کد خبر: ۲۲۴۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۳ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۷
یادداشت خوانندگان
ما در عسلویه پارتی نمی‌خواهیم، فقط می گوییم اجازه بدهید در شرایط عادلانه و با آزمون و ثابت کردن علم و دانش خود به حقمان برسیم.
به گزارش جنوب نیوز؛ نامه زیر با امضای چندتن از جوانان جویای کار شهرستان دشتی به دست ما رسیده که امید می رود نماینده مجلس و دستگاههای مسئول درخصوص موارد ذکر شده در آن پیگیری نمایند.

همانگونه که می دانید شهرستان دشتی به دلیل شرایط خاصی که دارد بزرگترین امید جوانان آن برای اشتغال، عسلویه است ولی متاسفانه در سالیان اخیر بیشتر از قبل در حقشان اجحاف شده است.

حدود دو، سه سال قبل پتروشیمی های بوشهر و جم اقدام به استخدام نیرو از طریق آزمون و مصاحبه کردند جالب اینکه در هر دو مورد جوانان شهرستان دشتی بیشترین سهم قبولی را داشتند و برخی در هر دو شرکت قبول شدند و بدون هیچ گونه پارتی و رانتی و فقط با شرکت در آزمون و تکیه بر توان علمی خود مشغول به کار شدند.

از سال بعد اما ماجرا برای ما طور دیگری رقم خورد. ابتدا در آزمون پتروشیمی مرجان شرکت کردیم، بیش از ده نفر که همدیگر را می‌شناسیم و مطمئنیم در آزمون کتبی قبول شدیم ولی در مرحله مصاحبه همه را خط زدند. پس از کلی اعتراض و رسانه‌ای شدن ماجرا نهایتا مدیران پتروشیمی مرجان کسانی که از شهرستان های جنوبی استان یا در واقع حوزه انتخابیه خانم الماسی بودند را پذیرش کردند، حتی برخی از آنها در آزمون کتبی قبول هم نشده بودند و به مرحله مصاحبه نرسیده بودند ولی پذیرش نهایی شدند.

بعد از آن برخی شرکت ها که به جذب نیرو نیاز داشتند حتی آگهی استخدام هم منتشر نکردند و بیشتر نیروی بومی مورد نیاز خود را از فرمانداری و یا دفتر نماینده جنوب استان تامین کردند تا این که شرکت پتروشیمی پتروپالایش کنگان اقدام به انتشار آگهی کرد، دوباره ما و جمع دیگری که تازه از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده بودند ثبت نام کردیم و باز در آزمون کتبی قبول شدیم، باز هم تعداد نفرات قبولی از شهرستان دشتی بالا بود، در حالی که بیکار بودیم ولی کلی هزینه باز عازم تهران شدیم برای مصاحبه، در روز مصاحبه متوجه شدیم خانم الماسی هم در ساختمان محل مصاحبه حضور دارند کم کم مشخص شد بیش از ۴۰ نفر از جوانان شهرستان های جنوب استان (حوزه انتخابیه خانم الماسی) که بسیاری هم در آزمون کتبی قبول نشده بودند در مرحله مصاحبه حضور یافتند جالبتر‌ این که حتی برای حمل و نقل هم از طرف نماینده و با همکاری شرکت استخدام کننده، اتوبوس در اختیارشان قرار گرفته بود، بعدها مشخص شد حتی در مرحله طب صنعتی نیز چند نفر دیگر از حوزه جنوب استان به نفرات قبولی افزوده شده، به طوری که فقط در رده دیپلم ۴۲ نفر از ۴۸ نفر قبولی از شهرستان های جنوب بودند و طبق معمول جوانان با استعداد دشتی بودند که خط خوردند، چرا که کسی نداشتند که از آنها حمایت کند، حتی نفراتی فارغ التحصیل بهترین دانشگاه های دولتی کشور و رتبه های برتر کنکور هم حتی بعضا با مدرک پایین تر هم شرکت کردند و به تمامی سوالات پاسخ صحیح داده بودند ولی هیچکدام قبول نشدند. نهایتا از میان ۱۷۰ نفری که در این شرکت قبول اعلام شدند تنها پنج نفر از شهرستان دشتی حضور دارند، در حالی که از ۴۸ نفر دیپلمه ۴۲ نفر از شهرستان‌های جنوب هستند و حتی در برخی خانواده ها دو نفر، استخدام شده‌اند.

هر چند دکتر شهریاری نماینده محترم بارها با شعارهایی نظیر پارتی جوانان در عسلویه یا داشتن شماره تلفن وزرا و ارتباط نزدیک با مسئولین به میان جوانان آمده و آراء بسیار بالایی را هم کسب نمودند، لذا هم به صورت جداگانه و انفرادی و هم به صورت گروهی، هم به دفتر تهران و هم دفتر شهرستان ایشان مراجعه کردیم نهایتا ما را به آقای بهرامی معرفی کردند و گفتند قضیه از طریق ایشان پیگیری می‌گردد و ما با وزارت نفت مکاتبه کرده ایم در حالی که پتروشیمی ها به عنوان شرکت های خصوصی مستقل عمل می‌کنند و از طریق وزارت کار می‌بایست پیگیری می‌نمودند. نهایتا کار به جایی رسید که علیرغم وعده های بسیار حتی آقای بهرامی هم جواب تلفن ما را نمی دهد و یا با تندی با ما برخورد می‌کنند که شما چرا با من تماس می‌گیرید.

موضوع را از طریق دفتر آقای حسنوندرییس کمیسیون انرژی مجلس نیز پیگیری کردیم که عنوان نمودند این کار باید از طریق نماینده شهرستان پیگیری شود.

حالا با این شرایط پیش آمده اکثر این جوانان و ما از قبولی در آزمونها و استخدامی‌ها، آن هم نه با پارتی بلکه با سواد خودمان نیز مایوس شده‌ایم، تا جایی که در آزمون استخدامی اخیر شرکت پتروشیمی کیمیا اکثرا ترجیح دادیم ثبت نام نکنیم تا حداقل هزینه اضافی به خانواده تحمیل نکنیم، با این وجود باز هم حداقل ۱۰ نفر از شهرستان دشتی در مرحله آزمون کتبی قبول شده اند ولی می‌دانیم که این رویه همچنان ادامه دارد و باز هم این نفرات به ناحق حذف می‌شوند لذا نهایتا از نماینده محترم خواهشمندیم یا موضوع را پیگیری و به نتیجه برسانند یا رسما اعلام کنند تا ما تکلیف خودمان را بدانیم. اعتراض ما به نماینده جنوب استان نیست که دارد از شهرستان‌های خود دفاع می‌کند ولی اعتراض ما به عدم تلاش و پاسخگویی نماینده خودمان است.
از رسانه های محترم نیز خواهشمندیم در صورت امکان صدای ما را به گوش مسئولان برسانند شاید مسئولی به خودش بیاید.

نهایتا اینکه ما پارتی در عسلویه نمی‌خواهیم فقط می گوییم اجازه بدهید در شرایط عادلانه و با آزمون و ثابت کردن علم و دانش خود به حقمان برسیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: