کد خبر: ۲۲۴۵۱۲
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - ۱۱ مهر ۱۳۹۷
جعفر قادری
افزایش شدید نرخ ارز تفاوت قیمت سوخت در بازارهای خارجی و بازار داخلی را به‌شدت افزایش داده و قاچاق سوخت به کشورهای همسایه به کسب‌وکار سودآوری تبدیل‌شده است.
به گزارش جنوب نیوز؛ جعفر قادری، دکترای اقتصاد و عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز

در شرایطی که افزایش شدید نرخ ارز تفاوت قیمت سوخت در بازارهای خارجی و بازار داخلی را به‌شدت افزایش داده و قاچاق سوخت به کشورهای همسایه به کسب‌وکار سودآوری تبدیل‌شده است، بی‌تفاوتی نسبت به شرایط جدید جای تأمل دارد.

در این شرایط اقدام به افزایش قیمت سوخت در بازار داخلی به همان اندازه غیرمنطقی است که بی‌تفاوتی نسبت به قاچاق سوخت به کشورهای همسایه فاقد توجیه است.

منطقی‌ترین راه‌حل در این شرایط بازگشت به استفاده از کارت سوخت و تحویل سوخت به ازای مقادیر شخصی باقیمت فعلی و شارژ قیمت‌های بالاتر برای مصارف بیشتر است. اقدام مکملی که باید در کنار این اقدام موردتوجه قرار گیرد، اختصاص جایگاه‌های CNG به ناوگان حمل‌ونقل عمومی است.

اگر دولت سوخت حمل‌ونقل عمومی اعم از مسافری یا باری را با استفاده از CNG و گازوئیل موردنیاز کامیون‌ها را بر مبنای پیمایش تأمین کند، بهانه‌ای برای افزایش قیمت حمل‌ونقل باری و مسافربری توسط رانندگان آن‌ها نخواهد بود.

اختیار دادن به خودروهای دوگانه‌سوز برای دریافت CNG و یا مقدار شخصی بنزین، کمک می‌کند تا این خودروها از هر دو سوخت استفاده نکرده و در کنار بازار رسمی بازار دیگری را برای خریدوفروش بنزین ایجاد نکنند.

در این شرایط که صرفه‌جویی در مصرف سوخت داخلی کمک می‌کند تا زمینه برای صادرات بیشتر فرآورده‌ها فراهم شود، نباید با تداوم سیاست‌های اشتباه و یا سیاست‌هایی که درگذشته موضوعیت داشته و در این شرایط موضوعیت خود را ازدست‌داده است، منابع و امکانات کشور را هدر دهیم./ فارس


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: