کد خبر: ۲۲۴۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۱ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷
در جستجوی گنج و رسیدن به رنج؛
جستجو برای پیدا کردن گنج‌های قدیمی و آثار تاریخی کهن روندی است که به صورت غیر قانونی و غیرمجاز در مناطق مختلف فارس در پیش گرفته شده و متخلفان را دیر یا زود به دام انداخته است.
به گزارش جنوب نیوز؛ مریم شمالیان: همسر یکی از دوستانم مدتی تمام دار و ندارش را فروخت و مدت‌ها در خانه نبود و می‌گفتند که برای کار به سفر رفته است. زندگی معمولی داشتند اما این اواخر دوستم را دیده بودم که به دنبال خرید ویلای لب ساحل در ترکیه است و در اینترنت درباره آن تحقیق می‌کند. به شوخی گفتم مگر گنج پیدا کردی دختر که کمی برافروخته شد و بعد از کمی مکث گفت که شاید هم پیدا کنیم. چند ماهی از این ماجرا گذشت یک شب که مونا تنها بود به خانه‌اش رفتم تا بمانم که چندین تماس مشکوک و تهدیدآمیز با او گرفته شد که به همسرت بگو پایش را از این کار کنار بکشد و .... نگران شدم که بالاخره گفت که همسرش با یک گروه برای کشف یک گنج مدت‌هاست به دل کوه و کمر زده است و در ابتدا فردی به او و چند نفر دیگر یک نقشه گنج قدیمی فروخته تا آن را پیدا کنند. نفهمیدم چطور شد که تمام سرمایه‌شان را برای خرید تجهیزات گنج یابی از دست دادند و دست آخر هم همسرش فراری شد و به خانه نیامد که نیامد.

پیامک دعوت به گنج

از شوهر خاله‌ام که کارمند یکی از ادارات مرتبط با میراث فرهنگی است درباره مواردی از این دست که با ارسال پیامک به شماره تلفن همراه افراد مختلف از آنها خواسته شده تا در فروش سکه‌های تاریخی که کشف کرده‌اند همکاری کنند، مواردی شنیدم. اینکه چطور با جلب زیاده خواهی افراد آنها را به دام کشیده‌اند و دست آخر هم اموالشان را با فروش مقادیری سکه یا اشیاء تقلبی به عنوان اشیاء باستانی به یغما برده‌اند. شاید برای شما هم این پیامک‌ها ارسال شده باشد که لازم است بدانید فریبی بیش نیست و باید سریعا این موارد را به مسوولان اطلاع دهید.

گنجی که رنج می‌آورد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، ضمن هشدار دادن در مورد افرادی که با تظاهر به یافتن سکه و گنج قصد کلاهبرداری دارند، به خبرنگار فارس می‌گوید: شاید برای بسیاری از شما پیامک‌هایی با چنین مضامینی ارسال شده باشد که همگی با هدف کلاهبرداری ارسال می‌شوند.

مصیب امیری ادامه می‌دهد: متن یکی از این پیامک‌ها با موضوع  «سلام من سید مراد هستم از استان خوزستان مزاحم می‌شوم ما عشایر چادر نشین هستیم 1812 سکه و دو مجسمه طلا پیدا کردم و استخاره کردم و به ناموس فاطمه زهرا حقیقت می‌گویم اگر می‌توانی بفروش نصف شما و نصف ما و ترا به امام حسین چیزی به کسی نگویی اگر می‌توانی کاری بکنی بهم زنگ بزن منتظرم» برای بسیاری از شماره‌های تلفن همراه در فارس ارسال شده بود.

 

وی تاکید می‌کند: مردم باید هوشیار باشند و فریب چنین مواردی را نخورند زیرا این پیام‌ها از سوی افرادی مجهول الهویه که کلاهبرداران حرفه‌ای هستند از شماره‌های مختلف ارسال می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از افرادی که چنین پیام‌هایی دریافت می‌کنند درخواست می‌کند در صورت مواجه شدن با این پیام‌های دروغین، از همان ابتدا موارد را به شماره‌های 07137300551 یا 07137300553 و  تلفن گویای 1801  سریعا اطلاع دهند.

آگاه‌سازی جامعه

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس نیز با توصیف شگردهای خاصی که کلاهبرداران برای فروش اشیاء عتیقه جعلی و گنج‌های دروغین به مردم عادی در پیش می‌گیرند، به خبرنگار فارس می‌گوید: این روش‌ها گاه چنان پیچیده و حرفه‌ای اجرا می‌شود که حتی کسبه، پزشکان و سایر طبقات اجتماعی را نیز  اغفال می‌کند.

سرهنگ محمدرضا بهمنی‌نژاد می‌افزاید: در مواردی که برای برخی افراد فریب‌خورده پس از ارتباط و ملاقات با این کلاهبرداران پیش آمده، ابتدا تعداد محدودی سکه طلای واقعی از میان مقادیر زیادی سکه جعلی، جلوی چشمان مشتری قرار داده و به او نیز فرصت نشان دادن آن به کارشناس داده می‌شود.

وی اضافه می‌کند: اما بعد از اینکه مشتری از صحت واقعی بودن سکه‌ها اطمینان حاصل می‌کند در مقابل دریافت مبالغی که به ده‌ها و صدها میلیون تومان می‌رسد، شمار زیادی سکه تقلبی به وی تحویل داده می‌شود.

برخورد با حفاران غیرمجاز و دارندگان فلزیاب‌‌

بهمنی‌نژاد با اشاره به احکام قانونی که برای  حفاری غیرمجاز برای کسب اشیاء تاریخی در نظر گرفته شده است، بیان می‌کند: استفاده و نگهداری از فلزیاب بدون دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی و هرگونه حفاری غیر مجاز به قصد کشف اشیاء تاریخی از نظر قانونی جرم است و از 3 ماه تا 3 سال حبس در پی دارد.

گزارش از مریم شمالیان


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: