کد خبر: ۲۲۳۶۷۲
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲:۲۰ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
جنوب نیوز- مصطفی زارعی، دانشجوی دکتری حقوق بین الملل و مدرس دانشگاه: کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر امروز پس از 21 سال گفت‌وگو و بدون مباحث تحديد حدود بستر و زيربستر و تعيين خطوط مرزي در آکتائوي قزاقستان به امضاي روساي جمهور پنج کشور ساحلي رسيد.

حسن روحاني پيش از سفر به قزاقستان در گفتگو با رسانه ها به اين نکته اذعان کرده بود که در اين کنوانسيون، درياي سرزميني مشخص مي‌شود و مناطق انحصاري ماهيگيري و رفت و آمد کشتي‌ها نيز حد و حدود خود را پيدا خواهد کرد. امروز پس از امضاي اين کنوانسيون وزير امور خارجه در نامه اي رسمي به همتايان خود در روسيه، آذربايجان، ترکمنستان و قزاقستان به آنها تاکيد کرد که در کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر، محدوده بستر و زيربستر تعيين نشده است؛ اين کار مي‌بايستي متعاقبا و طي توافق بين طرف‌هاي ذيربط انجام شود.

اين دغدغه ها در حالي مطرح شده است که با امضاي کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر در قزاقستان همه ماجرا به پايان نمي رسد و هر پنج کشور بايد اين سند مهم را در پارلمان هاي خود به تصويب برسانند و تا زماني که همه اين پنج کشور اين تصويب را انجام ندهند اجراي آن نيز شروع نخواهد شد. قانون اساسي کشورمان برابر اصل 72هفتادوهفتم که مقرر مي کند، «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌هاي بين‌المللي بايد به تصويب مجلس برسد» و اصل هفتادوهشتم مبني‌بر اين که «هر گونه تغيير در خطوط مرزي ممنوع است مگر اصلاحات جزئي با رعايت مصالح کشور به شرط اين که يک‌طرفه نباشد و به استقلال و تماميت ارضي کشور لطمه نزند و به تصويب چهارپنجم مجموع نمايندگان مجلس برسد» مي تواند تا حدودي نگراني منتقدان را از تصويب کنوانسيوني که به ضرر کشورمان باشد، کاهش دهد.درياي خزر بزرگترين پهنه آبي محصور در خشکي است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کيلومتر و عرض آن بين ۱۹۶ تا ۴۳۵ کيلومتر است. سطح درياي خزر در حدود ۲۸ متر پائين‌تر از سطح درياهاي آزاد است.

ایران و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر

657 کيلومتر ساحل اين دريا متعلق به ايران است و 1900 کيلومتر به قزاقستان، 820 کيلومتر به آذربايجان و 3220 کيلومتر باقيمانده به روسيه و ترکمنستان تعلق دارد.

لازم به ذکر است طبق قرارداد1921 و 1940 بين ايران و شوروي دو کشور به صورت مشترک از درياي خزر استفاده مي کردند که پس از فروپاشي شوروي و ايجاد 4 کشور جديد نياز به تعيين رژيم حقوقي جديد شد.

در این مجال ،مختصرا به برخی از مفاد اعلامیه تفسیری جمهوری اسلامی ایران  که توسط وزیر اور خارجه ایران در خصوص کنوانسیون رژیم حقوقی خزر، آمده است اشاره می گردد:

- جمهوری اسلامی ایران مقررات و مفاد مربوطه قرارداد 1921 میان ایران و جمهوری سوسیالیست فدراتیو روسیه و هم چنین قرارداد  1940 بازرگانی و بحرپیمایی میان ایران و اتحاد جماهیر سوسیالیست شوروی را یادآوری و خاطرنشان می کند.

- در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، محدوده بستر و زیربستر تعیین نشده است؛ این کار می بایستی متعاقبا و طی توافق میان طرف های ذیربط انجام شود.

- بند سوم از بخش مربوط به تعریف خطوط مبداء مستقیم در ماده یک کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به وضعیت ساحل جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اشاره دارد و هدف از نگارش این بند، مدنظر قرار دادن و توجه به وضعیت ویژه ایران بوده است.

به علاوه، همان گونه که در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تصریح شده است، روش تعیین (ترسیم) خطوط مبداء مستقیم بایستی در یک موافقتنامه جداگانه میان همه طرف های ذیربطِ کنوانسیون معین گردد.

این بند اشعار می دارد: چنانچه شکل ساحل یک کشور ساحلی، آن کشور را در تعیین آب های داخلی اش آشکارا در وضعیت نامساعدی قرار دهد؛ این وضعیت هنگام اعمال روش فوق (روش تعیین خطوط مبداء مستقیم که بعدا طی موافقتامه ای معین می گردد) مدنظر قرار خواهد گرفت تا رضایت تمامی طرف ها جلب گردد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
عالی .فوق العاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: