولتی سخن به میان می‌آورد و عنوان می‌کند: هزینه سونوی داخلی زیاد است و در مطب شخصی انجام می‌شود.

وی می‌افزاید: سونوی شکمی نیز دقیق نیست و انجام آن که در درمانگاه میسر است تنها پرداخت هزینه اضافی است، چراکه در نهایت پزشک معالج، سونوگرافی داخلی از بیمار می‌خواهد./ فارس

گزارش از مریم شمالیان

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: