کد خبر: ۲۲۴۵۲۵
تاریخ انتشار: ۰۷:۰۹ - ۱۴ مهر ۱۳۹۷
جنوب نیوز: ترکیب مجلس نمایندگان آمریکا که ۴۳۵ نفر میباشد ، نقش محوری و مهمی در انتخاب اتی ریاست جمهوری دارد به این معنی که چینش و ترکیب نمایندگان وابسته به دو حزب دموکرات و یا جمهوری خواه عملا نقش بی بدیلی در وابستگی ریس جمهور به این احزاب دارد .

انتخابات میان دوره ای صد و شانزدهمین کنگره‌ آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۸ برگزار میشود و مطابق قانون متصدیان کل کرسی‌های مجلس نمایندگان و ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا، مجدداً باید از طرف مردم انتخاب شوند.

همانطور که اشاره کردم ترکیب و تعداد نمایندگان از دو جناح اصلی در آمریکا یعنی دموکرات و جمهوری خواه از اهمیت بالایی در وضعیت و شرایط تصمیم گیری ریس جمهور دارد .

این انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، بعد از انتخابات ریاست جمهوری مهم‌ترین انتخابات در امریکا به شمار می‌آید و به نظر می آید که جمهوری‌خواهان که در هر دو مجلس سنا و نمایندگان که هم اکنون از اکثریت اعضا برخوردارند ، در انتخابات اتی شرایط ایده آل و خوبی نداشته باشند و مخصوصا که نماینده آنها در کاخ سفید پرزیدنت ترامپ از ثبات سیاسی ، اقتصادی و فردی در دو بعد داخلی و خارجی برخوردار نبوده است و عملا وجهه آمریکا را در میان کشورهای برخوردار جهان و بویژه سازمانهایی بین المللی و افکار عمومی جهان بسیار کم رنگ کرده است .

بنابراین باید گفت که هر چند دولت ترامپ از عملکرد نسبتاً مطلوبی در حوزه‌ی اقتصاد برخوردار بوده است اما به موازات آن محبوبیت ترامپ هم در بعد بین المللی مخصوصا در دنیای غرب و اتحادیه اروپا و هم در میان احزاب مخالف داخلی به شدت تنزل پیدا کرده است که به نظر میاد عملا این مهم بر پیش‌بینی نتیجه‌ی انتخابات آتی آمریکا تاثیر مستقیم داشته باشد .

اکثر نظرسنجی‌ها معروف در داخل امریکا نیز برتری دموکرات‌ها بر جمهوری‌خواهان که از ترامپ هم حمایت میشود را برجسته تر و قوب تر در مجلس نمایندگان اتی میبینند . هر چند انتظار می‌رود و پیش بینی میشود که جمهوری‌خواهان در مجلس سنا همچنان اکثریت خود را حفظ کنند.

اما لازم میدانم به این نکته هم تاکید داشته باشم که تغییر نسبی ترکیب مجلس نمایندگان علی رغم تاثیر گذاری انها ، تغییر چندانی را در سیاست خارجی ایالات‌متحده بویژه در قبال ایران ، ایجاد نمی‌کند. مخصوصا اینکه مجلس نمایندگان عهده‌دار اصلی سیاست خارجی در آمریکا نیست ، هر چند که دو حزب دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مسئله‌ی ایران، تفاوت‌های بنیادین و ماهوی با یکدیگر نداشته و اهدافی یکسان را با رویکردها و تاکتیکهای متفاوت دنبال می‌کنند.

در پایان هم اضافه نمایم که این روزها میزان « دو قطبی‌» بودن میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به‌صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته که البته می‌تواند در صورت کسب اکثریت از سوی دموکرات‌ها، ترامپ جمهوری خواه را در بسیاری از سیاست‌ها بویژه در برخورد با کشورهای برخوردار و در حال توسعه دچار مشکلات جدی نماید.

دکتر ایرج مزارعی ، کارشناس سیاست خارجی آمریکا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: