کد خبر: ۲۲۴۱۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۳ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۷
آیین های عزاداری و سینه زنی سنتی استان بوشهر در همه نقاط ایران و حتی دنیا با نام و صدای وزین و آواهای حزین جهانبخش کردی زاده معروف به 'بخشو' به عنوان اعجوبه نوحه خوانی محرم شناخته شده است.
به گزارش جنوب نیوز؛ جهانبخش کردی زاده در سال 1315 در محله باغ ملای شهر بوشهر متولد شد. در نزد ساکنان محله تعلیم و تربیت را فرا گرفت.

از همان کودکی با پدر در مجالس روضه خوانی و سینه زنی حاضر می شد و عشق او شنیدن نوای گرم مرحوم سید علی مهیمنیان، ناخدا عباس دریانورد، غلامرضا اصلاح پذیر و محمد شریفیان از نوحه خوانان و نوحه سرایان قدیمی بوشهر بود.

او در سن 15 سالگی به عنوان نوحه خوان محله تنگک بوشهر معرفی شد. علاوه بر علاقه فراوان، استعداد ذاتی، حنجره طلایی و مهارت فوق العاده در نوحه خوانی بسیار زود نامش را نقل همه محافل و مجالس کرد به گونه ای که از او برای نوحه خوانی در مسجد دهدشتی به عنوان یکی از بزرگترین مساجد بوشهر دعوت شد.

در اندک زمانی آوازه این اعجوبه  عالم مداحی همه جنوب ایران را فراگرفت. آن چنان که بسیاری از خوزستان و فارس برای شنیدن صدایش به بوشهر می آمدند.

از نکات برجسته نوحه خوانی مرحوم کردی زاده صدای زیبا و روان، حجم صدا، زنگ حزین، نوای گیرا، اوج و فرودها و تحریرهای بی نقص  در نوحه و واحد است.

نوع حنجره او به اعتقاد بسیاری از اهل فن از معدود حنجره هایی بود که دنیای موسیقی تا کنون به خود دیده است. اجراهای متعدددر یک روز و شب رد محلات مختلف بوشهر تغییری در تن صدای او به وجود نمی آورد.

جهانبخش کردی زاده سرانجام پس از عمری عشق ورزی به خاندان عصمت و طهارت در سال 1356 در حرم مطهر رضوی در رثای سالار شهیدان نوحه خوانی کرد و در راه بازگشت به بوشهر بر اثر عارضه قلبی در شیراز درگذشت.

پیکر این پیر غلام سالار شهیدان پس از تشییعی باشکوه در امامزاده محمد باقر بوشهر به خاک سپرده شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: